Met het project Het Groene Strand moet hier verandering in gaan komen voor een deel van de stranden, die we Groene Stranden zouden willen noemen. LandschappenNL en de samenwerkende provinciale Landschapsorganisaties gaan samen met Stichting Duin behoud, IVN en Stichting Anemoon aan de slag om het huidige strandbeheer te veranderen en bewustzijn voor natuur op het strand te vergroten door onder andere het opzetten van 'strandcommunities' met bewoners, gemeenten en ondernemers. Oplossingen voor drie problemen: Instellen rustplekken Het creëren van Groene Stranden waar de natuur zich weer ongehinderd kan ontwik kelen. Hierbij wordt ruimte gegeven aan broedplekken om zwaar bedreigde strandbroedvogels zoals strand- plevier en dwergstern nieuwe kansen te geven. Op de Kwade Hoek is al enige jaren zo'n plek ingesteld. Gedurende het broedseizoen is er een groot stuk afgezet met als resultaat dat er weer strandplevieren zijn gaan broeden. Strandcommunities Het opbouwen van een netwerk van strandcommunities (werkgroepen die bestaan uit vrijwilligers) die afval opruimen en aan voorlichting en preventie doen. Bovendien helpen de vele vrijwil ligers de broedstranden rustig te houden! Pe ambitie is om 20 strandcommunities op te richten en 200 kilometer strand te beheren als Groen Strand. Deze eerste plasticvrije stranden, inclusief broedstranden, worden Pareltjes genoemd (incl. plasticvrij strandpaviljoen). Passend beheer voor strandnatuur Aangespoeld wier en schelpdieren vormen een belangrijke levensge meenschap. Daarin leven tal van kleine diertjes die op hun beurt vogels aantrekken zoals strandlopers, steenlopers, scholeksters en rosse grutto's. Bovendien kunnen er unieke planten gaan groeien op de hoog- waterlijn, waar deze aanspoelsels voor voedselrijke omstandigheden zorgen (het vloedmerk). Deze planten spelen een rol bij het ontstaan van nieuwe (embryonale) duinen op het strand. Om de natuur de kans te geven zich te ontwikkelen worden gemeenten, Rijkswaterstaat, ondernemers en belanghebbenden door de strandcommunities gestimuleerd om samen te werken aan het Groene Strand. 10

Sterna | 2020 | | pagina 10