rondkarren. In het peilhuisje nestelen soms zwaluwen. Gezellig gezwatel, maar ook poep op ongewenste plaat sen: de lusten maar ook de lasten! De Christoffelnol wordt ook genoemd als tamelijk ongerepte duiklocatie waar in het heldere, tot 10 meter diepe water veel te zien valt zoals anemoontjes, zakpij pen, oesters, krabben, zeesterren en zeenaalden. Op de kaarten van topotijdreis.nl worden de problemen waarmee cartografen worstelen duidelijk. De naam geving van polders varieert sterk in de tijd. Hoewel voor velen de heiligenstatus al bij de Reformatie was afgeschaft, zien we dat voor polders soms pas eeuwen later gebeuren. Zo werd de St. Christoffelpolder rond 1900 ontheiligd en gaat deze verder als Christoffel polder. Een iets kortere naam komt voor de beperkte schrijfruimte in zo'n kleine polder op de kaart goed uit. Overigens lijkt dat niet de reden, want de aan grenzende Noordnieuwlandpolder wordt tegelijkertijd veranderd in Noordernieuwlandpolder al is daar nog minder schrijfruimte voor. Zoals overal en ook onder cartografen heb je rekkelijken en preciezen. Menigeen houdt stug vast aan de schrijfwijze op de laatst be kende kaart, waardoor een eenmaal gemaakte fout of bewuste verandering blijft voortleven. Veranderingen in spellingsregels worden nu eens wel en dan weer niet gevolgd. Zelf zal ik het altijd over 'Dwars in de Weg' hebben, maar anderen houden vast aan 'Dwars in den Weg'. Dwarsche luitjes! Bij de herverkaveling na de Ramp werden er op Schouwen nogal wat tussendijken afgegraven, met name bij kleine en smalle poldertjes. Dit om grotere en werkbare perceelsvormen te krij gen voor de landbouw. Zo verdween de dijk tussen de Christoffelpolder en de Noordernieuwlandpolder en het dijkje tussen deze polder en de piepkleine Keetpolder in de noordoosthoek. Omdat er dan geen zichtbare be grenzing meer is, verdwijnt de naam Keetpolder van de kaart en is de Noordernieuwlandpolder iets groter ge worden. Hetzelfde lijkt ook met de Christoffelpolder te gaan gebeuren nu deze voor de helft is volgebouwd. Het huisjespark heet Bungalowpark Port Greve en de rest van de polder wordt sinds 2000 voor het gemak maar bij de Noordernieuwlandpolder getrokken. De naam van de polder leeft zodoende slechts voort in zijn nol. Wat verder oostelijk komen we bij de resten van de Noordersluis, een vroegere spuisluis waar bij eb over tollig polderwater in de Grevelingen geloosd kon wor den. De vaart liep langs de tussendijk van de Noorder nieuwlandpolder naar de zeedijk. Met de herverkaveling is die afwatering verdwenen en ging het polderwater naar een nieuw gemaal bij Den Osse. Ook verdwenen, maar dan in 2017, is de Noordse woelmuis, die in 2011 nog wel bij de Noordersluis aanwezig was. Ondanks het 'noordelijke karakter' van deze omgeving, werd de Noordse woelmuis hier verdrongen door de rosse woel muis. /tf, .i Sg&SStaC S X AL d w X?y - - - /g£ÊY' rnB BI In Aanmonstering Christoffel Nol Peilhuisje Water, lucht en bootjes met links de Christoffelnol Rotganzen vliegen van Dwars in de Weg de dijk over Paalwerk Arendshoofd De rosse woelmuis-bleek in 2017 talrijk langs het hele dijkgedeelte. De verloedering had duidelijk toegeslagen: het was een rosse buurt geworden... Alle gekheid op een stokje, maar de aanplant van struiken en bomen bij de vakantieparken en de spontane struweelontwikke ling op de dijk hebben wel in het voordeel van de rosse woelmuis gewerkt. Vanaf de dijk is er een prachtig uitzicht over de Greve lingen. Vlakbij ligt het eiland Dwars in de Weg, dat op oudere kaarten ook wel De Plaete wordt genoemd. De vroegere zandplaat kwam na de afsluiting van de Greve lingen met de instelling van een vast peil voor een deel permanent boven water te liggen en raakte geleidelijk meer begroeid. Met begrazing door fjordenpaarden en maaibeheer wordt de plaat door Staatsbosbeheer gro tendeels open gehouden. Grote ratelaar, parnassia en moeraswespenorchis gedijen hier uitstekend. Het is al jaren een belangrijk broedgebied voor zilver meeuw en kleine mantelmeeuw. Op de vooroeververde- diging broeden verschillende paren grote mantelmeeuw. In het vroege voorjaar kan het hier een heel gekrijs zijn van al die meeuwen. Echter, enkele jaren geleden is hun aantal van het ene op het andere jaar opvallend afgeno men, onbekend waardoor.Begin mei is het levendig met vogels bij Dwars in de Weg. Rotganzen poedelen in het ondiepe water achter de vooroeververdediging, ze hoe ven slechts de dijk over te vliegen om te gaan grazen op een voedselrijk grasland in de Christoffelpolder. Nog een paar weken opvetten en ze vertrekken linea recta naar de noordelijke broedgebieden bij de Poolzee. Brandganzen hebben hun broedgebied tot in Nederland uitgebreid en doen het hier zelfs beter dan in het hoge noorden. Op Dwars in de Weg nestelen ze graag in de meeuwenkolo nie, dat is lekker veilig! In de herfst zitten er vaak ijsvogeltjes op de randen van boven water uitstekende betonplaten om in het ondiepe water op grondeltjes te vissen. Ook oeverlopers laten hier veelvuldig hun trillende roep horen. In het water altijd wel wat meerkoeten, wilde eenden en in het win terhalfjaar ook middelste zaagbekken, brilduikers en dodaarsjes. We eindigen de wandeling bij de loswal, waar nogal eens een oestervisser ligt die hier zijn lading aan wal brengt. Misschien aardig om eens te kijken of er nog wat bijzonders tussen zit. Zo ontdekte Martijn Verweij- en op het dek van de BRU 57 die aan de Grevelingen- kant van de sluis bij Bruinisse lag afgemeerd, in 2015 al huisjes van de Japanse stekelhoorn. Mooie schelpen, maar tegenwoordig een plaag op oesterpercelen in de Oosterschelde. Hoe het in de Grevelingen met deze exoot gesteld is weet ik niet. Wel dat de Filipijnse ta pijtschelp, waarmee een kleine tien jaar geleden expe rimenteel gekweekt werd in hangmandjes bij de Stam persplaat, een talrijke soort is geworden die nu overal in de Grevelingen voorkomt. Zicht op de Christoffelnol vanuit het oosten 22 23 V t Jiv Lji. M y A I

Sterna | 2019 | | pagina 12