ontmoeting met.... Ine van de Ven Schouwen-Duiveland Na tuurmensen Een 'vrije vogel', heel druk in de weer met de natuur Tekst: John Beijersbergen Foto's: Rien Pronk Op een lente achtige januaridag, zittend aan het raam in de Heerenkeet op Flaauwers met ruim uitzicht over de Oosterschelde bij afgaand tij, heb ik een gesprek met Ine van de Ven, frontdame van het vrijwilligerswerk en bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Ine werd geboren in Den Haag als Ine van Wees op 15 augustus 1943 en is getrouwd met Jan van de Ven uit Tilburg. Zij hebben een dochter. Had je als kind al iets met de natuur? Ik was al vroeg een buitenkind, altijd in de natuur bezig met vogels en de tuin. Omdat ik een 'vrije vogel' was werd ik van mijn zevende tot mijn twaalfde jaar naar kostschool gestuurd, ik denk om mij wat in te tomen en van mij een nette dame te maken. Of dat gelukt is weet ik niet! Na mijn kostschooltijd heb ik in Tilburg de mulo gedaan. Daarna ben ik aan de slag gegaan als administratief medewerker bij een bedrijfsvereniging en vervolgens als telefoniste/re ceptioniste bij Bureau van Ginneken in Tilburg. Hoe ben je van Tilburg op Schouwen-Duiveland terecht ge komen? Dat kwam door een vertegenwoordiger in ijzerwaren die ons in 1969 tipte over overname van een zaak in luxe huis houdelijke artikelen van mevrouw Wijsman te Zierikzee. Het idee was om daar een winkel in ijzerwaren te beginnen. Dat van die ijzerwaren is uiteindelijk niet doorgegaan. Het bleef een winkel in luxe huishoudelijke artikelen, die we een aantal jaren aan de Schuithaven hebben gedreven. Daaruit ontstond ook een Kunsthandel en lijstenmake rij, dit vanwege een groot aanbod van in te lijsten bor duurwerken en een tekort aan lijstenmakers in die tijd. We hadden het hiermee zo druk dat we met het andere assortiment gestopt zijn en verhuisden naar de Korte Sint Janstraat. Daar hadden we ons bedrijf in het voor ste deel van de werkplaats van schoenmaker Bom, die zelf zijn bedrijf voortzette in de Sint Domusstraat. Die zaak hebben we tot 1989 gerund en toen werd ik weer die vrije vogel! In die winkelperiode heb ik geprobeerd om bij het LOI schriftelijk havo te halen, want ik wilde graag lerares biologie worden, maar door alle drukte in die tijd heb ik die opleiding niet afgerond. Eigenlijk heb je het groene wereldje op het eiland pas laat na je komst ontdekt. Dat klopt wel, ja. Via Roos van den Hoek kwam ik in 1988 bij de Plantenwerkgroep terecht en in 1989 bij de werkgroep Schoolbiologie, waar Rita de Ligt coördinator was. 8 Natuurmensen is een vaste rubriek in Sterna. In een vraaggesprek maken we kennis met mensen die een speciale rol spelen in het behoud van natuur en landschap op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Toen ben ik allerlei gidsencursussen gaan doen, zo heb ik de cursus IVN-natuurgids, Oosterscheldegids en een cursus Onderwaterleven gevolgd. In 1995 kon ik tijdelijk aan de slag bij het Zeeuws Biologisch Museum (ZBM) als vervanger van Martha Wedts de Swart, die met zwanger schapsverlof ging. Intussen verzorgde ik samen met an deren de Beestenboelmiddagen bij het ZBM, het huidige Terra Maris, waar ik nog steeds af en toe gids. Verder gids ik vanaf 1995 ook voor Stichting Het Zeeuwse Land schap en voor Natuurmonumenten op Neeltje Jans. In 2000 werkte ik tijdelijk bij Het Zeeuwse Landschap, dat toen nog op Landlust in Heinkenszand zat. Voor Staatsbosbeheer gids en verzorg ik de excursies strandjutten en sleepnetvissen in de zomer, verder een bos- en strandexcursie, samen met anderen het kabou terpad, het dierenvriendjespad en met Loek de Bruijn de paddenstoelenexcursie Ook bij het Nationaal Park Oosterschelde gids ik, en wel sinds 2002. Soms bemens ik, samen met anderen, de informatiekramen en in de zomer doe ik samen met an dere gidsen de ZZZ-excursie (Zilte Zeeuwse Zaligheden) bij gastheren van het NPO, zoals onder andere camping Zeelucht bij Wissenkerke. Dat gaat als volgt: mensen die zich aangemeld hebben, neem ik bij eb mee naar de Oosterschelde. Eerst krijgen ze bakjes mee om alikrui ken en mosselen in te verzamelen. Nadat zij die bij mij hebben gebracht ga ik ze wassen en schoonmaken. Terwijl die alikruiken, mosselen en wieren worden gekookt op het strandje gaan de deelnemers weer terug om Japanse oesters te rapen. Na het koken krijgt ieder een een speld om de slakjes uit hun huisjes te peute ren en met krentenbrood de lekkernij op te peuzelen. Daarna volgen de oesters, al dan niet met peper en citroensap, samen met een glaasje prosecco. Maar ook in de Natuur- en Vogelwacht duik je overal op! Als opvolger van Mijnie Schiettekatte heb ik tien jaar de Jeugd Natuur- en Vogelwacht geleid. We deden elke maand activiteiten op zaterdagochtend in de natuur, zoals de bunkertocht in het Zeepe, lammetjes kijken bij Anja van der Bijl, een natuurtocht bij Mon Plaisir, een bezoek aan het Watersnoodmuseum op uitnodiging van de toenmalige directrice, snoeien met Actief Terrein beheer, vogels kijken bij Flaauwers, een kompastocht, korren op het strand, een sporenzoektocht en soms hele leuke uitjes als afsluiting van het schooljaar voor de grote vakantie. En nu alweer een aantal jaren coördineer ik samen met Rien Pronk en Ellengard Jense de Plantenwerkgroep na dat Corrie de Vos was gestopt. Mede door de aanstaande verschijning van de Flora Zeelandica hebben wij de afgelopen jaren tal van inventarisaties verricht in ont brekende kilometerhokken op Schouwen-Duiveland. Dat was in het saaie polderland niet altijd even spectaculair wat betreft plantensoorten, maar voor gebiedsdekkende, actuele informatie over de Zeeuwse flora wel noodzake lijk. Ik zie best wel uit naar het verschijnen van de Flora dit jaar, je mag het gerust een mijlpaal noemen voor de Zeeuwse floristiek. Het is de eerste keer dat er een com plete Flora van Zeeland verschijnt, terwijl er geloof ik al een eeuw over wordt gesproken.

Sterna | 2018 | | pagina 5