Tureluur. Foto: Huib van Dam Het is goed dat Natuurmonumenten en Staatsbos beheer tijdig inzien dat beide clubs het niet kunnen maken om aan de vroegere weidevogelrijkdom van de Haringvliet-buitengronden voorbij te gaan, zeker niet nu er miljoenen beschikbaar zijn 'ter versteviging van de natuurwaarden' van de door beiden beheerde ter reinen, waarbij er gerefereerd wordt aan vóór 1970. Staatsbosbeheer gaat voor weidevogels aan de slag op de Westplaat Buitengronden en Natuurmonumenten op de Korendijkse Slikken. De vereniging zal sowieso maatregelen treffen om het waterpeil op een deel van het onbekade stuk omhoog te brengen. Voor de wei devogels gaat Natuurmonumenten aan het werk op 's Lands Bekade Gorzen, het aan de KD grenzende terrein- deel van waaruit rond 1980 de geleidelijk aan beschik baar komende eigenlijke KD door weidevogels werden gekoloniseerd. Enfin, in het al eerder aangehaalde relaas in Het Vogeljaar leest u alles over de bijzondere voor geschiedenis van de KD. Het scheelde een haar of het gebied was teloorgegaan. Er was een tijd - opnieuw uit de rubriek 'Opa vertelt' - dat achter Goudswaard bij het ronden van de Westdijk vanuit die 's Lands Bekade Gorzen zoveel grutto's alarmerend aanvlogen, dat er op iedere heiningpaal eentje zat te roepen. Een uitdaging voor Natuurmonumenten om die oude tijden te doen herleven! Literatuur: Breedveld, S.J., A. van Dam, W.J. Hollaar, K. Tanis, B. van der Velden en G. de Zoete: 2004. Tussen Haringvliet en Grevelingen - Vogels van Goeree-Overflakkee. VNLGO. Middelharnis. Huijzers, G. en G.L. Ouweneel. 2014. Een halve eeuw broedvogelonderzoek op de Korendijkse Slikken. Het Vogeljaar 62: 199-212. Ouweneel, G.L. 1975. Tiengemeten. De Levende Natuur 78: 257-262. Ouweneel, G.L. 2016. Het Haringvliet is dood, leve het Haringvliet. Sterna 61-3: 6-9. Samenwerkingsverband Westbrabantse Vogelwerkgroe pen. 2007. Atlas van de West-Brabantse broedvogels. NPN media. Breda. Swelm, N.D. van, Broedvogels van het noordelijk Deltage bied. 1991. Uitgave Ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Directie Zuid-West. Sector Natuur. 17

Sterna | 2017 | | pagina 17