me en schaarse Goeree-Overflakkee JAAROVERZICHT ZELDZAME EN SCHAARSE VOGELS OP GOEREE- OVERFLAKKEE IN 2018 2018 gaat de boeken in als warm en droog. Er werden in dit opzicht diverse records gebroken en ongetwijfeld heeft dit zijn weerslag gehad op de vogels, helaas niet altijd in positieve zin. Desondanks zijn er ook dit jaar weer een aantal bijzondere soorten aan de alsmaar groeiende lijst van Goeree- Overflakkee toegevoegd. Hieronder val len niet alleen soorten in de categorie 'dwaalgast' bijv. witkopgors en Kuhls pijlstormvogel), maar zeker ook de zwervers op verkenningstocht (raaf). Witkopgors Vanuit een rijdende auto werd op 25 februari en mannetje witkopgors opgemerkt in een meidoorn aan de Galgeweg nabij het Havenhoofd. De vogel verplaatste zich regelmatig naar aangrenzende akkers en werd op 14 maart voor het laatst waarge nomen. Het betreft de 50ste waarneming van deze soort in Nederland en de le voor G-O. Door Robbin van Dijk Raaf Op 15 maart werd met veel belangstelling een mel ding van 2 overvliegende raven ontvangen. De vo gels vlogen over het kantoor van Natuurmonumen ten in Oostdijk. Na wat losse waarnemingen werden ze op 29 maart opnieuw opgemerkt boven Scheel hoek. Later die dag verbleven ze enkele uren op het 'koeienschoor' van de Kwade Hoek. Het aantal waarnemingen stapelde zich vervolgens op. Hoogst waarschijnlijk betreffen het dezelfde vogels die dit jaar op verschillende plekken in het Voornes Duin werden gezien, op zoek naar nieuw leefgebied. Ook dit betreft een nieuwe vogelsoort voor G-O. Roodstuitzwaluw Op 22 april vloog een roodstuitzwaluw over de zeereep langs de telpost bij het Flaauwe Werk. Ge zien de grote aantallen boerenzwaluwen die hier in het voorjaar langstrekken lijkt dit toch wel dé plek om deze Mediterrane zwaluw op G-O te zien. De vaak lastig te documenteren soort werd niet meer dan 6 maal op het eiland vastgesteld. Struikrietzanger In de middag van 27 mei werd een zingende struik rietzanger door een oplettende vogelaar aangetrof fen in het struweel langs de strandopgang bij de vuurtoren in Ouddorp. De vogel liet zich slechts enkele malen kort zien, maar is desondanks zowel fotografisch als via geluidsopname goed vastge legd. De vogel bleef slechts 1 dag en betrof (na een ringvangst in 2015) het 2e geval voor G-O. Wellicht volgen er meer gezien de westwaartse uitbreiding van het broedgebied. Gestreepte strandloper Het 9e geval voor G-O werd op 10 september ont dekt op de Krammersche Slikken nabij Oude Tonge. Dit gebied lijkt samen met het Volgerland en de Slikken van Flakkee een geschikte plek om deze soort tegen te komen. Het betrof net als de voor gaande gevallen een juveniele vogel. Witkopgors. Foto: George Tanis 30 Steppenkiekendief De opmars van deze 'kiek' gaat onverminderd door. Deze trend resulteerde dit jaar in 2 gevallen (nummer 6 en 7 voor het eiland). Op 7 oktober trok een exemplaar over de Hellegatsplaten en Ooltgensplaat. Op 10 okto ber werd een ander exemplaar opgemerkt op de Kwade Hoek. Kleine vliegenvanger Het discrete rateltje van de 7e kleine vliegenvanger voor G-O werd op 7 oktober gehoord op vakantiepark 'de Vrijheid' hij Ouddorp. De vogel werd die dag door een viertal vogelaars waargenomen. Het betrof, zoals gebrui kelijk in het najaar, een eerstejaars vogel. Vale gierzwaluw Gierzwaluwen in het (late) najaar zijn op zichzelf na tuurlijk al bijzonder. De laatste jaren is het voorkomen van vale gierzwaluwen