Steenloper Steenlopers wachten hier op de basaltstenen tijdens hoog water. Wanneer het water weer zakt kunnen ze lekker scharrelen tussen de stortstenen aan de voet van de dijk. Tussen die stenen vallen ze weinig op. Knut-knut-knut, al sputterend vliegt het groepje op om wat verderop weer tussen de stenen neer te strijken en ze opnieuw onzichtbaar worden. Het zijn stevige vogeltjes met voor een steltloper relatief korte poten. Ook de snavel is kort en stevig. Met die snavel worden bij het speuren naar eetbare zaken steentjes en wieren opgewipt, wat ze hun Engelse naam turns tone heeft bezorgd. Je ziet ze dat dan ook vaak doen, maar lang niet altijd. Zo eten ze bij de sluis op de Brouwersdam meestal fastfood. Ze snoepen daar de vleesrestjes uit de oesters die meeuwen kapot hebben laten vallen. Het ligt bezaaid met stukken oesterschelp. Op de Hompelvoet zag ik ze in plaats van stenen wel eens schapenkeutels omkeren, ook daaronder kan wat lekkers zitten! In het voorjaar trekken ze naar de noordelijke broedgebieden.Vooral in mei is er een doortrekpiek. In broedkleed zien ze er verrassend mooi uit, rode pootjes, warm geelbruin, zwart en wit, een bont en exotisch vogeltje. Je kijkt raar op wanneer je zo n kleurig beestje op de dijk ziet, dat vaak helemaal niet zo schuw is. In de Grevelingen pleisteren nogal eens groepjes overzomeraars, dikwijls op vaste plekjes waar het kennelijk goed foerageren is. Af en toe zie je bij deze steenlopers balts en soms ook verdacht gedrag. Broeden is in Nederland nog nooit aangetoond, maar in 2013 leek dat bijna het geval. Huib van Dam stuurde mij een foto van een paartje steenlopers met een bedelend jong, die hij die zomer bij de Hompelvoet had gemaakt. Zelf had ik dat broedseizoen verdacht gedrag gezien van een vogel op de vooroeververdediging die mij leek weg te lokken. Helaas bleek de foto van Huib al begin mei gemaakt en het bedelende jong een tweedejaars vogel te zijn. Wel opmerkelijk dat het gezinnetje zo lang bij elkaar was en het jong nog bedelgedrag vertoonde, maar een broedgeval was het zeker niet. Toch had het zomaar gekund, want in dat koude voorjaar van 2013 leken de omstandigheden daar tussen de stenen van de oeververdediging toch wel heel erg op die in het noordelijk broedgebied. Dat overwinterende vogels vaak een vast patroon volgen bleek uit een andere foto van Huib die hij maakte van een steenloper met kleurring bij de buitenhaven van Stellendam. Deze vogel was een van de vele die door Nelly van Brederode werden geringd bij de Hondsbossche Zeewering. Uit de terugmeldingsgeschiedenis (life-history) kwam het overwinteringspatroon van de voorgaande jaren mooi naar voren: na het broedseizoen keerde de vogel begin augustus terug op de Hondsbossche; tegen het eind van het jaar een poosje bij Stellendam of soms de Brouwersdam en tot het vertrek weer op de Hondsbossche. Helaas is de locatie op de Hondsbossche Zeewering voor steenlopers verloren gegaan omdat tegen en voor de zeedijk een brede zandvlakte is opgespoten. Het zou mooi zijn wanneer uit de latere terugmeldingen het effect daarvan op het overwinteringspatroon en de overleving van deze steenlopers kan worden afgeleid. 48 Steenlopers wachten op laag water. Foto: Henk Harmsen Steenloper in zomerkleed. Foto: Henk Harmsen

Sterna | 2019 | | pagina 25