ZADELLIBELLE1 Libellen Goeree-Overflakkee 11 H i v I 1 - 1 Ei-afzettend paar zadellibellen in de Middelduinen. Foto: Esther de Jong Op 15 juni 2019 meldde een opgetogen Johan van 't Bosch in de appgroep van (voormalig) Alphense vogelvrienden dat hij die ochtend een zadellibel {Anax ephippiger) had gevonden in de duinen bij Hoek van Holland. De zadellibel heeft een enorm verspreidingsgebied dat het hele Afrikaanse continent bestrijkt en doorloopt tot in Centraal-Azië en India. De soort onderneemt massaal trekbewegingen op zoek naar tijdelijke moerasgebieden en plassen. Een col lega van Ken Kraaijeveld filmde eens een dagenlang voortdurende stroom zadellibellen langs de kust van Maurita nië (zoek op You Tube naar "anax ephippiger Banc d'Arguin"). Bij dit soort trekbewegingen komt de soort regelma tig ver buiten zijn normale verspreidingsgebied terecht. Zo zijn er waarnemingen uit Japan, het Caraïbisch gebied en de Faeröer eilanden (Kalkman Monnerat 2015). Op IJsland is het zelfs de enige libel die er ooit is gevonden (Dijkstra 2006). In Zuid-Europa wordt de soort regelmatig vastgesteld, maar in Nederland was het tot voor kort een uiterst zeldzame soort. In de herfst van 2018 ontstond er een 'twitch' toen er eentje op Texel werd gevonden en een hoop belangstelling trok onder de daar aanwezige vogelaars. Dergelijke samenscholingen van op zeldzaamheden beluste lieden zijn bij vogels al jaren een bekend verschijnsel. Ook bij zeldzame libellen gebeurt dit de laatste jaren regelmatig, maar dit zal één van de eerste keren zijn geweest dat een insect zo massaal 'getwitcht' werd. Waarneming in de Middelduinen Terug naar 15 juni. In de discussie die op Johans enthousiaste melding volgde, werd geopperd dat de duinen van Ouddorp wellicht ook wel een goede plek voor deze soort zouden kunnen zijn. Ken was op dat moment in Ouddorp: "Ik ga morgen wel even kijken." Zo gezegd, zo gedaan. De volgende ochtend togen Ken en Esther de Jong vol goede moed richting de Enden, gewapend met vlinderkijker, fototoestel en libellengids. Het enige probleem was dat Ken van zijn leven nog nooit een libel gedetermineerd had. Maar de zadellibel moest een kenmerkend blauw zadel hebben aan het begin van zijn achterlijf, dus dat moest goed komen. "Bij de Enden vonden we wat juffers en een enkele libel die veel te ver weg vloog. Pas in de Middelduinen kwamen we bij een uitgegraven valleitje waar door alle regen van de voorgaande dagen water in stond. Daarboven vloog een grote libel. Deze bleek een blauw zadel te hebben. Dat moest er dus eentje zijn. Kat in het bakkie. Ondertussen stond Esther nog te worstelen om haar camera in stelling te brengen. Toen dat gelukt was, kon zij een paar foto's van de vliegende libel maken. Deze werden gedeeld in de appgroep. Johan reageerde gelijk. "Helaas geen zadellibel, maar een zuidelijke keizerlibel Anax parthenope). Ook bijzonder. Goed bezig!" We zochten door. Aan de overkant van het plasje vloog een andere libel die een geheel blauw achterlijf leek te hebben, maar waaraan'door het tegenlicht verder weinig te zien was. 24 ïSjsSB "i-11B v L ■tf gin

Sterna | 2020 | | pagina 24