Mededelingen NVSD Mededelingen NVSD Nieuws van de Plantenwerkgroep NVSD Oproep aan leden NVSD Activiteiten NVSD Flor on Eindejaars Plantenjacht 2018 Ook dit jaar gaat de Plantenwerkgroep tussen kerst en nieuwjaar weer op zoek naar bloeiende wilde planten. Er is deze keer gekozen voor Haamstede als startplaats. Iedereen die mee wil speuren is van harte welkom. Het eindpunt van de wandeling is boerderij Molenberg. Donderdag 27 december, 14.00 uur. Verzamelen op de Kriekemeet te Haamstede, dat is het parkeerterrein ach ter de Spar, naast de Strandkerk. Aanmelden bij Ine van de Ven, tel.06-49604482 of per e-mail: ventje-ine@zeelandnet.nl Een leuke vondst Het was haar al een paar keer opgevallen: Marianne Goudswaard, lid van de plantenwerkgroep, vond op het par keerterrein vlak om de hoek van haar huis in Zierikzee een onbekend plantje. Ondanks uren verwoed determineren kwam het niet verder dan "Het lijkt wel op, maar is het net niet". Het plantje had het naar de zin en vermeerderde zich. Lichte zaadpluizen vlogen weg bij het minste zuchtje wind. Rondvragen mocht niet baten en toch liet het haar niet los. Toen er in september een Zeeuws Floron-overleg was waarbij o.m. de provinciale plantenwerkgroepen ver tegenwoordigd zouden zijn, leek dat een ideaal moment om het plantje 'in de groep te gooien'. Toch werd het ook daar niet herkend. Wel zei Peter Meininger, redacteur van de Flora Zeelandica, met stelligheid dat het géén rozen kransje was. Daarmee leek het zeker dat de Heukels Flora geen uitsluitsel kon geven. Gelukkig pakte Anton van Haperen, ook aanwezig bij het overleg, de handschoen op. Na inspectie ter plaatse en raadpleging van buitenlandse flora's en de website van FLORON werd het raadsel opgelost: het betrof hier Gnap- halium (Gamochaeta) pensylvanicum, ofwel Amerikaanse droogbloem. Wel wordt deze ook in de Flora Zeelandica genoemd, maar dan vanwege een waarneming in 2014 in een bloempot van een tuincentrum. De opmerking erbij, dat dit waarschijnlijk een voorbode van meer vondsten in Zeeland zou zijn, is dan nu bewaarheid geworden. Bloeiwijze Gnaphalium (Gamochaeta) pensylvanicum. Foto: Anton van Haperen Bloeiwijze Gnaphalium (Gamochaeta) pensylvanicum. Foto: Anton van Haperen Regelmatig organiseert NVSD activiteiten en evenementen voor de leden. Om u vroegtijdig daarvan op de hoogte te brengen willen wij van u graag een aantal gegevens verkrijgen zoals e-mailadres, vast en/of mobiel telefoonnum mer. Deze gegevens kunt u het beste per e-mail opsturen aan secretariaat@nvsd.nl. NVSD en evenementen Bon voor gratis Uw e-mailadres Uw telefoonnummer Roofvogelexcursie De jaarlijkse roofvogelexcursie, georganiseerd onder auspiciën van de Vogelwerkgroep van de NVSD, is ditmaal gepland op zondag 27 januari. Er wordt verzameld om 10 uur op de parkeerplaats bij de Plompe Toren langs de Oosterschelde. De wandeling duurt twee uur en voert langs de Koudekerkse Inlaag en de polders langs de Stolpweg. Deelname voor leden en hun introducees is gratis. Niet-leden betalen 5 euro. Nadere mededelingen en aanmelding via www.facebook.com/nvsd Winterlezing 'Strandbroeders' De NVSD-Winterlezing in januari 2019 zal volledig gewijd zijn aan het project Strandbroeders op het Verklikker- strand te Haamstede. Sinds 2017 zijn met de komst van pioniersplanten en jonge duintjes strandplevier, bontbek- plevier en dwergstern gaan broeden op het Verklikkerstrand, maar tot nu toe met beperkt succes. Om deze zgn. strandbroeders beter te beschermen en een kans te geven met succes te broeden willen Vogelbescherming, Staats bosbeheer en NVSD een deel van het strand gaan afsluiten (zie ook het artikel van Maarten Sluijter over Strandple- vieren). Op Texel lukt het steeds beter om broedplaatsen af te zetten en te beschermen met behulp van vrijwilligers. Het be grip ervoor bij bewoners en toeristen neemt daar toe. Ook hier willen we vrijwilligers actief betrekken, zodat nesten worden beschermd en bewaakt en voorlichting wordt gegeven aan bewoners en recreanten. Vogelbescherming is de trekker van het project. Daarom komt Marije Kuiper van de Vogelbescherming op donderdagavond 17 januari in het Dorpshuis van Noord- welle uitleg geven over het project Strandbroeders en wil zij toehoorders enthousiast maken om als vrijwilliger mee te werken aan het project. Tevens zal Floor Arts, bioloog en projectleider bij Delta Milieu, vertellen over zijn onderzoeks- en monitoringsprojecten van kustbroedvogels. Al met al zeer interessante sprekers met een duidelijke missie: met behulp van de inzet van vrijwilligers het broeden van strandbroeders tot een succes maken! De lezing begint om 19.30 uur en is gratis voor leden en hun introducees. Niet-leden betalen 5 euro. Aanmelden op www. facebook.com/nvsd. 9

Sterna | 2018 | | pagina 5