Door Robbin van Dijk Aziatische goudplevier De overwinterende vogel die vanaf' december 2016 tot 14 februari 2017 in polder Oude Oostdijk verbleef is hoogst waarschijnlijk dezelfde vogel als die van de winter ervoor. De vogel liet zich onregelmatig zien in een groep goudple vieren op de graslanden. Terek ruiter De Kwade Hoek blijkt dé plek op G-0 voor deze steltloper uit oostelijke contreien. Op 5 mei werd hier het derde geval voor het eiland ontdekt. Eerder werd deze soort er in 1998 en 2009 waargenomen. De vogel verbleef hier slechts één dag en de waarneming was daardoor slechts weggelegd voor een handvol toegesnelde vogelaars. Steppenvorkstaartplevier Kort voor het ter perse gaan van de Sterna ontdekte de auteur van dit artikel een steppenvorkstaartplevier. Op 22 no vember werd de vogel gevonden in 't Watergat ten zuiden van Stad aan 't Haringvliet. Het betreft het eerste geval voor G-O. De vogel was tot ten minste 28 november onregelmatig zichtbaar in 't Watergat of in de omliggende polders, (toevoeging door de redactie) Papegaaiduiker Op 18 januari werd tijdens een zeevogeltelling vanuit een vliegtuig een tweetal papegaaiduikers opgemerkt in de Voordelta. Er zijn drie eerdere veldwaarnemingen van deze soort op G-0 bekend. Daarnaast zijn er twee vondsten gedocumenteerd van dode vogels. Deze fraaie soort blijft erg schaars in de zuidelijke Noordzee. Roodkopklauwier De derde roodkopklauwier voor G-0 en de eerste voor de kop van Goeree werd op 17 september ontdekt bij de Groe- nedijk in Ouddorp. De volwassen vogel liet zich mooi bekijken. Tot 24 september trok de vogel veel bekijks en werd door vele waarnemers gezien. Het betreft het eerste najaarsgeval voor Goeree-Overflakkee. Orpheusspotvogel Op 3 en 4 juni zong een orpheusspotvogel uit volle borst bij het bunkercomplex van de Punt in Ouddorp. De soort lijkt al jaren bezig aan een opmars in Nederland, maar blijft voorlopig nog redelijk zeldzaam. De soort wordt naar alle waarschijnlijkheid vaak 'over het hoofd gezien'. De vogel lijkt sterk op de bij ons talrijke spotvogel. De zang lijkt zowel op spotvogel als bosrietzanger, maar is veel sneller en zonder pauzes en herhalingen. Ook ontbreken de ken merkende uithalen van de spotvogel. Ook dit betreft een nieuwe soort voor Goeree-Overflakkee. Taigaboomkruiper Op 16 januari werd een boomkruiper in de Bokkepolder bij Oostdijk gefotografeerd en ingevoerd op waarneming.nl. Oplettende vogelaars zagen op de foto echter een aantal kenmerken van de taigaboomkruiper. Op 19 januari werd het exemplaar op dezelfde plek teruggevonden. De vogel liet zich niet gemakkelijk zien, maar werd nog tot 18 februari waargenomen. Het betreft het eerste geval van deze soort op G-O. Roodkopklauwier. Foto: André Strootman Steppenvorkstaartplevier. Foto: Robbin van Dijk 39

Sterna | 2017 | | pagina 39