OP GOEREE IN DE ZOMER VAN 2019 Door Ken Kraaijeveld Johan van't Bosch Dan maar naar het plasje aan de andere kant van het pad, waar minder libellen leken te vliegen, maar waar het licht in ieder geval beter was. Terwijl we daar zaten, zagen we opnieuw een zuidelijke keizerlibel. Iets verderop was een tandem van een kleinere, bruinere libel bezig eieren af te zetten. Duidelijk anders dan de zuidelijke keizerlibel, maar het mannetje van de twee bleek ook een blauw zadel te hebben. Weer werd een foto gedeeld in de appgroep en meteen kwam er reactie: "Yes, raak!" Voor zover we hebben kunnen nagaan, was dit de eerste waarneming van een zadellibel voor Goeree." Vervolgwaarnemingen op Goeree Inmiddels was Johan geïntrigeerd door dat plasje waar een stel beginnelingen zoveel libellen vond (behalve zuide lijke keizer- en zadellibel ook zwervende heidelibel (Sympetrum fonscolombii), grote keizerlibel (Anax imperator) en gewone oeverlibel (Orthetrum cancellatum)) en besloot hij de volgende dag maar eens een kijkje te nemen. Alle soorten werden teruggevonden, inclusief de zadellibel. Op de Kwade Hoek vond hij zelfs nog een mannetje en ook daar vloog boven dezelfde plas een zuidelijke keizerlibel rond. Op waarneming.nl staan daarnaast nog enkele waar nemingen zonder foto uit juni 2019. De onderstaande tabel geeft alle waarnemingen op Goeree in juni 2019 weer. Tabel 1 - Overzicht waarnemingen van zadellibel op Goeree-Overflakkee in juni 2019 (bron waarneming.nl) Over de auteurs Ken Kraaijeveld is bioloog en natuurlief hebber en werkzaam bij de Hogeschoool Leiden. Hij is auteur van "Waarom je hond geen fruit hoeft te eten", een popu- lair-wetenschappelijk boek over DNA. Johan van 't Bosch is milieukundige en natuurliefhebber. Hij werkt als project leider bij Stichting EIS Kenniscentrum Insecten. In zijn vrije tijd kijkt hij graag naar vogels en diverse groepen insecten, zoals libellen en bijen. Grootste influx ooit Deze waarnemingen op Goeree passen in de grootste influx van zadellibellen ooit in Nederland. In de weken die volgden breidde deze invasie zich over Nederland uit. Honderden exemplaren doken op in allerlei terreinen, van heidevennen tot poldersloten. Eieren werden afgezet en later in het jaar werden her en der vers uitgeslopen onvol wassen exemplaren gezien. Wat er geworden is van de eieren die het paartje in de Middelduinen aan het afzetten was, is niet duidelijk. Het stel werd nog een aantal dagen bij het plasje gezien, maar de stijgende temperaturen deden het ondiepe water snel opdrogen. Later in het jaar, toen op andere locaties in Nederland verse exemplaren werden gevonden, hebben Johan van 't Bosch en Theo Muusse in de Middelduinen gericht gezocht naar larvenhuid- jes, maar die hebben ze helaas niet gevonden. De zadellibel is aangepast aan tijdelijk water in warme gebieden en de larven kunnen zich binnen 100 dagen tot volwassen libel ontwikkelen (Dumont 1977), maar in de Middelduinen hebben ze die tijd niet gehad. Er is wel gesuggereerd dat de eieren langdurige droge perioden zouden kunnen over leven (Dumont 1977), maar bewijs daarvoor is er niet. Novemberwaarneming George Tanis fotografeerde op 5 november nog een volwassen exemplaar aan het strand van de Oostdijk, vlakbij de plasjes waar ze in juni zaten, maar dat individu kan net zo goed ergens anders vandaan zijn gekomen. In die periode werden opnieuw diverse zadellibellen in Nederland gezien. Het is niet duidelijk of dat nakomelingen van de Nederlandse voortplantingslocaties zijn of nieuwe aanvoer. Literatuur Dijkstra K. D. B. 2006. Libellen van Europa. Kosmos, Utrecht. Dumont H. J. 1977. On migrations of Hemianax ephippiger (Burmeister) and Tramea basilaris (P. de Beauvois) in West and North-West Africa in the winter of 1975/1976 (Anisoptera: Aeshnidae,Libellulidae). Odonatologica 6: 13 17. Kalkman V.J. Monnerat C. 2015. Anax ephippiger. In: Boudot J.P. Kalkman V.J. (eds) Atlas of the European dra- gonflies and damselflies. KNNV Uitgeverij, Zeist. 25 Datum Aantal Locatie waarnemers 15 juni 2019 ei-afzettend paar Middelduinen Ken Kraaijeveld en Esther de Jong 16 juni 2019 ei-afzettend paar Middelduinen Johan van 't Bosch 18 juni 2019 1 man Kwade Hoek Johan van 't Bosch 18 juni 2019 2 man Middelduinen Theo Muusse 24 juni 2019 1 exemplaar Port Zélande Remco Jousma 25 juni 2019 1 man Ventjagersplaten - Lebret eiland Pim Wolf en Maarten Sluijter

Sterna | 2020 | | pagina 25