Strandplevieren op het Verklikkerstrand A Verklikkerstrand Schouwen-Duiveland Tekst en foto's: Maarten Sluijter Ook de afname van zaden door het grootschalige ge bruik van herbiciden behoort tot de oorzaken die we herkennen als we het hebben over de afname van gras pieper, veldleeuwerik, patrijs, kwartel, enz.. Boeren landvogels staan in Nederland en Europa zwaar onder druk. De zomertortel is daarnaast ook nog een lange- afstandstrekker die onderweg moet zigzaggen om de hagel uit de geweren van plezierjagers te ontwijken. In de overwinteringsgebieden treffen ze een steeds kaler, overbegraasd landschap aan zonder slaapbosjes. Je zal maar zomertortel zijn heden ten dage.... Het is voor mij het treurige voorbeeld bij uitstek van de vernie tigende invloed van mensen op landschap en natuur. De mens die nooit genoeg heeft en zo geen ruimte laat voor een pareltje van een vogel als de zomertor tel. Daarom roep ik liefhebbers van deze soort en alle andere boerenlandvogels op om kennissen en vrienden mee naar buiten te nemen. Laat hun die laatste zomer tortel zien en horen en geniet van de kwetsbaarheid van deze sierlijke tortel. Want zonder dat besef gaan we hem echt kwijt raken. Tabel 3. Voorkomen zomertortel op GO en NL Strandplevier Een ander icoon van G-0 is de strandplevier. Bijna 35% van de Nederlandse populatie broedt op ons eiland. Nemen we Schouwen erbij dan kom je op bijna 75%. Een strandbroeder, een kale-grondbroeder die een deel van zijn broedgebied heeft verloren aan badlakens. Maar vermoedelijk neemt ook door klimaatverandering het broedsucces af. Natte periodes met veel wind komen in het broedseizoen steeds vaker voor. De jongen overle ven deze periodes maar nauwelijks. Daarnaast is de predatie door o.a. grondpredatoren en 'grote meeuwen' een factor die vermoedelijk een rol speelt, samen met het gebrek aan voedsel in de broedgebieden. 39% van de broedpopulatie in de Delta broedt in natuurontwikkelingsgebieden, 9% op stran den langs de Noordzeekust. Het grootste deel zit op eilanden in de Grevelingen en in bestaande natuurge bieden. Op G-0 broeden jaarlijks strandplevieren op de Slikken van Flakkee, de Kwade Hoek en de Krammer- sche Slikken. In o.a. Duitsland leveren beschermings projecten voor de strandplevier goede resultaten op. Dit geeft hoop voor de toekomst. Tabel 4. Voorkomen strandplevier op GO en NL Strandplevier. Foto: Pim Wolf Conclusie Positieve geluiden in de nieuwe Vogelatlas, maar zeker ook nog heel veel zorgen. Boerenlandvogels staan onder druk, net als moeras- en kustbroedvogels. In een gemeente waar duurzaamheid een markante plek inneemt op de bestuurlijke agenda, zou de aanpak van biodiversiteit en landschap parallel moeten lopen. Wat deze atlas ademt is: je verantwoordelijkheid pakken voor alle mooie soorten die onder druk staan. Goeree-Overflakkee heeft voor een aantal soorten een belangrijke functie als onderdeel van hun leefgebied. Het boek is een heuse pil geworden. Niet alleen als na slagwerk mag hij eigenlijk niet ontbreken in de boeken kast, hij is vooral ook erg mooi geworden! Titel Vogelatlas van Nederland Auteur Sovon Vogelonderzoek Nederland Uitvoering gebonden, luxe uitvoering, met leeslint Formaat 23 x 30,5 cm Omvang 640 pagina's ISBN 9789021570051 Prijs 60,- Zomertortel. Foto: Huib van Dam 16 De broedpopulatie van de strandplevier is in Nederland sterk afgenomen, van ruim 800 paar in 1980 tot ongeveer 150 paar in 2017. Het grootste gedeelte van de Nederlandse populatie broedt in het Deltagebied (84% in 2017) en de belangrijkste kern bevindt zich in het Grevelin- genmeer (57 paar). De afgelopen 40 jaar is de soort in het Deltagebied afgenomen van ruiffi. 