in West-Europa echter steeds vaker vastgesteld. Dit als gevolg van verbeterde ken nis en technieken op het gebied van veldherkenning. Hierdoor bestaat zelfs het vermoeden dat een groot deel van de 'gierzwaluwen' die in deze periode worden waargenomen vale betreffen. De eerste 2 gevallen voor G-O werden op resp. 13 oktober en 12 november gefoto grafeerd op de kop van het eiland. Beide vogels werden knap fotografisch gedocumenteerd. Kuhls pijlstormvogel Misschien wel dé vogel van het najaar vloog op 25 ok tober rond 11:40 uur langs de zeetrektelpost bij Oud dorp. Eerder die ochtend werd deze zeevogel langs de kust van Den Haag opgemerkt om vervolgens een tour langs de Zuid Hollandse, Zeeuwse en Belgische kust te maken. Naast Ouddorp werd de vogel bij Monster, de Maasvlakte en Westkapelle door enkele gelukkige voge laars waargenomen. Eerdere gevallen die tot op soort niveau konden worden gedetermineerd betroffen allen verzwakt aangetroffen vogels. Indien aanvaard door de zeldzaamhedencommissie (CDNA) alweer een nieuwe soort voor G-O. Siberische boompieper Steeds vaker wordt deze fraaie piepersoort vanaf trek- telposten opgemerkt. Om zeker te zijn dat het geen late boompieper betreft is uitgebreide analyse van de opgenomen roep nodig. Een scherpe waarnemer slaagde er op 5 november voor het eerst in om deze soort op G-O vast te leggen. Dit gebeurde vanaf de telpost op het Springertduin. Grauwe gors De 7e grauwe gors van G-O werd op 5 november fraai vastgelegd op de Kwade Hoek. Een dag later vloog een (ander?) exemplaar langs de telpost in het Springert duin. Schaarse soorten Zwarte rotganzen werden gedurende de winterperi ode gemeld op verschillende plaatsen op de kop van het eiland, in het Grevelingenmeer en bij Oude Tonge. Witbuikrotganzen verbleven tussen 1 januari en begin februari in polders rondom Ouddorp en Goedereede. Op 17 november werd de eerste van het nieuwe winter seizoen overvliegend vanaf de Kwade Hoek gemeld. Een roodhalsgans werd op 5 en 6 februari gezien in polder Oude Oostdijk. Krooneenden werden opgemerkt bij De Punt, de Hellegatsplaten en de Slikken van Flakkee. In mei werden kwartels waargenomen nabij Ooltgens plaat en Oostdijk. Vanaf half juli tot begin augustus werden op verschillende plaatsen zwarte ooievaars gezien. Indrukwekkend was de groep van 9 vogels over Kranendijk nabij Achthuizen. Een kwak vloog in de late avond van 30 mei over de Langstraat en werd door een scherpe vogelaar op geluidsrecorder vastgelegd. Koereigers werden in mei, augustus en oktober opge merkt. Een groep van 8 exemplaren werd op 22 oktober gemeld nabij de Groenedijk bij Ouddorp. Grote aal scholvers werden in april en mei gefotografeerd in de buitenhaven van Stellendam. Met (slechts) 2 meldingen (op de Slikken van Flakkee en nabij Oude Tonge) waren grauwe kiekendieven even zeldzaam als steppenkie- kendieven. 2018 bleek een uitstekend jaar voor door trekkende rode wouwen. Rode wouw. Foto: Dirk van Straalen Vooral op 31 oktober werden op het gehele eiland meerdere exemplaren waargenomen. Ongeveer 10 zwarte wouwen werden verspreid over het eiland opgemerkt. Hieronder bevond zich een bijzonder vroeg exemplaar op 14 maart nabij Sommelsdijk. De pleis terende ruigpootbuizerd van de Slikken van Flakkee werd deze winter van begin januari tot eind februari gezien. Doortrekkende vogels werden in het najaar verspreid over het eiland waargenomen. 31

Sterna | 2018 | | pagina 16