Natuurmensen is een vaste rubriek in Sterna. In een vraaggesprek maken we kennis met mensen die een speciale rol spelen in het behoud van natuur en landschap op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Van het waterschap naar de politiek, hoe is dat gegaan? Tijdens een bijeenkomst over het Delta Natuurplan Zui- derdiep sprak het CDA- kamerlid Ad Koppejan over de relaties tussen boeren en natuurorganisaties. Hij drukte het zo uit: "we moeten niet tegenover elkaar gaan staan, maar laten we verbinding met elkaar zoe ken". Dit maakte indruk op mij. Gezien mijn boerenach- tergrond en ook mijn liefde voor de natuur wilde ze dit uitwerken in de praktijk. Ik besloot lid te worden van het CDA en zo kwam ik terecht bij de lokale politiek. Waarom politiek actief? Politiek in de breedste zin van het woord heeft van jongs af aan mijn interesse gehad. De laatste jaren ben ik me meer gaan verdiepen in de lokale politiek en heb ik het proces van de fusie van de vier gemeenten met belangstelling gevolgd. Ik vind het belangrijk en ver standig dat we nu één gemeente zijn. Samen, als één gemeente, sta je in deze tijd sterker richting overheden. Natuurlijk ligt er een opdracht aan alle gemeentebe stuurders om te zorgen dat het contact met de achter ban in stand blijft en dat men weet wat er in de samen leving speelt. Door mijn brede interesse en netwerk denk ik van bete kenis te kunnen zijn voor onze bevolking in de gemeen teraad. Daarbij heb ik bewust voor het CDA gekozen vanwege de inspiratie die ik beleef door mijn geloof in God. Dit herken ik het meest bij het CDA. Binnen onze driemansfractie houd ik me voornamelijk bezig met leefbaarheid, verkeer, duurzaamheid, milieu en sociale zaken. Maar hoe kan je bovenstaande zaken als politicus waar maken? Door mee te werken aan de biodiversiteit in de land bouw, de akkerranden en aan innovaties om het milieu te beschermen kun je een bijdrage leveren. Een voorbeeld: Er is een boer bezig om energie te win nen uit zijn mest, de gemeente kan dan meewerken door sneller de benodigde vergunningen te verlenen. Je kan ook op verzoek van een bewoner vragen stellen aan B&W om aandacht te vragen voor een bepaald probleem. Het liefst wil je er samen uitkomen, maar dat lukt niet altijd. Zo heb ik bijvoorbeeld gepleit voor meer compen satie voor mensen die last hebben van de windmolens, maar dat was helaas een moeilijk proces. Men is dan boos en begrijpt niet, dat je vaak compro missen moet sluiten. Tekst en foto: Jan Baks Een goed voorbeeld van samenwerking met boeren is het kerkuilenproject. Cor, mijn man, is al jaren lid van de kerkuilenwerkgroep op het eiland. De leden daarvan verzetten heel wat werk om uilenkasten geplaatst te krijgen en heel wat boerde rijen hebben inmiddels medewerking verleend. Met de kerkuilen gaat het trouwens goed op het eiland. Ja, en soms moet je instemmen met plannen die niet helemaal aan jouw ideaal beantwoorden. Boeren zouden zich ook meer open moeten stellen voor de bewoners van het eiland. Het jaarlijks terugkerende evenement "Kijk bij de boer" is een goed project en werkt daaraan mee. Nog meer vragen en antwoorden: Dus iedere boer een camping op zijn land? Het CDA heeft inderdaad ingestemd met 60 plaatsen voor een boerencamping, maar het aantal plaatsen voor uitbreiding is nog niet bekend. Wel dat we iets willen uitbreiden. Maar als dit voor de boer nu het hoofdinkomen wordt? Dan schiet het zijn doel voorbij. Wat denk je van de komst van Brouwerseiland? Een zorgelijke ontwikkeling! Hoogbouw bij Ouddorp Bad? Moet je niet willen! Het CDA wil geen nieuwe recrea tieplannen op de Kop van Goeree en geen bebouwing langs de kust. In de politiek is het constant compromis sen sluiten en dat wordt niet altijd door de bewoners begrepen. Moet je het economisch belang van de ondernemers voor laten gaan op het belang van het milieu? Weet je, dat er 24 windmolens komen in de Zuiderdieppolder? Wat weegt zwaarder, de vogels of het milieu? Een moeilijke discussie tussen economie en ecologie. Over bebouwing in het schurvelingengebied is het CDA duidelijk. Geen bebouwing meer in dit gebied. Het is een kroonjuweel en dit moet je beschermen. Niet onder het mom van ruimte voor ruimte in Ooltgensplaat een oude schuur afbreken en dit dan compenseren met een huis in het zandwallengebied. Zijn er wel eens conflicterende belangen? Ik heb geen andere bijbanen en denk niet dat dit is voor gekomen. Tea woont nu bijna 30 jaar op Goeree-Overflakkee: "Ik heb het eiland met zijn open landschap en zijn bewo ners leren waarderen. Zo zeer dat ik me een echte Flak- keeënaar voel, hoewel dat volgens de officiële maatsta ven niet kan, want ik kom van de 'Overkant'." 9

Sterna | 2017 | | pagina 9