Interessante waarnemingen Goeree-Overflakkee Waarnemingen Goeree-Overflakkee, augustus - november 2018 Het is de enige getijdenlocatie langs de Oosterschelde waar de soort destijds werd vastgesteld. Overigens waren er langs het Krammer-Volkerak aan de Flakkeese kant meer locaties met vangsten. Nu bijna 40 jaar later blijkt de Noordse woelmuis nog steeds op het schor- retje van Zijpe voor te komen 4 exemplaren gevangen en weer los gelaten!). Het gaat om een kleine popula tie die uiterst kwetsbaar is. De woelmuis leeft hier in de delen met zeekweek en andere grasruigte langs de rand van het schor en het opgehoogde plateau bij de radartoren. Voor het voortbestaan van deze populatie is regelmatig uitwisseling met andere populaties (De Maire) noodzakelijk. Andere soorten die gevangen of waargenomen werden waren konijn, bruine rat, dwergmuis, bosmuis en de op Schouwen-Duiveland bijzonder talrijke huisspitsmuis. Behalve door het veer Anna Jacobapolder-Zijpe is Zijpe op Schouwen vooral bekend uit de Tachtigjarige oorlog toen de Spaanse troepen van Mondragon in 1575 te voet het Zijpe overstaken. Nu is dat onvoorstelbaar. De bestorte oever bij het schorretje loopt steil omlaag de diepte in. In de tijd van Mondragon zag het er anders uit: het Zijpe lag meer oostelijk en was sterk verzand. Langs de kust van Duiveland ontwikkelde zich lang zaam een nieuwe geul, eerst nog Wijdaars geheten. Aan de overkant daarvan lag een al ver opgeslibd schorren- gebied dat Rumoirt heette. Om buitendijkse gebieden met schapen te begrazen werd op een hoog gelegen plek een drinkput aangelegd met een ringdijkje eromheen, zodat er voor de dieren en de herders zoet drinkwater en een vluchtplaats bij springvloed was. Op Rumoirt lag zo'n drinkput, de Bruinisser stelberg. Hollestelles worden dit soort drink putten genoemd. Het oude Zijpe verdween en Rumoirt groeide vast aan het oostelijke schorgebied. Voor de inpoldering van dit gebied in 1847 lagen daar nog twee andere hollestelles, namelijk de Philiplandse en de Zijpse stelberg 24 Deze zijn in het cultuurlandschap verdwenen, maar de Bruinisser stelberg ligt nog steeds in het restant van het Rumoirtschor. Wel is dat nu aan de kant van Sint Philipsland, van Bruinisse gescheiden door de steeds breder en dieper geworden geul, die al snel de naam van het oude Zijpe had overgenomen. De zich langs de Duivelandse oever verdiepende geul leidde tot een reeks van dijkvallen en een aantal overstromingen. Bij herstelwerkzaamheden na een overstroming in de 18e eeuw is een stukje dijk van de vroegere Bruinissepolder buitendijks komen te lig gen. Het schuin weglopende dijkje in het schorretje lijkt mij het restant van een vroegere buitendijk. Zulke losse uiteinden van oude dijken worden nol of bout genoemd. Zo ligt iets ten zuidoosten van het schorretje een ander dijkrestant, de Zoetersbout. Tegenwoordig is dat een geliefde locatie voor sportduikers, met name omdat hier meestal weinig stroming staat en er los van het getij gedoken kan worden. In plaats van de solda ten van Mondragon wandelen er nu 30 tot 40 meter lager duikers over de bodem. Wanneer er één ding duidelijk wordt bij het bestuderen van de geschiedenis, is het wel hoe snel de veranderin gen plaats vinden. Zo was Zijpe honderd jaar geleden het knooppunt van allerlei verbindingen: de stoom tram, het veer naar Anna Jacohapolder, stoomboten op dienstlijnen naar tal van bestemmingen. Nu ligt het uit de route en kunnen eenden er ongestoord de hele dag soezen. Aan de overkant bepalen vijf windmolens het beeld en iets verderop bij de Krammersluizen verrijst een heel bos aan hoge molens. Het weidse karakter van de grote wateren in het Deltagebied wordt steeds meer geweld aan gedaan. Zo'n windmolenpark doet toch denken aan industrievestigingen als Dow Chemical bij Terneuzen en Shell bij Moerdijk. Ja, het helpt