Door het hogere waterpeil dat na de natuurontwikkeling is ingesteld zijn de ruggetjes in de karrenvelden nogal aan erosie onderhevig. Het is een zichzelf versterkend proces, waarbij door toenemende golfwerking gedeelten van de ruggetjes geleidelijk onder water verdwijnen. Een proces dat zich na een peilverhoging in het verleden ook voltrok ken heeft in de Cauers Inlaag. Met grond uit het natuurontwikkelingsgebied is daar een nieuw stukje karrenveld gemaakt. Een andere tegenvaller is de slechte waterkwaliteit van veel gebieden langs de zuidkust. Het doorzicht is vaak minder dan 1 centimeter! Alleen daar waar veel kwel is en er sprake is van voldoende doorstroming, is het beter. Opwerveling van slib, een overmaat aan voedingsstoffen en een geringe doorstroming zijn de oorzaak daarvan. Het is altijd fascinerend om de veranderingen in een gebied op kaarten te bestuderen. Op Topotijdreis.nl krijg je daar een mooi beeld van, vooral van de afgelopen 100 jaar. Je staat versteld hoeveel er in een eeuw kan veranderen. Karrenveld achter Cauers Inlaag (oude situatie) Wat betreft de karrenvelden valt op dat deze nu eens als moerassig gebied en dan weer als slootjespatroon worden weergegeven. Dat bij de schrijfwijze van namen toeval en kennis van de Nederlandse taal een rol kunnen spelen is wel duidelijk. Maar is de schrijfwijze van Kistersinlaag als Kitsersinlaag (periode 1858-1914) nu een ordinaire verschrijving of het gevolg van een zegsman met het Schouwse dialect, waarin de volgorde van sommige letters nogal eens wordt omgedraaid? Zoals 'muste' voor muts en 'weps' voor wesp. Onderlangs de inlaagdijk liep voor de Ramp een weg richting Pikgat waarlangs nog enkele huisjes (spulletjes) ston den. Na 1953 zijn ze verdwenen. In het veld vind je daar nog wat bakstenen die aan de vroegere bewoning herinne ren, evenals het slootjespatroon dat om het erf heeft gelopen. Tweehonderd jaar geleden woonden daar de Fontei nes. Een paar stenen en een opmerkelijke kavel houden de herinnering in stand. Het Schouwse woord öör is afkomstig van woor of wier. (red.) Info J.L. Kool-Blokland, 2003. "De Rand van 't Land", een boek over de waterschapsgeschiedenis van Schouwen-Duiveland, Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, Middelburg John Beijersbergen Jeroen de Maat, 1996. Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen. Provincie Zeeland, Middelburg, site: Topotijdreis.nl >ort die in de begraasde delen veel voorkomt 21

Sterna | 2020 | | pagina 21