De man op de dijk e man op K de diik Boekbespreking Het grenzeloze verhaal van de grauwe kiekendief Door Bert Kleijn Foto's: Gerard Sterk Vanaf het moment dat ik verhuisde naar de Zeeuwse eilanden werd ik gegrepen door het schitterende vliegbeeld van de bruine kiekendief, laag boven de akkers en inlagen zwevend, de lange vleugels ietsjes opgehe ven, onnavolgbaar. Het was in dezelfde periode rond 2005 dat de met een satellietzender uitgeruste grau we kiekendieven van de Werkgroep Grauwe Kiekendief in de publiciteit kwamen. Via de website kon je van dag tot dag de trekroute van een viertal gezenderde kie ken volgen tot voorbij de Sahara, het Afri kaanse continent op, en in het voorjaar terug naar de broedgebieden in het Gro ningse Oldambt. Hier begon het levenswerk van ornitholoog en natuurbeschermer Ben Koks, de 'man op de dijk'. Als een rode draad loopt door het 315 pagina's tel lende boek de samenwerking met de Groningse akker bouwers en de mannen van grasdrogerij B.V. Oldambt. Zonder hun medewerking is het veilig stellen van het broedsucces vrijwel onmogelijk. Koks en zijn vrijwil ligers waren de huidige tijd van opkomende natuur- inclusieve landbouw, zoals bijvoorbeeld blijkt uit het Partridge-project aan de Schouwse zuidkust, ver vooruit. Uit eigen ervaring kan ik melden dat je er wakker van ligt als je weet dat er 's nachts met maaiarmen van meer dan 10 meter breed door een luzerneveld in Kerkwerve wordt geraasd terwijl daar vier jonge bruine kiekendie ven op het nest zitten. Zij zijn slechts beschermd door de vier stokken die we enkele meters van elkaar plaats ten... Het spreekt zeer tot de verbeelding dat in het hoge noorden posters van grauwe kiekendieven de kantine van het eerder genoemde maaibedrijf sieren. Koks weet de aanvankelijk stugge Groningse boeren tot warme pleitbezorgers te transformeren die elkaar enthousiaste verhalen vertellen over prooioverdracht en broedsucces- sen en die mannetjes- en vrouwtjeskieken perfect van elkaar weten te onderscheiden! De inhoud van het boek is opgedeeld in een drietal aandachtsgebieden: 1Hoe het begon - grauwe kiekdief in vogelvlucht en pionieren in de polder 2. De vogels achterna - reizen, wetenschap en ontdek kingen 3Akkerbouwgebieden - kansen voor natuur Toch gaat 'het grenzeloze verhaal' vooral over de im mer tot de verbeelding sprekende jaarlijkse trektocht van meer dan 4000 kilometer (enkele reis) van en naar de Afrikaanse savannes, zowel in het voor- als najaar. Hierbij trotseren de vogels niet alleen de verzengende hitte, maar vooral ook de zandstormen die het gebied tijdens de gevaarlijke oversteek van de Sahara teiste ren. Tal van deze trektochten van individuele vogels zijn beschreven en ieder verhaal is even boeiend. Een ervan beschrijft hoe twee vogels op dezelfde dag uit het Eems-Dollard gebied vertrekken, waarbij de ene bij Gi braltar de oversteek naar Afrika waagt en de andere via Sardinië en Sicilië met zijn schietgrage bewoners vliegt. Toch komen ze op dezelfde dag in Senegal aan, nage noeg op de plek waar ze ieder jaar overwinteren. Een ander: hoe ze in drie opeenvolgende jaren (2013/14/15) op het heetst van de dag een gezenderde kiek onder zijn 'eigen' struik schuilend aantreffen. Maar ook de Groningse onderzoekers zelf ondernemen tal van expedities naar diverse landen in de Afrikaanse leefgebieden om voedselomstandighe- den, slaapplaatsen en veranderingen in verdwijnende habitats te onderzoeken. Hierbij komen ze tropische ziektes, on veilige verkeersomstandigheden en zelfs gewapende bendes op hun pad tegen. Door het immense succes van dit project wordt de aandacht van de hele internati onale vogelwereld getrokken en worden op uitnodiging niet alleen in het aan grenzende Noord-Duitsland, maar ook in Denemarken, Polen en zelfs Rusland en India projecten opgezet. Die leiden uiteindelijk tot een internationaal net werk van samenwerking, onderzoek en bescherming. Sterk aanbevolen! Lees zelf het grenze loos boeiende verhaal van de grauwe kiekendief, "met zijn flegmatieke vleu gelslag de kleinste en sierlijkste van alle kiekendieven Elvira Werkman:"De man op de dijk", KNNV Uitgeverij, ISBN 978 90 5011 673 2. www.werkgroepgrauwekiekendief.nl Vrouwtje grauwe kiekendief brengt een grote groene sabelsprinkhaan als prooi naar haar jongen. Pas uitgevlogen jonge grauwe kiekendieven rondhangend bij hun beschermde nest. GRAUWE 17 ELVIRA WERKMAN Het grenzeloze verhaal van de grauwe kiekendief f - 16 WERKGROEP KIEKENDIEF

Sterna | 2019 | | pagina 9