Plan ten werkgroep Schouwen-Duiveland Plantenwerkgroep NVSD 2017 door Ellengard Jense De wekelijkse excursies van de plantenwerkgroep NVSD startten ditmaal half april langs de Brouwersdam. Vooral ook door de harde wind was het er steenkoud! Desondanks was er al heel wat te vinden. Vanuit de haven Springersdiep werd de Grevelingenkant bekeken, waar we planten vonden zoals de behaarde en de knolboterbloem, heksenmelk en de minibloempjes van de veldsla. Aan de Noordzeekant stond onder meer winterpostelein en kraailook. De week erna troffen we een geheel ander biotoop (en gelukkig ook ander weer!) in het duin gebied bij de Adriaan v.d.Weijdeweg. Roze winterpostelein, Amerikaans krentenboompje, veel klimopereprijs en heel veel andere soorten werden daar waargenomen. Alles bij elkaar trok de groep er meer dan twintig maal op uit, waarbij de nadruk ditmaal lag op poldergebieden, die overigens niet altijd even 'spannend' waren. Veel van de zgn. kilome- terhokken werden geïnventariseerd ten behoeve van de Flora Zeelandica, die komend jaar zal verschijnen. Natuurlijk zijn er altijd avonden die in het geheugen blijven hangen. Soms is dat vanwege het bijzondere gebied, soms door speciale vondsten, maar ook wel door fantastisch weer met prachtige luchten. Zo golden zeker de twee avonden in de Prunje tussen de Slikweg en de N 59 als 'krenten in de pap'. Soorten als goudknopje, melkkruid en heelblaadje zou je na zo'n avond haast 'gewoon gaan vinden!. De vondst van een bijzondere plant nabij Noordgouwe veroorzaakte heel wat zoekwerk, maar nadere bestudering en overleg leidden tot de conclusie dat het hier (Ame rikaans) schaafstro Equisetum hyemale var.affine) betrof. Opvallend ook dat de dubbelkelk (Picris echioides) op sommige plaatsen, zoals bij het uitkijkpunt bij de Zandweg richting Kerk- werve en nabij de Havenweg buiten Zierikzee flink is toegenomen. Wandelend of fietsend richting Levensstrijd vielen daar deze zomer soms ook enkele felge kleurde bloemen op van de brede lathyrus Lathyrus latifolius). In veel grotere mate komt deze al jaren voor in het Kaaskenswater, waar zij zich blijkbaar goed thuis voelt. Maandenlang stond zij daar, samen met de galega (ook wel geitenruit genoemd) bij honderden te bloeien. De plant is niet algemeen, maar komt in Zeeland op meer plaatsen voor. Zo staat er in de Neder landse Oecologische Flora een foto van langs het spoor in Zuid-Beveland. Brede lathyrus. Foto: Ellengard Jense

Sterna | 2017 | | pagina 34