Omdat Gerards gehoor tegenwoordig tekortschiet voor de roep van een bladkoning deed Somer deze voor de telefoon even voor. Toen de kinderen klein waren was Gerard veel weg, vaak naar het buitenland voor zijn werk en als reisleider of vertegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Daardoor hebben de kinderen in hun jeugd him vader nogal eens gemist. Dit jaar zijn Els en Gerard 50 jaar getrouwd en de vraag komt naar boven: Wat is het geheim, dat je met zo'n druk leven toch bij elkaar bent gebleven? Vogelaars en vogelfotografen, dat wringt nogal eens met relaties. "Ik denk", zegt Els, "dat het voor het grootste deel mijn verdienste is dat we bij elkaar zijn gebleven. Gerards charme en zijn overtuigingskracht gaven altijd weer de doorslag en dan kwam het weer goed. Zijn moeder zei vroeger eens tegen mij: "Laat Gerard vrij, anders raak je hem kwijt". Maar ik weet nog goed, dat ik in 1986 voor het eerst mijn eigen keuze maakte. Gerard was heel de week weg geweest, ik zat thuis en wilde het weekend een cursus volgen. Dat vond hij niet leuk, maar toen heb ik voor het eerst mijn eigen weg gekozen en ben ik toch gegaan. Achteraf is dat een goede stap geweest. Ik ben een opleiding gaan volgen als yogadocente en ik geef nog steeds yogales. Vanaf 1986 heb ik tien jaar lang westerse astrologiecursussen gevolgd. Die hobby geeft mij veel voldoening. Kortgeleden ben ik daar Human Design-cursussen bij gaan doen. Beide disciplines gaan over 'zijn wie je bent' of 'ken jezelf'. Daar geef ik ook zo nu en dan workshops in. Een hobby waarin je mensen ECHT ontmoet en voor mij zijn mensen belangrijker dan vogels..."Gerard sluit het verhaal van Els af met: "Zon der haar tolerantie had ik me niet zo kunnen ontwikke len als vogelaar". Vogelen kan extreme vormen aanne men, zoals honderden kilometers rijden of duizenden kilometers vliegen om een bepaalde soort te kunnen zien. In Gerards boeken staan hiervan voorbeelden te lezen. Recent nog is hij in Papoea-Nieuw-Guinea geweest om paradijsvogels te zien, onder het motto 'Nu kan het nog en over een tijdje gaat het misschien niet meer'. Die ongedurigheid, bang iets te missen of op de ver keerde plek te zijn, is die er dan nog steeds? "Ja eigenlijk wel, maar lichamelijke beperkingen zijn thans wel belemmeringen. Onlangs kreeg ik een nieuwe knie en het gehoor wordt minder. Daarmee heb ik wel moeite. Als er vroeger een melding was van een bijzon dere vogel ging ik er nogal eens op af, maar dan wilde ik hem wel zelf ontdekken. Ik ging zeker niet naar andere vogelaars toe om de betreffende vogel aan te laten wijzen. Tegenwoordig ben ik daar voor mezelf wat mak kelijker in. 14 Ze verstoren het wel eens voor de telescoopkijkers, maar foto's zijn toch vaak doorslaggevend voor de beslissing of het inderdaad die zeldzame soort is. Bovendien zijn ze ook zeker bereid een foto af te staan voor een publicatie. De kennis van de ornithologie is sterk toegenomen en tegenwoordig zijn veel aspecten zeker het domein van de professionals. Toch denk ik dat de amateurs heer en meester zijn bij het determi- natiewerk van vogels. Buiten de ornithologie zijn er dan ook niet veel vakgebieden waar amateurs zo goed kunnen samenwerken met professionals. Parallel met de ontwikkelingen in de maatschappij zie je dat meer vrouwen zich inlaten met de ornithologie. Het valt niet te ontkennen dat dit een positieve ontwikkeling is, zowel voor de gezelligheid als omdat vrouwen met hun charme bij vogelbeschermingskwesties vaak meer kunnen bereiken." "Een mens raakt bij het ouder worden onvermijde lijk gegijzeld door het verleden", citaat uit het meest recente boek Ik moet de horizon om me heen zien. Wat bedoel je daarmee? "Als je 70 jaar vogels kijkt, kijk je zeker terug naar hoe het vroeger was. Je hebt de landschappen zien veranderen, de vogels zien gaan en andere soorten gelukkig zien komen. Je ziet op steeds meer plekken geen eindeloze horizon meer. Je weet hoe het Haring vliet er uit zag toen er nog geen dammen en sluizen waren. Ja, dan moet je uitkijken om niet cynisch te worden. Recent kwam een dertigjarige bestuurder mij enthousiast vertellen over het Droomfondsproject, hoe mooi het Haringvliet zou worden als het Kierbesluit in werking treedt. Het zou mooier worden dan het ooit is geweest... Dan denk je wel 'Wat weet jij daar nu eigenlijk van? Je weet helemaal niet hoe het vroeger was.' En dan moet je oppassen geen verkeerde dingen te zeggen. Mijn 'vroeger' is ook weer anders dan het jouwe, daar moet ik begrip voor hebben. Mijn leven lang heb ik vogels geteld in de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen aan het Hollandsch Diep om gegevens te leveren voor de bescherming van de natuur. En dan wordt er nu door bestuurders een rij megawindturbi- nes geplaatst. Tja, dat was wel een reden om met die tellingen te stoppen, want waarvoor doe je het dan uiteindelijk? Vogels blijven me fascineren, zij zijn een symbool van vrijheid, van zwerven en individualisme. Zelf voel ik me ook al een leven lang een rusteloze vogelaar. Net als vogels hou ik van vrijheid en zwerven over de wereld, en het is mijn missie om vogels te blijven beschermen en in deze dichtslibbende wereld een bijdrage te leveren aan het in stand houden van de ruimte voor vogels." 15 Met dochter Anne in de Donaudelta, mei 2018. Fotograaf onbekend De Uevelingsvogel van Gerard: de visarend. Foto: Hans Gebuis Visarend juveniel op Kroon Zalm. Foto: Hans Gebuis ik Visarend op Tongplaat. Foto: Hans Gebuis

Sterna | 2018 | | pagina 8