Vondst van kamsalamander in het Zandwallenlandschap van Goeree Amfibieën Goeree-Overflakkee Door Dick Brand Op 5 augustus 2019 vond ik op het terrein van recre atiepark De Dolphijn in Ouddorp een kamsalamander (Triturus cristatus). Dit park is gelegen in het Zandwal- lenlandschap op Goeree. De kamsalamander is waar schijnlijk na een val van een (kunstmatige) schurveling in een emmer terecht gekomen. Het dier was groten deels zwart met een lichtgelige buik met veel zwarte vlekken. Deze salamandersoort is een stuk groter (tot 15 centimeter en meer) dan de meer verspreide kleine watersalamander die mij ook van Goeree bekend is. Net als andere amfibieën (salamanders en kikkers) gaan kamsalamanders in het voorjaar naar het water voor de paring en de ei-afzet. Vanaf half juli gaan ze weer het land op om op de bodem in dichte vegetatie of onder overhangende oevers een verborgen leven te leiden. Ze zijn vooral 's-nachts actief. Volwassen dieren overwin teren meestal op het land. Na gefotografeerd te zijn is de kamsalamander weer teruggezet op de schurveling die dicht is begroeid met eikvaren. De determinatie (zie foto) werd bevestigd door Kris Joosten van RAVON (kennisorganisatie voor reptielen, amfibieën en vissen). Uit mailwisseling met haar en daarna ook door Krijn Tanis, werd duidelijk dat de soort vooral in Zuid- en Oost-Nederland voorkomt en nauwelijks in West-Nederland. Zulke geïsoleerde waar nemingen worden als 'uitgezet' beschouwd. Dit kan ge beurd zijn door ze opzettelijk los te laten. Ook kunnen ze zijn meegekomen met bijvoorbeeld materialen. De eerste bij RAVON (in de databank) bekende en ge valideerde melding van een kamsalamander op Goeree dateert uit 1960 (1 exemplaar adult). Op Goeree en met name in het Zandwallenlandschap, zijn in de afgelopen 25 jaar een aantal spaarzame waarnemingen van kam salamanders bekend geworden. (Ooit) uitgezet of niet, het lijkt waarschijnlijk dat de kamsalamander zich in de afgelopen jaren in het Zand wallenlandschap bij Ouddorp in een of meer poelen heeft voortgeplant. De tijdelijk onfortuinlijke salaman der op De Dolphijn was waarschijnlijk op trek naar een goede volgende (voedsel)stek. Zie detailkaart over de verspreiding van de kamsala mander in Zuidwest-Nederland die Kris Joosten mij toestuurde. PS: Kort voor het afsluiten van deze tekst kwam het be richt dat nog een bewoner van De Dolphijn in augustus kamsalamanders op haar terrein heeft gevonden. Deze waarneming betrof tenminste 7 adulte exemplaren. Met dank aan Kris Joosten (RAVON) en Krijn Tanis (NLGO) voor hun bijdrage. Zie voor verdere informatie over de Kamsalamander op de website van RAVON (kamsalamander, nieuwsbrief Schubben Slijm) Naast de gangbare verspreiding (rode stip) betreft die ook oude waarnemingen van voor 1990 (blauwe vier kant) en uitzetlocaties (gele stip). (Bron: www.versprei- dingsatlas.nl/Al 12# 34 1990 (389 atlasblokken) 1990 - 2019 (506 atlasblokken)

Sterna | 2020 | | pagina 34