- *.jg Mededelingen NLGO NL GO NIEUWE VLINDERWERKGROEP Gelukkig gaat het weer iets beter met de vlinderstand in Nederland. Door de Vlinderstichting is binnen ons land een groot netwerk opgezet van monitoringsroutes. Op de afgelopen jaarvergadering is er, in aansluiting op het enthou siaste verhaal van Kars Veling van de Vlinderstichting, een oproep gedaan om een vlinderwerkgroep op Goeree- Overflakkee te starten. Er heeft zich een aantal mensen aangemeld en met de hulp van Rob Rossel zijn er vijf extra routes uitgezet. Op Goeree-Overflakkee worden er momenteel tien routes gelopen. Deze routes zijn maximaal één kilometer lang en worden verdeeld in 20 secties van 50 meter. De bedoeling is om de routes gedurende meerdere jaren te volgen. Sommige mensen lopen hun route al 25 jaar! Alle waarnemingen worden genoteerd en doorgegeven aan de Vlinderstichting. Aan de hand van op die manier langdurig verzamelde gegevens kunnen er trends worden bepaald en beheeradviezen worden uitgewerkt. Zo wordt er meegewerkt aan een meer vlinderrijke omgeving. De routes kunnen overal zijn waar vlinders voorkomen, maar het verdient de voorkeur om een route in de eigen buurt te zoeken. In de periode april tot september gaat u dan, wanneer het zonnetje lekker schijnt en het rond de 20 graden is, wekelijks op pad om de route te inventariseren. De ervaring leert dat je steeds beter gaat kijken en de vlinders sneller herkent. De Vlinderstichting stuurt ook nieuwsbrieven rond waarmee de eigen waarnemingen getoetst kunnen worden. In de winter willen we een keer een avond ervaringen uitwisselen en foto's bekijken. Wilt u volgend jaar ook mee doen, dan kunt u zich nu aanmelden via de website. Op zaterdag 29 juni 2019 bestaat de vereniging 40 jaar en dat willen we vieren. Er is besloten om een symposium te houden over natuurinclusieve landbouw. Consumenten vragen in toenemende mate om verantwoord geproduceerd voedsel. Duurzame en natuurinclusieve aanpassingen - beginnend bij de bodem die met respect wordt behandeld en minder wordt belast - zijn noodzakelijk om op de lange termijn voldoende, duurzaam en gezond voedsel te kunnen garanderen. Dit is een omslag die vraagt om een nieuwe manier van denken en handelen vanuit de hele maatschappij. Ook neemt in toenemende mate de biodiversiteit af. Daar moeten wij als maatschappij iets aan doen, zeker gezien de schrikbarende wetenschappelijke rapporten over de achteruitgang van insecten (vooral bijen en an dere bestuivende insecten). Er zijn Kamervragen gesteld naar aanleiding van onderzoeken van de WUR en het Louis Bolk Instituut met als belangrijke conclusie: natuur en landbouw dienen elkaar weer te versterken. Dit vraagt om meer natuurinclusieve landbouw. De onderwerpen van het symposium zouden bloeiende akkerranden, wisselteelt, bevorderen biodiversiteit kunnen zijn. Er is nog niets vastgelegd, dus ideeën of bijdragen zijn welkom. De locatie is wel vastgesteld, namelijk de Boerderij Lust en Last van Hein Mijs in Sommelsdijk. Ook willen we weer een fotowed strijd organiseren en de uitslag bekend maken op 29 juni. In de volgende Sterna volgt meer informatie. 4 DE WERKGROEP OKRR (OUDDORP KUST RUIMTE RUST) STELT ZICH VOOR 'Ouddorp Kust Ruimte Rust' is als burgerinitiatief een paar jaar geleden opgericht omdat een aantal inwoners zich zorgen maakte over de vlucht van (grote) recreatieve ontwikkelingen op de Kop van Goeree. Het landschap en de natuurwaarden zouden immers veel te lijden kunnen hebben van een te grote toeristische druk op de natuur- en landbouwgebieden. In de laatste jaren zijn al twee grote projecten op de kop van het eiland gerealiseerd: 1Punt West met 66 recreatiewoningen en daarnaast hotelkamers en een restaurant 2. Het gebied ten noorden van de Vrijheidsweg: Landal (zo'n 250 huisjes) het drive-in camperparkeerterrein (40 plaatsen) de Lepelaar (40 plaatsen) In totaal dus zo'n 400 kleinere en grotere éxtra voorzieningen voor recreanten. En er staat nog meer in de planning: 1Ouddorp Bad Oost nabij hotel Fletcher met 100 eenheden zoals hotelkamers, appartementen en woningen 2. Een groot terrein voor 200 chalets langs de Lange Dijk 3Een aantal appartementengebouwen bij het zwembad op het Landal-voorzieningengebied. Het aantal apparte menten is nog onbekend, wij schatten zo'n 40 - 50 stuks. 4. Uitbreiding van de drie minicampings op de kop van het eiland van nu 25 naar wellicht 75 eenheden. Daarmee komen er dus 150 eenheden bij. Op deze manier zouden er in deze aanvullende projecten dus in totaal wellicht nog zo'n 500 voorzieningen bij kun nen komen. OKRR realiseert zich heel goed dat dit soort ontwikkelingen voor- en nadelen heeft. Kort samengevat zijn er verbe teringen in economie, voorzieningen en 'levendigheid' in de dorpen, terwijl het landschap, de natuur en de 'rust' of 'eigenheid' achteruitgaan. Wij zijn meer voorstander van kwaliteitsverbetering van o.a. oudere recreatiebedrijven en een betere inpassing in het landschap met behoud of uitbreiding van natuur. Wilt u meer lezen over onze visie of zich abonneren op onze nieuwsbrieven dan kunt u dat volgen op onze website www.ouddorpkustruimterust.nl Ruim een jaar geleden is OKRR een werkgroep van NLGO geworden. Daarna hebben we een samenwerkingsverband opgericht met Natuurmonumenten, Stichting Duinbehoud en het Zuid- Hollands Landschap. We treden op onder de naam 'Groene Raad'. We geven gevraagd en ongevraagd advies aan de gemeente en andere organisaties of personen. We denken mee in werkgroepen van de gemeente over de Recreatievisie, Masterplan Ouddorp en Strandbeleid. We volgen vergunningsprocedures en bestemmingsplannen op de voet. Per kwartaal is er overleg met de wethouders van recreatie en ruimtelijke ordening. De Groene Raad heeft besloten om een onafhankelijke peiling onder de bevolking van Ouddorp te laten uitvoeren om zo te meten hoe groot het draagvlak is voor nog meer uitbreiding en projecten. Het onderzoek zal aan zo'n 400 respondenten vragen wat zij de voor- en nadelen vinden van de nieuwe ontwikkelingen. De resultaten van het on derzoek moeten in het najaar bekend zijn. We houden u op de hoogte. Kors Pijl en Gjalt Huppes W 1 Genomineerde foto's van fotowedstrijd uit 2016. Foto links: Ad Aleman, foto midden: Fons Kern en foto rechts: Bep Ardon.

Sterna | 2018 | | pagina 3