Wmjm ,x - v ,f* i Vi r:-< 'V L llfM.-«ffl Het verslag daarover in de Sterna vermeldt: "Via Viane met zijn vele kluten en de Geule werd over Oosterland en Sir-Jansland naar het Dijkwater gereden." Kluten hebben het daar lang volgehouden, al nam het aantal broedparen geleidelijk af en met de aanleg van een schelpeneilandje in het er naast gelegen gebied zijn de vogels daarheen verkast. Dat plekje lijkt toch net iets veiliger! Het oude stoomgemaal werd na de buiten gebruikstelling verkocht aan schaapherder Jan Ringelberg, die er 's nachts zijn schapen stalde en 's zomers met zijn gezin woonde. Net zoals de Van de Kloosters uit Burghsluis bekend ston den om hun reddingswerk en zeehondenjacht, is de familie Ringelberg op Schouwen-Duiveland een bekend schaapher dersgeslacht dat met zijn kuddes langs de dijken trok en de schapen liet grazen op percelen van boeren in ruil voor de mest. In de zomer wanneer de gewassen op het veld ston den, liet Ringelberg zijn schapen buitendijks op het schor bij Viane lopen. Grappig dat daar toen ook zeegerst kwam te groeien. Zoon Janus, die na terugkeer uit het buiten land het gemaal op termijn als woonhuis in gebruik wilde nemen, stuitte echter op personen, ambtelijke regels en bestemmingen die voor hem een sta-in-de-weg vormden. Hij moest van zijn plannen afzien en liet het gebouw voor wat het was, zodat vandalisme en verval het tot een ruïne maak ten. Vanwege de afgelegen ligging en de bijzondere sfeer die er in de ruïne met zijn rondboogvensters heerste, was het gebouw in trek bij de jeugd die er illegale feestjes hield. Veel mensen was de teloorgang van zo'n bijzonder gebouw een doorn in het oog en nadat het verhaal van Janus Ringel berg in de krant had gestaan kwam er een lobby op gang om het gemaal als industrieel erfgoed te behouden. Gemeente en provincie werden bewerkt en na een aantal kostbare ja ren waarin het gebouw steeds verder aftakelde, is die woon bestemming er tenslotte toch gekomen. Niet op tijd voor Janus Ringelberg, maar wel voor de nieuwe eigenaar Senny Capelle, fruitteler bij Nieuwerkerk, die het gemaal prachtig heeft laten restaureren en er binnenkort gaat wonen. Het gebouw geeft de sfeer in de spuiboezem iets mysterieus, het verleden leeft hier nog! Info De site https://www.plaatsengids.nl/viane biedt opvallend veel informatie over Viane plus een aantal aardige reacties daarop. Joeri Wisse, Bedreigd erfgoed, vervallen gemaal bij Viane gaat een onzekere toekomst tegemoet, artikel in PZC 28-07- 2010 De site http://www.urban-solitude.nl/gallery_spuiboezemvi- ane.htm toont enkele foto's van het vervallen gebouw Beeftink W.G. W.De Munck 1985. Verspreiding en oecolo- gie van Hordeum marinum Hudson in Zuidwest-Nederland, Gorteria Mededeling nr. 306 DIHO Westhoff, V., J.H.J.Schaminée K.S.Dijkema, 1998. Het Parapholido strigosae-Hordeetum marini in Deel 4 van De vegetatie van Nederland. Opulus Press, Leiden-Helsinki Vergeer, J.W., 2009. Broedvogels Polder Vierbannen - Klein Beijerenpolder. Sovoninventarisatierapport 2009/12. 'jp 'k r -!■ f 27

Sterna | 2017 | | pagina 27