Vogelatlas van Nederland Boekbespreking Door Dirk van Straalen Zes jaar monnikenwerk door 2100 waarne mers, 40 atlasdistrictscoördinatoren, 130 soortauteurs en 80 fotografen, maar dan heb je ook wat. Dan heb je een prachtig, maar liefst vier kilo wegend boek met 640 bladzijdes, 369 vogelsoorten, 1000 kaarten en 300 grafieken. Een ongelooflijk mooi en onmisbaar boek voor elke vogelliefheb ber. Duizelt het al, met al deze cijfers? Dat is mooi, want dit boek en dit artikel gaan juist over getallen. Trends van vogelsoorten door de jaren heen, winnaars en verliezers. Ambities versus realiteit "Het Nederlandse landschap is voortdurend in bewe ging", zo start de tekst in de nieuwe Vogelatlas. Wo ningbouw, bedrijven, herinrichting van het landschap en intensivering van de landbouw: je kent het eiland Goeree-Overflakkee van 40 jaar geleden niet terug. Vol met windmolens, grote schuren, bedrijventerreinen; kleine knusse dorpjes zijn veranderd en geen hoekje is meer onbenut. Soms lijkt de uiterlijke identiteit van het eiland langzaam weg te ebben. Zoals het getij deed na de Deltawerken, de dynamiek werd onherstel baar beschadigd. Nederland is in beweging, maar onze kenmerkende deltanatuur werd voorgoed geketend. Het 'Kierbesluit' is nog geen schim van wat het zou moeten zijn. Het getij terugbrengen in de Grevelingen is een uit daging van jewelste om de huidige hoge natuurwaarden te behouden of te verbeteren. In het Krammer-Volkerak voorlopig geen veranderingen, daar blijft de instroom van eutroof water uit de Brabantse rivieren ons proble men bezorgen. Ambities zijn er wel op en rondom het eiland Goeree-Overflakkee (G-O), dromerige visies ook. Maar kijk op de realiteit en realistische daadkrachtige aanpak van problematiek rondom vogels en natuur? Vol op reden om scherp te blijven op ambities op bestuur lijk niveau rondom al deze plannen. Staat natuur nog wel ergens op één? Het gaat niet goed met onze aardbol. Klimaatverandering, verlies aan biodiversiteit, vervui ling en intensivering van landschap sgebruik gaan hand in hand. Duurzame energie alleen lost het probleem niet op, natuur en landschap moeten weer vitaler worden om stabiliteit terug te laten keren. Ook op G-0 veranderde de vogelpopulatie enorm, gelukkig niet enkel negatief. De Vogelatlas is een opmaat om gezamenlijk de positie ve kant op te bewegen. In de nieuwe vogelatlas moeten de huidige verliezers ook winnaars zijn, want dat is goed mogelijk als we willen. Winnaars Wie 40 jaar geleden had durven stellen dat je tijdens een ronde vogelen op G-0 gegarandeerd een zeearend of grote zilverreiger zou zien, zou voor gek verklaard zijn. Tegenwoordig kan je in de winter in elke polder grote zilverreigers aantreffen en heeft G-0 een van de grootste broedkolonies van de soort (Krammer-Vol kerak) met 25 paar in 2018. Voor zeearenden moet je soms iets meer moeite doen, maar rondom het eiland overwinteren toch al snel 10-15 zeearenden. In de zomer ligt hun aantal iets lager, maar nog altijd rond de 6-8 exemplaren. Brandganzen zijn als broedvogel niet meer weg te denken, om de Cetti's zanger met zijn felle zang kun je niet meer heen. De havik was ooit een bossoort die je ging zoeken op o.a. de Veluwe, maar tegenwoordig niet meer. Havik De havik is sinds de vorige atlasperiode als broedvogel opgeschoven naar het westen. In de jaren zestig nam het aantal haviken af als gevolg van gifstoffen in de voedselketen. I. r Wlf SQVöN Na het verbod op