landschap De karrenvelden aan weerskanten van de Boerenweg waren in gebruik bij de familie De Ruiter, die hier haar koeien en schapen liet grazen. Dankzij de Landinrich ting Schouwen-Oost konden zij elders op Schouwen een modern veebedrijf starten. Woning en bedrijfsge bouwen aan de Boerenweg werden afgebroken. Met de ontwikkeling van brakwaternatuur tot aan de bebou- wingsgrenzen van Zierikzee in het kader van Plan Ture luur is voorkomen dat dit bijzondere landschap wordt opgeslokt of gemarginaliseerd door stadsuitbreiding. Al die waterrijke gebieden rond Zierikzee, oud en jong, zijn nu in beheer bij Natuurmonumenten. Deze organisatie liet een kantoor bouwen op de plek van de gesloopte boerderij Levensstrijd van de familie Boot vlakbij de Cauers Inlaag. Het voormalig woonhuis dat in eerste instantie die kantoorfunctie was toebedacht, ging helaas door brandstichting verloren. Sinds de aanleg van een buitendijkse fietsroute van Zierikzee tot de Heerenkeet is het hier heel wat druk ker geworden. Aan het eind van de Boerenweg is er een aansluiting op dit fietspad. Daarboven op de dijk heb je mooi zicht op de karrenvelden en de Suzanna- Kisters-inlaag. Van de nazomer tot het begin van de herfst zie je hier de prachtig rode kleuren van de zilte vegetaties. Daar worden dan ook heel veel foto's ge nomen. Een keer s|ond er een oudere vrouw met haar mobieltje. "Happy", zei ze telkens. Het toestel maakte dan een foto. 10 Karrenvelden danken hun ontstaan aan het afgraven van klei voor de aanleg en versterking van een nieuwe inlaagdijk. Dit afgekarde gebied lag daarna lager, waar door het meer last had van winters hoge grondwater standen dan de omgeving. Door de lage ligging vlakbij de Oosterschelde is er ook sprake van veel zoute kwel. De getijdengeul snijdt dichtbij de oever door een zan dige laag, waardoor het zoute water zich landinwaarts kan verplaatsen. Door de gemiddeld twee meter hogere waterstand in de zeearm komt dit water achter de dijk op plekken waar de tegendruk klein is, omhoog. Dit natte gebied met veel zoute kwel was alleen als weide grond bruikbaar. Om het water zoveel mogelijk af te voeren en de productiviteit te verbeteren werd het land begreppeld. Zelf dacht ik altijd dat het patroon van ruggetjes en slootjes, de typische karrenveldstructuur, ontstaan was door het systeem van klei afgraven (laag tes) en het vervoer ervan met karren over de ruggetjes. Dat lijkt echter lang niet altijd het geval te zijn. Topografische kaart 1950 Ondanks dat de waterschapslasten tot de hoogste van Zeeland behoorden, moest men voor de uiterst kost bare strijd tegen het water telkens een beroep doen op de landsheer of later op de Staten van Zeeland. Nauwe lijks waren de dijken dan tegen hoge kosten hersteld, of er volgde een nieuwe overstroming die al het werk teniet deed. Na zo'n stormachtige maand als afgelopen februari, krijg je meer ontzag voor al die inspanning waardoor Schouwen nog steeds boven water ligt. Luctor et emergo! Topografische kaart 2019 Soortgelijke patronen van begreppeling vond men voor de uitvinding van de drainage overal: op akkerbouw percelen, weilanden en elzenmeten. Hoe natter, hoe dichter op elkaar het slootjespatroon was. 17 cö bO 4— <u a Q cö NATIONAAL PARK

Sterna | 2020 | | pagina 17