Goeree-Overflakkee Foto: Jan Baks Inleiding De NLGO gaat samen met de KNNV Zoogdierwerkgroep Voorne de verspreiding van de vos volgen. Voor Goeree- Overflakkee is geprobeerd vast te leggen wanneer nieuwe soorten zich op de eilanden gevestigd hebben. In de afge lopen decennia hebben we al een aantal nieuwe soorten mogen verwelkomen, zoals de rosse woelmuis vanaf 2015, de huisspitsmuis en vanaf 2019 de aardmuis. Deze gegevens komen naar voren door braakballenonderzoek en door vallen te zetten voor de muizen. De bever laat zijn sporen na langs het Haringvliet, wordt regelmatig gezien en breidt zijn territorium steeds meer uit. De vos is nog een raadsel voor Goeree. Er is in ieder geval nog geen nest met jongen vastgesteld op ons eiland. Voor Voorne komt daar nog de eekhoorn bij en de rosse vleermuis. De huisspitsmuis komt al jaren voor op Goeree- Overflakkee, maar niet op Voorne. Vanaf het moment dat een soort zich gevestigd heeft volgen we de verdere ver spreiding over de eilanden. Onderzoeksdoel In 2020 willen we de verspreiding van de vos volgen. Tegelijkertijd willen we weten onder welke omstandigheden de vossen waargenomen zijn. Bijvoorbeeld was het dier alleen, was het een jong, maar ook: had de vos een prooi en wat dan, liep de vos bij afval? Vossen zijn roofdieren en zullen op termijn zeker invloed hebben op de leefom geving. Door nu zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de komst van de vos kunnen deze later gekoppeld worden aan andere onderzoeken die door de KNNV op de eilanden worden uitgevoerd. 12 dCi veren i voor veldbiol

Sterna | 2020 | | pagina 12