mm Heden Verleden Tekst en foto's: Kees de Kraker In de rubriek Heden Verleden verkent Kees de Kraker ter plaatse de omgeving van een door hem gekozen plek op of rond Schouwer Duiveland of Goeree-Overflakkee mede aan d hand van twee foto's op de middenpagina. H< heden krijgt daarbij meer kleur en betekenis door het verleden. Aan het eind van de Boerenweg ten westen van Zierikzee liggen de karrenvelden. Van de Levensstrijd tot het Pikgat behoren ze samen met de inlagen tot de nalatenschap van Schouwens eeuwenlange strijd tegen het water. Als zodanig kan dit landschap beschouwd worden als cultureel erfgoed. Al kort na het leggen van de ringdijk om Schouwen aan het eind van de twaalfde eeuw begon het landver- lies van de jonge polder. Waar men elders met nieuwe buitendijken polders toevoegde aan het oude land en de zeedijk een slaperdijk werd, boerde men op Schou wen achteruit. Hier werd uit voorzorg een nieuwe dijk in de polder achter de zwakke plekken in de bestaande dijk gelegd. Het tussen de twee dijken gelegen gebied noemt men een inlaag. Soms ging die nieuwe dijk dwars door een dorp dat daar lag (Koudekerke!). Na korte of langere tijd werd de inlaag dijk vanzelf de nieuwe zeedijk door het verloren gaan van de inlaag. Opwassen en zandplaten in de Oosterschelde als het verdwenen Orisant en de Roggenplaat duwden de ebstroom dicht tegen de Schouwse zuidkust aan waardoor daar een diepe getij dengeul ont stond. Met de kennis en de middelen waarover men destijds beschikte, was er vaak geen houden aan. Dijkdoorbraken, dijkvallen en oeverafschui- ving traden om de haverklap op. Met name in de zestiende eeuw ging er heel veel land verloren. De door ramper^, pest, stormvloeden en oorlogshan delingen geplaagde bevolking verarmde en liep in aantal achteruit. 16

Sterna | 2020 | | pagina 16