/yt Scheelhoek Goeree-Overflakkee <~v£ Door Marijke van de Staak (Vogelbescherming Nederland) Ted Sluijter (Vereniging Natuurmonumenten) Je moet er maar opkomen: een vogelobservatiehut in de vorm van een reusachtig ei van de grote stern. Uniek in zijn vormgeving en constructie, elf meter lang en acht meter hoog. Dit bijzondere observatorium komt toch maar mooi in Nederland, op Goeree-Overflakkee! Droomfondsproject Haringvliet Zes natuurorganisaties zijn al een paar jaar ontzet tend druk in en om het Haringvliet in het kader van het Droomfondsproject Haringvliet. Het zijn Natuur monumenten, Ark Natuurontwikkeling, Staatsbosbe heer, Wereld Natuur Fonds, Sportvisserij Nederland en Vogelbescherming Nederland. De laatste in deze rij is verantwoordelijk voor het verrijzen van dit iconische gebouw. De kosten van de bouw worden gedekt door het Droomfonds van de Nationale Postcodeloterij, de Provincie Zuid-Holland en het BPD Cultuurfonds. Scheelhoek: vogelparadijs met broedeilanden Direct achter de Haringvlietsluizen ligt aan de noor drand van Goeree het door Natuurmonumenten beheer de natuurgebied Scheelhoek. Vanaf voorjaar 2019 kan je prachtig vogels kijken in dit vogelreservaat. Binnendijks vind je hier een uitgestrekt rietmoeras. Het is in de broedtijd het domein van honderden paren rietzangers, rietgorzen, kleine karekieten en grauwe ganzen. Maar ook flinke aantallen Cetti's zangers, bosrietzangers, blauwborsten, sprinkhaanzangers en baardmannen. Jaarlijks broeden er tevens verschil lende paren bruine kiekendieven, waterrallen, kuif- en tafeleenden. Buitendijks, in het Haringvliet, liggen voor Scheelhoek enkele eilanden. Deze zijn in de jaren '90 van de 20e eeuw opgespoten om verloren gegane broedlocaties van kustbroedvogels te compenseren. En met succes! Vrij wel jaarlijks broeden er enkele duizenden paren van de grote stern, maar ook veel visdieven, kokmeeuwen en kleinere aantallen zwartkopmeeuwen. Het observato rium verrijst op een landengte met zicht op slik, water en de vogeleilanden. 26 Ontwerp Vogelbescherming en Natuurmonumenten willen een belevenis creëren die verder gaat dan een gewone 'vogelkijkhut'. In het Vogelobservatorium beleven bezoekers de vogels, vissen en leefgebieden in het Haringvliet van dichtbij. Het doel is om op recreatief, technologisch, duurzaamheids- én architectonisch vlak een heel bijzondere beleving neer te zetten. Het ont werp is geïnspireerd op het ei van de grote stern. Dat staat symbool voor de vruchtbaarheid van de Delta, gezonde vogelpopulaties en genieten van de natuur. Het reuzenei heeft een verdiepingsvloer waardoor zich, eenmaal boven, een prachtig panorama ontrolt. Het ei wordt bekleed met riet uit Scheelhoek en is te bereiken via een tunnel van grasplaggen en tweedehands steen schotten. De bezoeker wordt met een 'luisteroor' uitge nodigd om in die tunnel ook de oren de kost te geven, want via een toeter komen vogelgeluiden van buiten versterkt binnen. Ook aan de vogels is gedacht: de tun nel is uitgerust met nestelplekken voor oeverzwaluwen. Vóór het ei wordt bovendien nog een drijvend broed- eiland aangelegd om de broedvogels nóg dichterbij te brengen. Bouw en planning We willen de vogels tijdens de bouw zo min mogelijk verstoren. Daarom bouwen we alleen buiten het broed- seizoen. De bouw is in september gestart en de opening van het ei volgt in het voorjaar van 2019, rond Pasen. De bouw is te volgen via www.haringvliet.nu waar Camilla Dreef, ambassadrice van Vogelbescherming en het Droomfonds Project, het bouwproces laat zien in korte filmpjes. Beleef de omgeving Natuurgebied Scheelhoek is met uitzondering van het bos tot op heden niet toegankelijk voor publiek. Vooral de kern, met het moeras en de grote kustvogelkolonie, is daarvoor te verstoringsgevoelig. Dit deel blijft ook niet-toegankelijk. Echter, met de komst van het obser vatorium en het pad er naartoe wordt dit geweldige gebied op een verantwoorde manier open gesteld en wel zodanig dat de vogels niet worden verstoord, maar mensen wel van de vogels kunnen genieten. Daarnaast komt er een fiets- en wandelpad in het natuurontwik kelingsgebied Zuiderdiepgors, aan de zuidgrens van Scheelhoek. Ook komt er dankzij financiering van de gemeente Goeree-Overflakkee een wandelpad vanuit het Scheelhoekbos door een rand van het rietmoeras. Dezelfde gemeente realiseert na 2020 aan de oostkant van Scheelhoek een wandel/fietsoversteek over het Zuiderdiep. Van daaruit wordt ook de Haringvlietdijk richting Dirksland opengesteld voor wandelaars en fiet sers. Het betekent een enorme impuls voor de Noor drand van Goeree. Vragen over observatorium of ontwikkelingen rond Scheelhoek: tsluijterSnatuurmonumenten.nl 27 m «•td*bt •oftloxl kljkts

Sterna | 2018 | | pagina 14