MEDITERRANE TAFERELEN IN DE KWADE HOEK M te1 Kwade Hoek Goeree-Overflakkee Gedicht De waarheid zou uit de hemel komen vallen in de vorm van een sneeuwuil 18 Tekst en foto's: Joey Bom In september was een spectaculair tafereel in de Kwade Hoek te zien: honderden bontgekleurde rupsen deden zich tegoed aan de duizenden exemplaren van zeewolfsmelk Een opvallende soort uit de familie pijlstaart vlinders is de wolfsmelkpijlstaart (Hyles eu- phorbiae). Zoals de naam al doet vermoeden leven de rupsen van deze forse nachtvlinder van verschillende soorten wolfsmelk. In Neder land zijn dat vooral cipreswolfsmelk en zee wolfsmelk, planten die lang niet overal groeien. Aangezien de wolfsmelkpijlstaart bovendien van hitte houdt, is het een zeer zeldzame soort die vooral wordt gevonden in de Millingerwaard nabij Nijmegen en langs de kust. Het ging het afgelopen decennium dan vaak om enkele rup sen per jaar. Die rupsen zijn groot - zo'n acht centimeter - en bontgekleurd, met een voor pijlstaarten typerende stekel op het achterwerk. Elk exemplaar is bovendien net iets anders getekend, waardoor een ontmoeting met deze rupsen altijd indrukwekkend is. De Kwade Hoek is één van de plaatsen langs de kust waar wel eens waarnemingen vandaan kwamen. Dankzij het goede beheer kan de natuur daar volop haar gang gaan, waardoor een bezoek aan dit gebied vrijwel altijd wordt beloond met bijzondere waarnemingen. Wat deze duinen voor de wolfsmelkpijlstaart zo aantrekkelijk maakt, zijn de duizenden exem plaren van zeewolfsmelk. De waarnemingen uit begin augustus van een enkele rups en keutels op verschillende plaatsen in het gebied wa ren de vooraankondiging van een spectaculair tafereel. Een ruime maand later was de Kwade Hoek even veranderd in een stukje Middel landse Zeegebied: warme duinen waar honder den bontgekleurde rupsen zich tegoed deden aan zeewolfsmelk. Open en bloot zaten ze op de planten, want met de giftige wolfsmelk in hun ingewanden hadden ze niks te vrezen van roofdieren. Enkele weken later was er op wat oude keutels en afgevreten planten na geen spoor meer te bekennen van dit fantastische moment. De rup sen waren intussen volgroeid en hadden zich diep in het zand verpopt. Daar liggen ze nu nog steeds, in afwachting van de zomer. Of ze die ook werkelijk gaan halen, is de grote vraag. De wolfsmelkpijlstaart houdt tenslotte van hitte en kan de Nederlandse winters niet goed verdra gen. We zullen dus moeten afwachten of we dit tafereel volgend jaar weer mogen meemaken. Joey Bom is 25 jaar en al vele jaren gefascineerd door rupsen en vlinders. Het determineren van onbekende rupsen is zijn hobby geworden. Veel soorten zijn erg specialistisch en ac cepteren maar enkele plantensoorten. Zodoende is hij ook een aardige plantenkenner geworden. Versregel uit een gedicht zonder titel van André Breton (1896-1966) in het tijdschrift "La Révolution surréaliste", nummer 8, jaargang 2, 1926. De sterk vergrote afbeelding is een foto van het speldje van een sneeuwuil zoals dat te koop is in de winkel van Vogelbescherming in Zeist of via de webshop: www.vogeIbescherming.nl

Sterna | 2018 | | pagina 10