Licht VO40/ (te/ %e& Zeevonk Goeree-Overflakkee Door Peter Jelier Onder vissers bekend als 'licht van de zee', in het Latijn als Noctiluca scintillans en voor de rest van Nederland beter bekend als zeevonk. Op tv en in de krant ziet u dikwijls dat het wordt waargenomen op de Waddeneilanden en bij Katwijk. Maar ook rond de Brouwersdam kunt u op zomeravonden dit mooie fenomeen zelf waarnemen. Kijk in de kom bij de trailer helling aan het begin van de dam. Zeevonk is een relatief grote eencellige soort alg die zich voedt met kleine visseneitjes en plankton. Hij ziet er onder een microscoop uit als een doorzichtig ballonnetje met een staart aan de achterkant. Dit zorgt ervoor dat hij ook wel zweephaardiertje wordt genoemd. Bij schrikreacties beschermt de alg zich met een chemische reactie waardoor hij licht gaat geven. Deze gloed is meestal blauw of groen. Over dag kan de alg te zien zijn als een oranje kleur in het water. De schrikreactie is eigenlijk een bescherming tegen vijanden, maar wordt ook bijvoorbeeld door golfslag veroorzaakt. Dit zorgt voor lichteffecten in de bran ding, rond golfbrekers, in voetsporen van strand- wandelaars en rond mensen die zwemmen in de zee. Het verschijnsel komt voornamelijk voor in ondiep water. Zeevonk zie je niet op bestelling, maar juist die ongrijpbaarheid maakt het tot zo'n bijzonder fe nomeen. De beste kans om het te zien is met mooi warm weer, niet te veel wind en geen storende maan. Bewolking maakt niets uit omdat de alg zelf licht geeft. Hij is vooral ook met afgaand tij te zien. Wacht wel tot het goed donker is, in juli dus pas vaak na middernacht. Steek uw handen in het water en spetter wat in de rondte. Als de zeevonk er is ziet u het gelijk oplichten. Loop langs de stenen, kijk op het zand en kijk in de branding. Loop bij afgaand water over het nog natte zand en mogelijk ziet u het zelfs rond uw voeten oplichten. De foto bij dit artikel was een bijzonder fenomeen dat we laatst zagen. Op een stuk drooggevallen strand bleef een klein stukje oplichten. Nader onder zoek wees uit dat er zeevonk onder een aangespoeld kwalletje lag dat schijnbaar nog net leefde. Met zijn tentakels en samentrekkingen activeerde het de zeevonk die daardoor oplichtte. Uiteindelijk werd de structuur van de kwal zichtbaar. Heb je vakantie en heb je tijd ga dan eens kijken. Als je geluk hebt vind je het: je krijgt er geen spijt van. Heb je in zeevonk gestaan of gezwommen, neem dan wel even*een douche of spoel je af met zoet wa ter. Zwemmen in de bloei is op zich niet gevaarlijk, Kwalletje. Foto: Edwin van Balen maar wel kan er na afloop huidirritatie ontstaan. Foto: Ellen van den Doel 26

Sterna | 2020 | | pagina 26