De jongen waren nu ruim 50 dagen oud en groot genoeg om ze te ringen en zenderen. De fase waarin de jongen nog op het nest zitten is sowieso een minder verstoringsgevoelige fase om het nest te bezoeken, aangezien de ouders een enorme band met de jongen hebben opgebouwd en de drang om ze te verzorgen groot is. Onderweg naar het nest werd weinig gepraat en naarmate we de locatie dichter naderden groeide de spanning nog verder. "Zouden er nog wel jongen opzitten? Was die storm van laatst niet te sterk?" Onder het nest aangeko men was het rustig. Geen ouders, geen jongen. Ik deed een paar stappen naar achter en kon eindelijk rustig ademen: twee prachtige forse jongen keken mij recht aan. Beide jongen werden gemeten, gewogen en het geslacht werd bepaald. De ringen werden aan gebracht: de man kreeg kleurring WN15 en een zender, de vrouw werd alleen geringd en kreeg code WN16. De vrouw woog maar liefst 5,2 kilo en de man 4,2. Bij zeearenden is de vrouw altijd groter, ook als ze volwassen zijn. Niet vreemd deze gewichten, want het nest lag vol met dode brandganzen. Meteen een verklaring waarom we de zeearenden zo weinig zagen. Tafeltje dekje daar op de Hellegatsplaten. Tijdens het teruglopen zagen we de ouders direct terugkeren op het nest. Toekomst Goeree-Overflakkee is met de omliggende wateren ongelooflijk belangrijk voor onvolwassen zee arenden. Met name in het Krammer-Volkerak zijn permanent zes tot twaalf zeearenden aanwezig. Ook op het Haringvliet lijken steeds vaker vogels te overzomeren en lopen de winterse aantallen regelmatig op tot zes vogels. In de Grevelingen is dit onregelmatiger, maar zeker in de winter zijn er altijd twee of drie vogels aanwezig. Of er nog meer ruimte is voor broedende zeearenden op Goeree- Overflakkee blijft de vraag, maar deze dubbele pri meur van de eerste Flakkeese zeearend met zender hebben we alvast. Onze zoete wateren bevatten in ieder geval voldoende voedsel voor nog meer paar tjes en of de bomen geschikt zijn zal vooral afhan gen van de rust. De toekomst van de zeearenden in het Krammer-Volkerak zal ook worden bepaald door het al of niet doorzetten van het plan om dit deltawater zout te maken. Dit plan biedt geen enkel perspectief voor de natuur en al helemaal niet voor zeearenden. Hoog tijd dat dit verouderde, slecht onderbouwde plan in de prullenbak gegooid wordt. Momenteel broeden in het Krammer-Volkerak twee paren zeearenden (Hellegatsplaten en Slikken van de Heen). In een zoet systeem of een met natuur lijke overgang liggen kansen voor uitbreiding met nog één of twee paar. Adulte vrouw AY42 boven Hellegatsplaten. Foto: Dirk van Straalen Volgen van zeearenden Ten tijde van het schrijven van dit artikel gaat het goed met de gezenderde zeearend. De vogel komt de dekking van de bossen nog bijna niet uit, maar zal de komende maand(en) vermoede lijk steeds regelmatiger te zien zijn vanuit de hutten 'Zwartkopmeeuw' en 'Kluut'. Behalve op de Hellegatsplaten werden er in 2019 ook jongen gezenderd in de Dordtse Biesbosch, de Lepelaar - splassen en Spijk-Bremerberg. In september zal het mogelijk zijn om de vier zeearenden online te volgen, zodat iedereen de mogelijkheid krijgt om te zien waar zij naar toe vliegen. Mocht u de zeearenden willen volgen, dan kan dat via onze website www.w&rkgroepzeearend. nl Ringen, meten, wegen met Ronald in 't Veld, Stef van Rijn en Peter c Foto: ®irk van Straalen 38

Sterna | 2019 | | pagina 38