Vleermuizen Goeree-Overflakkee OUDDORP - Water- en grootoorvleermuizen in Ouddorp en omgeving hebben er een mooie overwintering spiek bij: een bunker in de Westduinen. Vrijdag 13 oktober namen de betrok kenen - waaronder Zuid-Hollands Landschap, Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee (NLGO) en twee vrijwilligersgroepen - de bunker aan de Klarebeekweg officieel in gebruik. Volgens boswachter Jan Alewijn Dijkhuizen zouden binnen een week de eerste vleermuizen al naar binnen kunnen vliegen. Vleermuizen overwinteren graag in bunkers. "Omdat het namaakgrotten zijn", zegt Jan Alewijn Dijkhui zen. "Vleermuizen zijn insecteneters en hebben in de winter dus geen eten. Daarom overwinteren ze een aantal maanden. Ze zoeken een koele, vochtige, stille plek. De vleermuis is een zoogdier, die zijn lichaams temperatuur in de winter kan laten zakken tot 9 of 10 graden Celsius. Alle organen en de spijsvertering gaan dan trager werken. Er is minder energie nodig. Dat kan maanden duren op een rustige plek waar de vleermuizen kunnen wegkruipen." De boswachter van Zuid-Hollands Landschap, dat de Westduinen beheert, was vol lof voor het werk van de vrijwilligersgroepen die de bunker hebben inge richt voor de winterslaap. "Het zou goed kunnen dat vleermuizen die deze plek hebben gevonden er langer gebruik van gaan maken, bijvoorbeeld in de paartijd." Volgens Alewijn Dijkhuizen duurt het even voordat de dieren een nieuwe locatie hebben gevonden. "Ze zijn trouw aan hun overwinteringsplekken. Verwacht hier ook geen duizenden vleermuizen, maar in princi pe kunnen de eersten snel komen. Dit is een gunstige locatie, ook door de omliggende houtwallen." Vliegende Brigade Het winterklaar maken van de bunker is het werk van de Vliegende Brigade, een vrijwilligersgroep die drie jaar geleden door Cees Appel is opgezet in samen werking met De Groene Motor en de werkgroep van NLGO, die nauw samenwerken. Het idee om de bunker aan de Klarebeekweg om te vormen tot vleermuizen- verblijf was van Krijn Tanis. "Een aantal bunkers op Goeree-Overflakkee, overblijfselen van de Atlantik- wall, wordt al gebruikt door vleermuizen.

Sterna | 2017 | | pagina 20