Jaaroverzicht zeldzame vogels Goeree-Overflakkee 2017 Zeldzame vogels Goeree-Overflakkee Naast de vele broedvogels, overwinteraars en doortrekkers worden ieder jaar ook vogelsoorten van zeldzamer aard waargenomen op Goeree-Overflakkee. Zeldzame doortrekkers of dwaalgasten. Dit overzicht laat zien dat er ook bin nen deze groep een grote variëteit is aan soorten die het eiland aandoen. Het zijn deze 'krenten in de pap' die het voor veel vogelaars aantrekkelijk maken een bezoek te brengen aan het eiland. Daarnaast wordt door lokale vogelaars gericht gezocht naar deze soorten. De belangstelling voor de hobby 'vogels kijken' neemt nog altijd toe en zo ook het aantal mensen dat gericht zoekt naar dwaalgasten. De lijst met vogelsoorten die zijn waargenomen op Goeree- Overflakkee groeit ieder jaar. Ook in 2017 werden vier nieuwe soorten aan de lijst toegevoegd en komt het totaal van de op Goeree-Overflakkee (G-O) vast gestelde vogelsoorten op 344 te staan. Het jaar 2017 had een droog voorjaar, een natte maand augustus en een winderig najaar. Het was qua dwaalgasten en zeldzaamheden in vergelijking met 2016 een stuk minder spectaculair. Het najaar was niet goed voor zangertjes, maar wel erg goed voor de liefhebbers van zeevogels. I Amerikaanse wintertaling Deze Amerikaanse verwant van onze wintertaling wordt tegenwoordig jaarlijks in Nederland waargenomen. Gezien de grote aantallen wintertalingen die G-0 aandoen leek het slechts een kwestie van tijd voor er één zou worden waar genomen. Op 12 maart werd de overzeese wintertaling met het karakteristieke witte verticale zijborststreepje opge merkt tussen een grote groep wintertalingen aan de oostkant van de Kwade Hoek. De vogel zat op afstand en liet zich vaak maar tijdens laag water zien. Het betreft een nieuwe soort voor het eiland. De vogel werd op 25 maart voor het laatst gezien. Stormvogeltje Een notoire 'lastige soort' om in Nederland te zien te krijgen. De stormachtige weersomstandigheden in de eerste week van oktober deden veel vogelaars dan ook uitkijken naar deze kleine zeevogel. Het stormvogeltje is een stuk zeldzamer dan zijn neef het vale stormvogeltje. Het is niet alleen zeldzamer, maar ook nog een stuk kleiner. De vogel is van het formaat huiszwaluw. Op 5 oktober werd bij noordwest 8 beaufort het vijfde stormvogeltje van G-0 gezien vanaf de zeetrektelpost bij Ouddorp. Grijze wouw Ondanks het zich naar het noorden verplaatsende verspreidingsgebied blijft deze fraaie soort een veel geprezen zeld zaamheid. Vanuit de auto op de N57 zagen twee vogelaars een jagend exemplaar in de Preekhilpolder bij Ouddorp. De vogel was vermoedelijk tijdens een regenbui 'naar beneden gevallen'. Enkele gelukkige lokale vogelaars konden kort van deze bijzondere roofvogel genieten. Zodra de zon doorbrak vertrok de vogel in noordoostelijke richting. Dit betreft het eerste geval voor Goeree-Overflakkee. Steppenkiekendief Het eerste Nederlandse broedgeval van deze roofvogel is inmiddels een feit. Een paartje in Groningen bracht drie jongen groot. Het vierde geval voor Goeree-Overflakkee betrof een tweedejaars vrouwtje dat op 30 april in alle vroegte langs de trektelpost op het Flaauwe Werk bij Ouddorp trok. Wellicht dat de toename van deze soort tot meer waarne mingen op het eiland zal leiden.

Sterna | 2017 | | pagina 38