deze stoffen herstelde de stand zich in rap tempo. In die periode van herstel gingen haviken langzamerhand ook steeds vaker in opener landschap broeden. De afname in bossen wordt naar alle waar schijnlijkheid veroorzaakt door afname van voedsel. In alle grote bossen namen prooidieren als duiven, konijnen, kraaiachtigen en fazanten af. Op G-0 broedt de soort vooral buitendijks en in de aanplantbossen. In de nesten worden daar prooiresten van jonge brand ganzen en diverse soorten eenden aangetroffen. De toename van haviken op G-0 is spectaculair te noemen. Van slechts een enkel broedpaar in de jaren 1998-2000 tot bijna 50 in de huidige atlasperiode. In de winter zien we dezelfde trend. Landelijk is die groei echter amper zichtbaar door de verschuiving richting het wes ten (zie tabel 1). De groei lijkt er op G-0 zo langzamer hand ook wel uit te zijn, de populatie zit hier aan zijn maximum. Het broedsucces lijkt de laatste jaren (in het bolwerk Krammer-Volkerak) namelijk laag, ondanks het feit dat de nesten vol met voedsel liggen. Territoriale concurrentie met slechtvalk, andere paren haviken en zeearenden kan mogelijk een oorzaak zijn. De laatste jaren blijven deze vorstperiodes uit, waar door het gemiddelde aantal overwinteraars in de Grevelingen afneemt. Daarmee is deze afname nog niet geheel verklaard. Landelijk is de fuut als overwinteraar namelijk amper afgenomen. Veel futen overwinteren tegenwoordig langs de Hollandse kust. Op de Greve lingen zien we ook soorten als middelste zaagbek, geoorde fuut en brilduiker afnemen als wintergast. Vermoedelijk liggen hieraan voedselomstandigheden ten grondslag. Als broedvogel nam de fuut landelijk af, maar op G-0 juist toe. Dit is grotendeels te verklaren door de verbetering van de waterkwaliteit en daarmee de toename van voedsel op het Krammer-Volkerak. Op de Hellegatsplaten zijn de afgelopen jaren kolonies met wel 70 broedparen ontstaan. Dit komt door de aan wezigheid van veel voedsel en het gebrek aan andere geschikte broedlocaties. Fuut De fuut laat op G-0 een toename zien als broedvogel en een sterke afname als wintervogel. Het Krammer- Volkerak is een zeer belangrijk overwinterings- en ruigebied voor futen in Nederland, terwijl de Grevelin gen als overwinteringsgebied afhankelijk is van langere vorstperiodes. Een zorgenkindje: de zomertortel De duinen van Goeree vormen een van de laatste bolwer ken van de zomertortel. Ooit een algemene verschijning, nu een opsteker tijdens je dag vogelen. De teloorgang van de zomertortel doet elke vogelliefhebber pijn. Wat is het toch een mooie verschijning en: zijn mysterieuze geluid wil je toch niet missen? Maar hoe lang zal het nog te horen zijn? In heel Europa neemt deze prachtige soort af. Jaarrond worden deze vogels bedreigd door intensivering van het agrarisch grondgebruik en het daarmee verdwijnen van overhoekjes, heggen en bosjes. 14 VHÏ IvBGRONKRZIEK ft f NtÊEMW Fuut. Foto: Jan Baks Tabel 2. Voorkomen fuut op GO en NL Goeree-Overflakkee Aantal Broed 1998-2000 203 Broed 2013-2015 355 Winter 1979-1983 14943 Winter 2013-2015 3033 Nederland Aantal (gem.) Broed 1998-2000 14500 Broed 2013-2015 13500 Winter 2013-2015 14000 Havik. Foto: Walter Geurts Tabel 1. Voorkomen havik op GO en NL Goeree-Overflakkee Aantal Broed 1998-2000 3 Broed 2013-2015 Winter 1979-1983 1 Winter 2013-2015 Nederland Aantal (gem.) Broed 1998-2000 1900 Broed 2013-2015 2100 Winter 2013-2015 2000 15

Sterna | 2018 | | pagina 8