Fraaie schepsels Boekbespreking door Kees de Kraker Dit voorjaar verscheen een prachtig boek over de grote stem. Het werd op 9 maart gepresenteerd in het Natuurhistorisch Museum te Rotterdam dat mede-uitgever van het boek is. Zoals de gierzwaluw met razend gekrijs over de bebouwde omgeving scheert, zo is het massale gekrijs van de grote stem gekoppeld aan het kustland schap. Bij Ed Buijsman ontstond de liefde voor de grote stern tijdens een vakantie op een van de Waddeneilanden. Beroepsmatig was hij als chemicus lange tijd betrokken bij onderzoek naar en rapportage over de luchtkwaliteit in Nederland. Zijn boek over de grote stem is dan ook geen verhaal van een veldonderzoeker, maar het resultaat van literatuurstudie en gesprekken met deskundigen. 'Hoe verliepen de zaken en waarom zijn ze zo verlopen?' is bij hem het leidend onderzoeksprincipe. Zijn voorgaan de boek ging over De Beer en de teloorgang daarvan. Wie De Beer zegt, denkt daarbij ook aan de grote stern die daar in groot aantal tot broeden kwam en als de kroon op het gebied werd beschouwd. 'Het boek gaat over de 200-jarige geschiedenis van de grote stern in Nederland. Van de naamgeving en eerste vermelding tot de stand van zaken nu, opgedeeld in een aantal hoofdstukken die een bepaalde periode beslaan. Daarbij worden de voor die periode bekende broedplaat sen besproken en het totaal aantal broedparen inge schat. In elke periode is er wel sprake van bedreigingen, of het nu om het rapen van de eieren gaat, de jacht van wege de mode van veren op dameshoedjes, de industri alisatie, de doorwerking van giflozingen of de opkomst van de massarecreatie. Diverse malen is het kantje boord en is de grote stern bijna uit Nederland verdwe nen. Maar niets is zo slecht of er komt wel iets goed uit voort, zoals de bescherming van vogels en aanpassing van de wetgeving. In een tussenliggend hoofdstuk kom je veel te weten over de ecologie van de vogel. Voor wat betreft de foto's een aparte vermelding voor de bijdrage van Jan Baks, die met prachtig beeldmateriaal de grote stern tot leven brengt. Het is sowieso een rijk geïllustreerd boek, waarbij Ed Buijsman een bijzondere neus blijkt te hebben voor afbeeldingen en weinig gebruikt kaartmateriaal die de tekst ondersteunen en aanvullen. Het resultaat van dit nauwgezet historisch onderzoek mag er zijn: minutieus in de details en kritisch op niet-onderbouwde gegevens, maar ook met veel befde en gevoel voor zijn onderwerp en het karakter van deze vogel. Het boek heeft een mooie rustige vormgeving met aan bet begin van elk hoofdstuk een telescopische vooruit blik op de inhoud ervan en een figuurtje van een grote stern, getekend door Jos Zwarts. Tevens is het boek verlevendigd met de beschrijving van een aantal mensen dat bij de totstandkoming van het manuscript betrok ken was over hun fascinatie voor deze vogel. De aantasting van het kustlandschap gaat de auteur aan het hart. Wat dat betreft uit hij ook zijn twijfels aan de werking van het hedendaagse compensatiebeginsel. 24 DE GROTE STERN IN NEDERLAND Deze en andere overdenkingen aangaande natuurbescherming, natuurontwikkeling en veranderingen in het Nederlandse landschap komen niet zonder reden aan het eind van het boek, want momenteel broedt het merendeel van de grote sterns in natuurontwikkelingsgebieden. Al heel lang vormen de inlagen aan de Schouwse zuidkust en, in de afgelopen eeuw, ook de gebieden rond Goeree (Scheelhoek, Kwade Hoek, Hompelvoet, Markenje en Scheelhoekeilanden) belangrijke broedgebie den voor grote sterns. Daar kun je als bewoner trots op zijn. In het boek van Ed Buijsman zijn de geschiedenis van en de kennis over deze prachtige vogels op degelijke wijze vastgelegd. Een boek dat je niet in één adem uitleest, maar dat elke keer als je het weer pakt boeit. Het is een waardig monument voor de grote stern. Ed Buijsman: 'Fraaie schepsels', De grote stern in Nederland. Uitgeverij Matrijs, ISBN: 9789053455111, hardcover, 208 blz. f' 29 ,95 Meer info over het boek, de auteur en de grote stern is te vinden op de site http://www.overdegrotestern. inzichten.nl Omslag boek Grote stern met jong. Foto: jan Baks Grote stern. Foto: Jan Baks

Sterna | 2018 | | pagina 13