Fazant "Bejubeld door de gewone mensen maar geminacht door de echte vogelaars", zou je van de fazant kunnen zeggen. Ondanks dat deze vogels al honderden jaren in ons land voorkomen was de fazant een vogel waar je als natuurliefhebber je neus voor ophaalde. Sterk verbonden met de jacht, waarvoor ze hier en daar ook wel uitgezet werden. Bij broedvogelinventarisaties werden ze vaak niet eens meegeteld, zodat het populatieverloop niet goed in beeld kwam. Wanneer ik ze zie, heb ik nog de neiging om weg te kijken. De fazanten zelf ook trouwens. Ze drukken zich tot je er zowat bovenop staat om dan met luid gekakel en vleugelgeklepper als een duveltje uit een doosje tevoorschijn te springen en weg te snorren. Het totaal onverwachte gebeuren bezorgt je zowat een hartstilstand! Wanneer het enigszins mogelijk is, maken ze zich lopend uit de voeten, vliegen doen ze alleen wanneer het niet anders kan. Het zijn dan ook slechte vliegers. Ik heb mij laten vertellen dat ze boven water vanzelf uit de lucht vallen. Een afstand van meer dan een kilometer lijkt in die omstandigheden te veel gevraagd. Al stikte het in het verleden van de fazanten op de Punt van Goeree, ze kwamen het Springersdiep naar de nabijgelegen Hompelvoet niet over. Vroeger verzamelde ik kleurige veertjes. Fazanten konden in dat opzicht een mooie bijdrage leveren. Nog mooier waren de veren van de goudfazant die in volières gehouden wordt maar soms weet te ontsnappen. Een paar van die hanen wisten het opmerkelijk lang in de natuur uit te houden. Zo zat er jarenlang eentje op de Kabbelaarsbank en een in de Oosteren Ban bij Renesse, waar de bewoners het beest dat geregeld in hun tuinen opdook een naam hadden gegeven. Tot een wild levende populatie heeft het nooit geleid. De kleurige veertjes bleken namelijk ook erg aantrekkelijk voor de havik. Mooi voor op zijn toch al lange prooilij st! Een gewone fazant moet daar trouwens net zo goed voor uitkijken. De hanen houden er net zoals alle hoenders een harem op na. Erg groot is die harem doorgaans niet, heb ik de indruk. Drie, vier hennen is al heel wat. Vechtende hanen die tegen elkaar opspringen is een bekend verschijnsel. Er zijn veel foto's waarop prachtig gekleurde fazantenhanen in vol ornaat poseren. De foto van Henk toont de fazant in een mysterieuze sfeer waarbij het licht net op het oog en de rode vlek daaromheen valt. Weggedoken in de vegetatie houdt deze bosrandvogel de omgeving goed in de gaten! 56 Fazant. Foto: Henk Harmsen

Sterna | 2019 | | pagina 29