Haringvliet Compleet door Thomas van der Es Voor het tweede jaar op rij organiseerden natuurorganisaties en ondernemers activiteiten op en rondom het Haringvliet. Vorig jaar werd de 'Haringvlietdag' gelanceerd en dit jaar werd er zelfs, wegens voldoende animo, een heel weekend gepland. Namens Staatsbosbeheer or ganiseerde ik samen met collegaboswachters Wicher Pen en Jacques van der Neut een vaar tocht over het Haringvliet. We noemden de tocht "Haringvliet compleet" en dat dekte volgens ons goed de lading. Liefhebbers konden een hele dag aan boord van de Z8 (de elektrische salonboot van rondvaartbedrijf de Zilvermeeuw) genieten van allerlei hotspots rondom het 'bekken'. De start vond plaats in Willemstad en de eerste deelnemers stonden al vroeg bij de miïf'Ar'l Na een toelichting op het programma koersen we onder de bruggen door richting het Vuile Gat nabij Tiengemeten. Er vliegt een kleine zilverreiger voorbij. Terwijl we langs het eiland varen zien we enorme aantal len goudplevieren onrustig rondjes wentelen boven 'de Wildernis'. Een bruine kiekendief jaagt boven de gorzen van Nieuwendijk. Als we nabij de Korendijkse Slikken zijn worden we behoorlijk verwend, we schieten name lijk even het Spui in. Er staat een zeer harde westenwind en veel vogels zitten dicht onder de kant. Terwijl we ter hoogte van de Benninger varen ontdekken we een tweetal zeearenden. Een adult en een bijna volwassen exemplaar laten zich spectaculair zien. We blijven op gepaste af stand en lijken onbeperkt te kunnen genieten. Uiteindelijk beginnen de vogels een beetje te dollen met elkaar, om vervolgens richting Tiengemeten te flappen. In alle hectiek ontdekken we ook nog een visarend en een flinke groep casarca's: wat een toperva ring! De sfeer zit er direct goed in. Terwijl we overvaren richting Scheelhoek praat Jacques van der Neut ons aan de hand van spectaculaire foto's bij over lepelaars in het Beneden-Rivierengebied en het Hollands Diep. Het is duidelijk dat de gekozen koers van natuurherstel en rivierverruiming de soort veel goeds heeft gebracht. Als we bij de sluizen aankomen dient zich een volgend orni thologisch hoogtepunt aan: zeearend nummer drie flapt laag over de boot. Ditmaal een vermoedelijk derdejaars mannetje. Hij vliegt rap richting Hellevoetsluis. 32

Sterna | 2017 | | pagina 32