Zeeland om zijn C02-doelstelling te halen en ja, daar moet je veel voor over hebben. Maar toch, erg jammer van het landschap! Vogels Usduiker, op 27-08 vloog een vroege vogel langs de zeetrektelpost van Ouddorp (Robbin van Dijk). De vaste overwinteraars (minimaal 3) op het Krammer-Volkerak verschenen vanaf 04-11 (Daan van de Groef). Kuhls pylstormvogel, 25-10 langsvliegend, Zeetrektelpost Ouddorp. De soort van 2018, nieuw voor G-0 en eerste goed gedocumen teerde voor NL Werd eerder die dag opgepikt bij Den Haag, Maasvlakte en later bij Westkapelle (George Tanis). Zwarte ooievaar, 03-08,9 ex. overvliegend zuid, Polder den Grooten Blok, Achthuizen Pirk van Straalen). Koereiger, 22-08,2 ex. slaapplaats Krammersche Slikken Pirk van Straalen); 22-10,8 ex. Polder Nieuwenoord, Ouddorp (Servaas van der Horst); 31-10,2 ex. Polder Den Bommel (Arie de Lint Daan van der Groef). Wespendief, 21-08,1 overvliegend Den Bommel paan van der Groef); 23-08,2 overvliegend, Hellegatsplaten (Gerard Ouweneel). Steppenkiekendief, 07-10,1 overvliegend. Over het Hellegatsplein richting zuid en dankzij het snelle doorgeven en info opgepikt boven Ooltgensplaat (Andre Strootman, Linda Aandeweg Dirk van Straalen). Rode wouw, 26-09,1 overvliegend, Polder het Oudeland van Middelharnis (Dirk van Straalen); 08-10,1 overvliegend Adrianapolder Stellendam (George Tanis) en Oostduinen (Robbin van Dijk); 12-10,1 overvliegend, Trektelpost Hellegatsplaten (Robbin van Dijk Dirk van Straalen); 12-10,1 overvliegend, Eerste Bekading Middelharnis (Maija de Lange van Buren Arie de Lint); 15-10,1 ex. foeragerend, Hompelvoet pirk van Straalen, Mark Hoekstein Pim Wolf); 28-10,1 overvliegend, Den Bommel Paan van der Groef); Op 30 en 31-10 trekken vele Rode wouwen over het eiland (minimaal 30), waarbij deze dagen alle records worden gebrolen voor de Delta (Esther de Jong, Ingrit Raven, Theo Muusse, Adri Clements e.a.). Ruigpootbuizerd, 20-10,1 foeragerend, Koudenhoek (Bram en Genie Brinkman); 26-10,1 overvliegend, Hellegatsplaten (Dirk van Straalen); 27-10,1 overvliegend Polder Oude Oostdijk (Frans Jaap Lokker); 01-11,1 overvliegend Kwade Hoek (Bram Genie Brink man); 31-10,3 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis); 22-11,1 overvliegend, Trektelpost Hellegatsplaten (Robbin van Dijk); 25-11,1 overvliegend Den Bommel Paan van der Groef). Kraanvogel, 16-11,2 overvliegend, Slikken van Flakkee, Zuidpunt (Robbin van Dijk). Morinelplevier, 1 ex. Adrianapolder, Stellendam (George Tanis); 02-09,1 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis, Robbin van Dijk Dirk van Straalen); 14-09,1 ex. Kleine Zuiderpolder, Goedereede (George Tanis); 29-09,1 ex. Markenje (George Tanis). Gestreepte strandloper, 10-09,1 ex. Krammersche Slikken Pirk van Straalen Robbin van Dijk). Vale gierzwaluw, 12-11,1 overvliegend, Duinen Goeree (George Tanis). Pestvogel, 03-11,1 overvliegend, Trektelpost Ouddoip (George Tanis). Sperwergrasmus, 01 02-09, Duinen Goeree (George Tanis, Dirk van Straalen, Robbin van Dijk e.a.). Kleine vliegenvanger, 07-10, Springertduinen Ouddoip (Niels van Houtem, Martijn Renders George Tanis). Siberische boompieper, 05-11,1 overvliegend, Trektelpost Ouddorp. Nieuwe soort van G-0 (George Tanis). Roodmus, 04-11,1 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis). Europese kanarie, 10-10,2 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis); 16-10,1 overvliegend, Springertduin Ouddorp Pirk van Straalen Robbin van Dijk); 17-11,1 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis). Grauwe gors, 06-11,1 overvliegend, Trektelpost Ouddorp (George Tanis). Ortolaan, 01-09,2 overvliegend, Springertduinen Ouddorp (George Tanis &Dirk van Straalen). Waarnemingen doorgeven aan: Dirk van Straalen, Molendijk 45, 3257 AM Ooltgensplaat, dirkvanstraaien&hotmail.com. 25

Sterna | 2018 | | pagina 13