Dijkgedeelte Den Osse- Brouwershaven Heden Verleden Tekst en foto's: Kees de Kraker In de rubriek Heden Verleden verkent Kees de Kraker ter plaat se de omgeving van een door hem gekozen plek op of rond Schouwen-Duiveland of Goeree- Overflakkee mede aan de hand van twee foto's op de midden pagina. Het heden krijgt daarbij meer kleur en betekenis door het verleden. De dijk langs de Grevelingen tussen Den Osse en Brouwershaven is na de aanleg van een fiets- en wandelpad een toeristische route geworden waar de rust op zomerse dagen ver te zoeken is. Wat dat betreft ben ik blij dat er elders nog minder ontsloten dijkgedeelten zijn, waar een doodlopend weg getje een onverwacht mooi uitzicht op het buitendijkse gebied kan opleveren. Gelukkig kun je als wandelaar op het paadje over de dijk naar Brouwershaven hier en daar aan het gerin kel van de fietsbellen ontsnappen. Zo is daar al vlug het oude paalwerk bij Arendshoofd. De naamgeving daarvan heeft niets met de vogelsoort te maken, maar het in zee stekende dammetje (een hoofd) zal naar een persoon vernoemd zijn. De naam Arend is in gebruik als voornaam (Arend Bezuijen) en als achternaam (Jan Arends). De oude meerpaal is danig aangetast door de tand des tijds. Prachtig om het proces van verval te volgen, want vergankelijkheid heeft ook hele mooie kanten! Ook mooi om te zien, maar toch van een ietwat beden kelijk kaliber is de vergankelijkheid van de dijkbekle- ding. Omdat het getij bij de afsluiting in 1971 uit de Grevelingen verdwenen is en er sindsdien een vast peil met slechts een kleine marge van 20 cm gehandhaafd wordt, was er voor de dijken weinig risico. 18 ershaven ^narren Noordersluis n ChristoffeljapldèF toegevoegd en Noordemteuwlanapplder verplaa St. Jacobspold <3 Dwars in dan Weg O Routekaart In tegenstelling tot de waterschappen aan de Zuid-Hol landse kant van de Grevelingen achtte men in Zeeland verder onderhoud niet nodig. Deze instelling heeft er toe geleid dat de dijken er aan beide kanten van de voormalige zeearm bijna vijftig jaar na de afsluiting heel verschillend uitzien: aan de noordzijde gaat het om strakke dijken die struikvrij gehouden en gehooid of begraasd worden. Aan de voet van de dijk is daar en kele jaren geleden over aanzienlijke afstand bovendien een wal van stortstenen aangebracht. Aan de Schouwse kant is de bekleding met Vilvoordse zandsteen, bazalt, provisorische reparaties met baksteen onveranderd en is het talud hogerop begroeid geraakt met struweel. Op het dijkgedeelte van onze wandeling heeft men bij een vroegere dijkverhoging de aanwezige muraltmuurtjes gesloopt en de betonplaten aan de voet als extra be scherming gedumpt. Cultuurhistorisch, landschappelijk en wat natuurbeleving betreft is er op zo'n dijk heel wat meer te beleven dan op de kale dijken van water schap Hollandse Delta. Ik vrees dat bij een eventuele invoering van 50 cm getij ook hier de oude dijkvoet om veiligheidsredenen onder een berg stortstenen zal verdwijnen. Waar gebrekkig dijkonderhoud in het verleden toe kon leiden zien we iets verderop. De Christoffelnol is het restant van een stukje van de Christoffelpolder dat na een overstroming is buitengedijkt. Zo'n doodlopend stuk van een vroegere dijk noemt men een nol of een bout. Grappig is dat bij het intikken van deze naam in de zoekmachine van Google, er ook een Christoffel Nol tevoorschijn komt die in 1730 met het Zeeuwse VOC- schip De Clarebeek naar Indië vertrok. Na bijna zes keer heen en weer varen naar de Oost, ver ging het schip in 1740 in de Indische Oceaan. Met enige verbeelding kan je je nu nog voorstellen dat er aan de oude meerpalen bij de Christoffelnol van die koopvaar dijschepen afmeerden en hier lading gelost en overge slagen werd. Ze dateren weliswaar niet uit de tijd van Christoffel Columbus, maar oud zijn ze zeker. Het vroegere peilhuisje aan het begin van de Christof felnol is van meer recente ouderdom. Peilhuisjes waren hier en daar op dijken en bij havens langs de zeear men, de grote rivieren en de waddenkust te vinden. Ze werden door Rijkswaterstaat gebruikt om het verloop van de waterstanden vast te leggen. Meestal waren ze van baksteen met een zadeldak, maar op het huisje bij de Christoffelnol ligt een betonplaat. Het huisje is opgeknapt in het kader van een kunstproject, waarbij verspreid over Schouwen-Duiveland op initiatief van Jaap Verseput van de boerennatuurvereniging Stichting Zonnestraal een zevental picknickplekken zijn gereali seerd. Kunstenaar Wido Blokland uit Dreischor liet het blauw schilderen en bracht binnen de tekst aan: "Le rien est immense." In zijn toelichting op het project valt onder meer te lezen: "Waar vind je een treffender raakpunt dan hier, met aan de ene kant van de dijk de vrijwillige gevangenschap van een omheind vakantie getto, en aan de andere kant de vrije oneindigheid van lucht, vogels en water?" Overigens is die scheiding min der hard dan het soms lijkt. De kale rechte vormen van de vakantiehuizen beginnen deels achter het groen te verdwijnen en op een zonnige dag lijkt zelfs de Greve lingen met gewemel van bootjes op een pretpark of op een akker waarover vissersboten als zware tractoren 19 Jactrtj ven 'Avanti Noorder\ nievwiand Voflelix ■Geluk -0.6 OalBulke Arendshoofd L »j;Bun ga la WparJ* Port Grave «5wC-- - Christoffolnol )5 Noordersiuis

Sterna | 2019 | | pagina 10