5 (Hf paar in 19fid.tó t-12 8 'paar nT2-01 Opvallend is de toename in de Voordelta van 14 paar in 2016 naar 27 paar in 2017, waarvan de helft op recre- atiestranden. Het Verklikkerstrand speelt een grote rol in deze toename, want in 2017 waren daar 8 broedpa- ren aanwezig. Een verklaring voor deze toename is dat de oppervlakte aan geschikt broedhabitat voor de soort met de sterke uitbreiding van de embryonale duinen is toegenomen. Dit is een mooie ontwikkeling, maar door de toenemende recreatie op de stranden neemt de kans op verstoring van nesten toe, waardoor het broedsuc ces vaak minimaal is. In 2018 heeft Staatsbosbeheer het plan opgezet om strandplevieren en andere strandbroeders te bescher men op het Verklikkerstrand door een deel van het strand af te zetten. Eind april heeft de beheerder van het strand hieraan goedkeuring verleend en in de twee de week van mei zijn er twee stukken strand afgezet om het broedgebied van strandbroeders (strandplevier, bontbekplevier en dwergstern) te beschermen. In rust ruien Strandplevieren verruilen in de nazomer (juli, augustus en september) hun slagpennen en zijn hierdoor extra kwetsbaar. Ze verzamelen zich daarom in relatief grote groepen op locaties waar genoeg voedsel beschikbaar is en ze in alle rust hun rui kunnen voltooien. Een interessante ontwikkeling is dat de laatste jaren de zogenaamde 'ruigroepen' zich lijken te verplaatsen van de 'traditionele' plekken in het Grevelingenmeer en de Oosterschelde naar de Voordelta. Eén van die plek ken waar in de nazomer steeds meer strandplevieren opduiken is het Verklikkerstrand. Op het centrale deel van het strand, waar de minste mensen komen, verblijft een groep strandplevieren die kan oplopen tot maximaal 25 vogels. Op het strand foe- rageren ze op kleine insecten en met laag water wordt er gefoerageerd op het slikkige gedeelte aan de noord oostzijde van het strand. Vrijwillige beschermers van strandbroeders Vogelbescherming is samen met verschillende vogel werkgroepen in Zeeland en Zuid-Holland gestart met een beschermingsprogramma voor strandbroeders. Een groep vrijwilligers zet zich daarbij op verschil lende manieren in voor strandplevier, bontbekplevier en dwergstern. Rustige stranden zijn er nauwelijks nog in Nederland en soorten zoals strandplevier en dwerg stern hebben te lijden onder verstoring door recreatie. Nesten mislukken of de vogels komen helemaal niet meer tot broeden. Op steeds meer plekken zetten terreinbeheerders daarom delen van het strand af met palen en touw. Toezicht en goede voorlichting zijn essentieel om zulke strandafzettingen te doen slagen, Vogelbe scherming zorgt voor de condities die het werk leuk en mogelijk maken. Daarbij valt bijvoorbeeld te den ken aan materialen zoals telescopen of een vogel- wachtershuisje, inhoudelijke begeleiding en training en een goede afstemming met terreinbeheerders. Vogelhescherming en uw Vogelwerkgroep kunnen extra hulp gebruiken. Kijk op https://www.vogelbescherming. nl/help-mee/kom-zelf-in-actie/word-vrijwilliger/vogel- wacht-voor-strandbroeders of dit iets voor u is en meld u aan bij uw Vogelwerkgroep. i - r ie jJti- E2 17 Goeree-Overflakkee Aantal Broed 1998-2000 231 Broed 2013-2015 67 Nederland Aantal (gem.) Broed 1998-2000 11000 Broed 2013-2015 1300 Goeree-Overflakkee Aantal Broed 1998-2000 159 Broed 2013-2015 48 Nederland Aantal (gem.) Broed 1998-2000 295 Broed 2013-2015 140

Sterna | 2018 | | pagina 9