ou wen-Duiveland Westenschouwen Tekst en foto's: Marcel Schildwacht 1 Een lkj nachtzwaluw, gevangen en geringd 22 juli 2018 om 06:00 uur op de viïikenbaan Westenschouwen In 2018 is er een broedgeval van een nachtzwaluw Caprimulgus europaeus) vastgesteld in de bossen van Westenschouwen. Het is er het vijfde gedocumenteerde broedgeval van de nachtzwaluw. Voorkomen De nachtzwaluw broedt op zandgronden en soms in de duinstrook. De broedbiotoop bestaat uit heidegron den met enkele bosschages, kaalslag in en aan de rand van naaldbossen en zandverstuivingen. Vanaf de ja ren vijftig van de vorige eeuw is de broedpopulatie in Nederland afgenomen, maar sinds de negentiger jaren neemt zij weer gestaag toe. Dit is vooral te danken aan biotoopherstel zoals heideherstel en selectieve bos kap. Momenteel wordt de broedpopulatie in Nederland geschat op tussen de 1.500 en 1.800 paar. De nachtzwa luw is een echte zomergast die meestal eind april/begin mei in Nederland arriveert. De vogels verlaten ons land rond half augustus tot begin september. Het overwinte- ringsgebied ligt voor zover we weten in oostebjk Afrika (Zuid-Somalië, Kenia, Tanzania, Mozambique, oostelijk Zambia, Zimbabwe, Malawi, Zuid-Afrika en Swaziland) en een klein deel in en rond Senegal/Gambia en Nigeria. Biotoopherstel Westenschouwen Sinds een aantal jaar wordt er in de duinen van Westenschouwen biotoopherstel toegepast. Zo zijn er projecten om de Amerikaanse vogel kers te bestrijden en stikstof af te voeren door het afplaggen van de grond. Ook zijn er aan de zuidwestzijde van de boswachterij diverse wig gen gekapt in het naaldbos, aansluitend aan de zeereep. Deze maatregelen hebben ertoe bijgedra gen dat de wind meer vat kan krijgt op het zand, waardoor kalkhoudend zand vanuit de zeereep verder landinwaarts wordt verplaatst. Door deze herstelprojecten wordt de biotoop steeds ge schikter voor vogels die van kale duingebieden en open plekken in het naaldbos houden. Zo zien we soorten als boompieper Anthus trivialis), boom leeuwerik Lullula arboreaen roodborsttapuit Saxicola rubicola) al veelvuldig als broedvogel. 30 OVER DE AUTEUR Marcel Schildwacht is 55 jaar, woonachtig in Gouderak en werkzaam als ondernemer voor adviesbureau Schildwacht. Hij is inmiddels 40 jaar als vogelaar actief. In die tijd is hij 4 jaar lid geweest van de ledenraad van SOVON en gedurende 12 jaar bestuurslid van de Na tuur- en vogelwerkgroep Krimpenerwaard. Verder is hij al 20 jaar actief als vogelringer en sinds 2016 bestuurslid en penningmeester van Vogelringstation Nebularia, waaronder de vinkenbaan Westenschouwen valt. Broedgevallen Schouwen en Walcheren Op Westenschouwen zijn van voor 1986 vier broedge vallen van de nachtzwaluw bekend. In de Avifauna van Schouwen-Duiveland (1986) wordt melding gemaakt van het eerste geregistreerde broedgeval in 1959, toen er gedurende het hele broedseizoen een paartje aanwe zig was bij het pompstation. In 1960 werd op dezelfde plaats een nest gevonden en ook wordt er melding gemaakt van een broedgeval in 1963. In 1975 werd er gedurende enkele weken een nachtzwaluw waargeno men, wat zou kunnen duiden op een broedgeval. Recentelijk zijn er ook broedgevallen bekend van Walcheren (Oranjezon). Ook daar heeft biotoopherstel plaats gevonden en wordt sinds 2013 gebroed. De ontdekking van een broedgeval in 2018 Vogelringstation Nebularia heeft een vinkenbaan, die is gelegen in de zeereep langs de boswachterij te Westenschouwen, in beheer. Hier is men vanaf half juli tot half november actief met het ringen van vogels in het kader van de wetenschap. Tijdens het opstar ten van de vinkenbaan op 13 juli 2018 vonden er ook werkzaamheden plaats aan het dak van de ringhut. De rotte houtdelen werden verwijderd en vervangen door nieuwe planken en er werd nieuwe dakbedekking opge bracht. Het grove sloopmateriaal werd samengebonden of in grote afvalzakken gestopt. In samenwerking met Staatsbosbeheer werd dit materiaal de boswachterij uit gebracht, want i.v.m. de grote droogte en brandgevaar mochten er geen personenauto's de boswachterij in. Uiteindelijk bleef er nog wat klein afval over dat ook afgevoerd moest worden. Daarvoor pakte ik op 14 juli rond 21:00 uur de 'bedrijfsfiets' om een vuilniszak naar de container bij de vierde strandovergang te bren gen (deze ligt ongeveer 850 meter ten noorden van de vinkenbaan) en toen gebeurde het volgende Bij het naderen van de afvalcontainer hoorde ik een snorrend geluid. Daar de fiets van matige kwaliteit is en nogal wat bijgeluiden voortbrengt, was de eerste re actie 'wat een rare sprinkhaanzanger hoor ik daar'. Nog geen 25 meter verder, een bocht doorrijdend, werd het geluid duidelijker en gelijktijdig zag ik een nachtzwa luw op 6 meter hoogte boven een kale plek langs het bos vliegen. Verbouwereerd stopte ik (met dit fietsje duurt dat een aantal meters) en keek naar de snorrende nachtzwaluw. Na een paar minuten te hebben gekeken besloot ik eerst de vuilniszak weg te gooien, de con tainer staat tenslotte op 50 meter van de plek waar ik mij bevond. Net toen ik weer opstapte zag ik plotse ling op 10 meter afstand een tweede nachtzwaluw van het fietspad opvliegen. De twee vogels vlogen rond mijn hoofd en maakten diverse snorrende en klikkende geluiden. Ook vertoonden zij het kenmerkende wiek- klapperen. Snel reed ik door naar de vuilcontainer om vervolgens terug te keren naar de plaats van de nacht zwaluwen. Een vloog er nog jagend en snorrend rond. Opeens vloog de tweede weer op, 15 meter verder op het fietspad. De vliegende vogel klapte regelmatig met zijn vleugels en ging toen plotsklaps in een kale boom zitten direct naast het fietspad. Regelmatig vloog de vogel op en begon dan weer te snorren en te klapwie ken. De tweede verdween nu en dan tussen een groepje bomen aan de rand van de open plek om na enkele mi nuten weer tevoorschijn te komen. Ondertussen begon het echt flink te schemeren en besloot ik terug te keren naar de vinkenbaan, waar ik mijn belevenis vertelde aan Hennie van Buren. De ondervleugel van de nachtzwaluw, waarbij is te zien dat de veren nog deels in de spoel zitten 31

Sterna | 2019 | | pagina 16