LICHTENDE NACHTWOLKEN DOOR PETER JELIER (NOCTILUCENT CLOUDS) Het optische natuurverschijnsel van de lichtende nachtwolken komt voor in de vroege zomer tot ongeveer 20 juli (de zon mag niet te ver onder de horizon staan) en is een van de laatste meteorolo gische raadsels, want hun ontstaan is niet geheel duidelijk. Wat het is? Het betreft hoge 'wolken' op zo'n 75 tot 85 km hoogte, terwijl de normale bewolking tot maximaal 20 km hoog gaat. Als de zon voor de waarnemer al onder is worden deze hoge wolken nog steeds door de zon beschenen en lijken zij dus licht te geven, de normale lage bewol king steekt er donker bij af. Soms blijven ze zichtbaar tot de ochtendschemering. De bewolking heeft een ribbel- of vezelachtige struc tuur, wat een sprookjesachtig of zoals u wilt een spookachtig effect geeft. Het verschijnsel is vrij zeldzaam, soms gaan er jaren voorbij dat het niet voorkomt, terwijl het zich andere jaren soms wel acht maal per maand voordoet. Er moeten dan in de lucht heel fijne deeltjes voorkomen zoals bijvoorbeeld vulkanische as, fijnstof of meteorie- tenstof, en ook moeten er waterdamp zijn en heel lage temperaturen, van -90 tot wel -145° Celsius. U ziet als het ware de ijsafzetting op de stofdeeltjes. Omdat het verschijnsel niet voorspelbaar is loont het de moeite om op een heldere zomeravond na zonson dergang even naar het noordwesten of noorden te kij ken, het kost u niets en mogelijk ziet u een schitterend schouwspel van snel bewegende golvende patronen in de bewolking. Wat u ervoor nodig heeft: een sterk oog en gebrek aan slaap. De eerste waarnemingen van lichtende nachtwolken dateren van 1885. Aanvankelijk waren ze alleen waar neembaar op hoge breedtegraden, maar in de loop van de twintigste eeuw doken ze steeds vaker en ook op lagere geografische breedte op. Wetenschappers hebben nu vastgesteld met satellieten, waaronder de in 2007 gelanceerde NASA-missie AIM, dat er meer lichtende nachtwolken voorkomen. Tegelij kertijd is de temperatuur gedaald op de hoogte waar zij ontstaan, dus 75 tot 85 km boven het aardoppervlak. Op Terschelling worden ze ook wel de "Oerolwolken" genoemd, want je ziet ze meestal voor het eerst in de tweede en derde week van juni als het Oerolfestival daar plaats vindt. In 2019 kwamen ze diverse keren voor met op 21 juni de grootste 'uitbraak' sinds 10 jaar. Wat een schouwspel was dat! Uit heel Europa kwamen foto's voorbij en het internet explodeerde bijna die avond. De grootste spelbreker is lage bewolking die het zicht op de hoge bewolking ontneemt. Verder is het een kwes tie van afwachten of dit bijzondere weerfenomeen zich voordoet, want garantie kan niemand geven. Overigens is er een Duitse radar actief die lichtende nachtwolken kan scannen, google daarvoor "lichtende nachtwolken radar". Veel succes. Schematische voorstelling: Allisha Jelier 31 o Q w '6 o IX, MM

Sterna | 2020 | | pagina 31