De vos is (on)gewenst Vos Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland In het Jaar van de Vos kan het hoge woord er maar uit zijn. Ik vind de vos pes) een prachtige verschijning, een fenomenale jager en in vele gevallen een verrijking voor de Nederlandse natuur. Ik geniet van de momenten dat ik er één mag zien, maar: de euforie rondom het feit dat deze soort uiteindelijk de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland zal koloniseren mag wel iets getemperd worden. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Eilandnatuur Eilanden als de onze kenmerken zich door (vogelsoor ten die zijn aangepast aan het leven aldaar. Meestal ontbreken in deze gebieden grondgebonden zoogdie ren, en al helemaal predatoren als vos en bruine rat. In grote delen van de wereld zorgt de introductie van der gelijke predatoren op eilanden voor grote problemen onder grondbroedende vogelgroepen als zeevogels en kustbroedvogels, soorten die de eilanden kenmerken en volledig daarop zijn aangepast. De komst van pre datoren zorgt veelal voor het uiteindelijk verdwijnen van kolonies broedvogels, beginnend met afnemende broedaantallen en broedsuccessen. De kenmerkende soorten op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland zijn kustbroedvogels als strandplevier, bontbekple- vier, dwergstern, grote stern, visdief, noordse stern, zwartkopmeeuw en natuurlijk ook kokmeeuw, grote en kleine mantelmeeuw en zilvermeeuw. Deze soorten broeden allen op de grond, in de meeste gevallen in gemengde kolonies met meerdere soorten. Een groot aantal van deze soorten wordt momenteel bedreigd en/ of is kwetsbaar. Habitatverlies, voedselgebrek, versto ring en predatie zijn de voornaamste drukfactoren. Dynamiek De soorten broeden tegenwoordig in toenemende mate op kunstmatig aangelegde eilanden en natuurontwikke lingsgebieden, waar zij door intensief en specialistisch beheer worden beschermd en behouden. Zonder dit beheer was waarschijnlijk o.a. de strandplevier al uit gestorven geweest in Nederland. Recent zijn door inzet van de mens juist kleine succesjes te vieren. Van nature zijn kustbroedvogels aangepast aan een dynamisch en open landschap, waar van jaar tot jaar de dynamiek van het water bepaalde waar de soorten geschikte broed- locaties konden vinden. De mens heeft echter deze dynamiek volledig vastgelegd. In het Deltagebied komt de Hooge Platen in de Westerschelde nog het dichtste bij het oorspronkelijke leefgebied, maar zelfs dit gebied moet worden beschermd tegen afkalving. De mens polderde in, bouwde dammen, kribben, Deltawerken, ge malen, stuwen en dijken. Zo werd het voortbestaan van kustbroedvogels afhankelijk van onze inzet. Het nadeel daarvan is dat de broedpopulaties tegen woordig zijn aangewezen op een 'beperkt' aantal gebieden met een kleiner oppervlak. Iedere soort heeft zo zijn specifieke eisen. Gebieden en eilanden raken begroeid en worden gekoloniseerd door de (uitheemse) bruine rat, een soort die een enorme impact kan heb ben op het broedsucces. Geen ruimte meer voor dyna miek in leefgebied, maar ook niet in broedlocaties. Dit heeft de populaties kwetsbaar gemaakt en hierdoor is de zogenaamd gunstige staat van instandhouding van bepaalde soorten in het geding. Enorme impact De komst van de vos veroorzaakt nieuwe, grote en complexe problemen. De al kwetsbare broedpopulaties kustbroedvogels broeden voor een aanzienlijk deel op locaties die bereikbaar zijn voor de vos. Met zijn komst worden gebieden als de Scheelhoekeilanden, Markenje, natuurontwikkelingsgebieden op Schouwen (o.a. Prunje), de inlagen, Slikken van Flakkee (inclusief de zeer suc cesvolle eilandjes) en de Krammersche Slikken onge schikt voor kustbroedvogels. Deze gebieden zijn niet zomaar uit te rasteren noch te compenseren. De schaal van deze impact op kustbroedvogels is desastreus voor het voortbestaan van soorten in Nederland en/of het Deltagebied. De nu al niet gehaalde Europese doelen zul len dan zeker onhaalbaar zijn. Niet alleen een probleem voor genoemde soorten, maar ook voor verantwoorde lijke instanties. Drukfactoren Kustbroedvogels en boerenlandvogels staan op onze eilanden enorm onder druk. Strandplevier, grutto en pa trijs leven op gefragmenteerde, door de mens in stand gehouden stukjes habitat. Ze zijn kwetsbaar door tallo ze factoren, waarvan predatie er slechts één is. Soorten van eilanden en dynamische milieus zijn niet aangepast aan het samenleven met grondpredatoren als de vos (en bruine rat). Bij het verschijnen van de vos verdwijnt simpelweg een enorm areaal geschikt leefgebied en neemt de druk op kustbroedvogels en boerenlandvogels verder toe. De*vos zal het laatste zetje naar de uitgang zijn voor een flink aantal soorten. 14

Sterna | 2020 | | pagina 14