PRUNUS ROOIEN IN DE VERKLIKKERDUINEN Tekst en foto: John Beijersbergen 2 adulte kraanvogels vlogen op 16 no vember over de zuidpunt van de Slikken van Flakkee. Er werden 7 morinelplevieren gezien en gehoord, allen op en over de kop van het eiland. Op 2 januari vloog een grote burgemeester over het strand van de Kwade Hoek. Van 6 augustus tot 20 september wer den aan de oostkant van dit gebied maximaal 2 reuzensterns gezien. Losse meldingen van deze soort kwamen vanuit Ouddorp en de Slikken van Flakkee. In de vroege morgen van 11 mei werd een roepende bosuil gemeld in Ouddorp. Witwangsterns werden in april en juli gezien bij de Krammersche Slikken, Scheelhoek en Kwade Hoek. 8 witkopstaartmezen verbleven op 5 no vember in de duinen bij het Flaauwe Werk. Buidelmezen werden gemeld vanaf de Kwade Hoek en de Slikken van Flakkee. Zingende fluiters werden in mei opgemerkt op de Kab- belaarsbank en nabij Melissant. De eveneens zingende grote karekiet keerde ook dit voorjaar weer terug naar de rietkraag aan de Philipshoofjesweg bij Dirksland. De Kwade Hoek bewees wederom zijn dienst als belang rijke tussenstop op de trekroute van water- rietzangers. Begin augustus werden enkele exemplaren van deze wereldwijd bedreigde soort aldaar vastgelegd. Snorren werden van april t/m juni gehoord rondom Stellendam. Sperwergrasmus. Foto: Dirk van Straalen Op 24 februari werd de welbekende zwarte zeekoet van de Brouwersdam voor het laatst gemeld. Het betrof de 6e overwintering van deze vogel op rij. Op 25 april vloog een roepende bijeneter over Ouddorp. 5 draaihalzen werden ver spreid over het eiland gemeld, allen tussen 23 augustus en 5 september. Kleine bonte spechten werden gemeld in en rondom Ouddorp, Goedereede en Sommels- dijk. Twee grauwe klauwieren verbleven in de duinen nabij Oostdijk en Ouddorp op resp. 4 en 12 mei. Een adulte klapekster liet zich op 13 oktober kortstondig op de Hellegatsplaten zien. Een andere vogel vloog op 1 november over de Krammersche Slikken. Rondom Oost- dijk werd op 16 februari en 18 maart een bonte kraai gefotografeerd. Vermoedelijk betrof dit hetzelfde exemplaar. Overvliegende pestvogels werden eind okto ber/ begin november gemeld vanaf het Sprin- gertduin bij Ouddorp en nabij Herkingen. Op 1 en 2 september verbleef een sperwer grasmus in de duinen ter hoogte van de Groenedijk nabij Ouddorp. Op verschillende plekken in het duingebied rondom Ouddorp werden grote piepers langstrekkend waargenomen. Waarnemingen werden gedaan tussen 16 september en 10 oktober. Duinpiepers werden gemeld vanaf de Hompelvoet en nabij Stellendam. Tussen half mei en half juli bleek de Slik ken van Flakkee weer een goede plek voor roodmussen. Dit leverde zelfs waarnemingen van 3 gelijktijdig verblijvende vogels op. Een overvliegend exemplaar werd 4 november gemeld nabij camping 'de Vrijheid' bij Oud dorp. Op verschillende momenten in oktober vlogen minimaal 4 Europese kanaries over de Springertduinen bij Ouddorp. Nimmer werden er meer geelgorzen op het eiland waargenomen. De meeste waarnemin gen kwamen van de kop van het eiland. Op merkelijk waren de 4 vogels die op 3 novem ber op de Kwade Hoek verbleven. In opdracht van de provincie en onder begeleiding van beheerder Staatsbosbeheer is in een deel van de Verklikker duinen alle prunus (Amerikaanse vogelkers) verwijderd door groenbedrijf Van de Velde in Zonnemaire. Het werk heeft plaats gevonden in de periode september - oktober. De werk zaamheden zijn onderdeel van het landelijke project Programmatische Aanpak Stikstof (PAS). Daar waar in verzuringsgevoelige natuurgebieden zoals de duinen de karakteristieke plantengroei ver dwijnt door een overmaat aan stikstof, beoogt de PAS een herstelprogramma uit te voeren. Met name prunus staat symbool voor het snel dichtgroeien van duinen en heidevelden onder invloed van zure regen. Het PAS-project kent een vervolgtraject. Dit jaar is circa 42 ha van de Verklikker ontdaan van prunus, globaal het gedeelte tussen Vuurtorenpad en Verklik kerpad ten zuiden van het struinpad. Bij het uitvoeren van het werk was het onontkoombaar dat voor het maken van werkbanen duinstruweel sneuvelde. Wel is ervoor zorg gedragen dat oudere exemplaren van meidoorn, vuil boom en taxus werden gespaard. Valleien en hellingen blijven rijk begroeid met struweel, mogelijk zullen zuidhel lingen plaatselijk onder invloed van begrazing wat stuifplekken opleveren en een ontwikkeling naar 'grijs duin' doormaken. Tijdens de werkzaamheden bleek dat de boomkikker vrijwel in het gehele terrein en niet alleen in de valleien aanwezig is. Enkele jaren geleden is Staatsbosbeheer in dit gedeelte van het duingebied begonnen met runderbegrazing, in aan sluiting op de begrazing door de Stichting Open Duinen. Gebleken is dat met name runderen een terrein vrij van nieuwe opslag van prunus kunnen houden. Desondanks zal nazorg noodzakelijk zijn. Nu maar hopen dat ook de omliggende particulieren van de Strandweg hun tuinen vrij van prunus houden.

Sterna | 2018 | | pagina 17