Pi J Taigaboomkruiper, let op SteppenkiekendièF. Foto: Robbin van Dijk Foto: Dirk van Straalen Kleine vliegenvanger Het zal je maar gebeuren: wakker worden en vanuit bed een kleine vliegenvanger horen zingen. Het overkwam een Flakkeese vogelaar in Ooltgensplaat op 31 mei. De vogel zong vanuit de tuinen rondom het Spui, maar bleek erg mo biel. Hij werd die dag door meerdere mensen gehoord, maar niet gezien. Het betreft het zesde geval voor G-0 en het eerste voorjaarsgeval. Overige soorten: Witbuikrotganzen werden in januari en november gemeld in de Koudenhoek. Ook zwarte rotganzen werden nog tot in mei op verschillende plaatsen rond de Grevelingen gezien. Een zwarte ibis werd op 25 juli ontdekt in de Kwade Hoek en op 2 augustus nogmaals gezien. Een jonge kwak in de Sluiskreek van Oude Tonge werd op 6 september gefotografeerd. De kwak kwam voor het tweede jaar achtereen tot broeden in het Krammer-Volkerak. Een porseleinhoen werd op 24 augustus gezien op de Hellegatsplaten. Grauwe franjepoten werden in augustus, september en oktober gezien rondom Zuidzijde. Een rosse franjepoot verbleef van 9 t/m 14 oktober bij Battenoord. Een ander exemplaar werd op 13 oktober gezien op de Kwade Hoek. Grote burgemeesters werden in januari en februari gezien op de Kwade Hoek, de Brouwersdam en de Voordelta. Tot 10 maart werd de bijna vertrouwde zwarte zeekoet gezien aan de Brouwersdam. Zeven bijeneters vlogen op 30 april over het Flaauwe Werk bij Ouddorp. In totaal vijf roodpootvalken werden in voor- en najaar op verschillende plekken op het eiland gezien. Grauwe klauwieren werden in mei gemeld in de omgeving van Ooltgensplaat en Ouddorp. Zingende fluiters werden in april en mei opgemerkt in Ooltgensplaat, op de Kabbelaarsbank, in Ouddorp en op de Kwade Hoek. De grote karekiet bij Dirksland werd ook dit jaar weer op de bekende plek waargenomen, doch vrij laat opgemerkt (25 juni). Een ander exemplaar werd op 10 augustus gehoord op de Kwade Hoek. Een sperwergrasmus verbleef op 15 augustus in hetzelfde gebied. Een boomklever vloog op 15 oktober langs de trektelpost bij Ouddorp. Op 9 en 10 mei verbleef er een grote pieper in het Volgerland. Op 19 september werd er een opgemerkt op de Kram- mersche Slikken. Dit artikel kwam tot stand met hulp van George Tanis en met behulp van www.goeree.waarneming.nl. 40

Sterna | 2017 | | pagina 40