Mededelingen NLGO Groene Raad maakt plan voor de Kop van Goeree Door Gjalt Huppes namens Groene Raad De natuurpartijen die actief zijn op Goeree-Overflakkee hebben hun krachten gebundeld in Groene RaadHierin participeren Natuurmonumenten, Zuid-Hollands Landschap, Stichting Duinbehoud, Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee (NLGO) en haar werkgroep Ouddorp Kust Ruimte Rust (OKRR). Groene Raad Goeree-Overflakkee' heeft tot doel het landschap van de Kop van Goeree aantrekkelijk en natuurlijk te houden, ook op langere termijnOm dit te bereiken wil Groene Raad de natuur versterken én beter beleefbaar maken Nu de recreatievisie is vastgesteld door de gemeente Goeree-Overflakkee, wil Groene Raad een plan maken waarmee het mooie landschap en de natuur van de Kop van Goeree ook voor de toekomst meer geborgd zijn. Via diverse ka nalen bleek dat er nog een flinke 'natuuropgave' is bij de provincie voor de kop van het eiland. Binnen Groene Raad is daarom het idee ontstaan om 'proactief' zelf met een plan te komen hoe deze natuuropgave het beste vorm te geven. In dit artikel vindt u dit plan en de wijze waarop het tot stand is gekomen. Uitgangspunten In de eerste plaats is er een aantal uitgangspunten opgesteld. De belangrijkste zijn: 1als mensen de natuur kunnen beleven zullen zij er ook zuiniger op zijn. Het plan moet dus twee doelen dienen: het landschap en de natuur versterken én de mogelijkheden om van de natuur te genieten vergroten. Natuurlijk met respect voor die natuur, dus bijvoorbeeld: geen openstelling waar dat schadelijk is tijdens het broedsei- zoen, honden aan de lijn en dergelijke. 2. zo veel mogelijk aansluiten op reeds bestaande plannen. Vooral de provincie, maar ook de gemeente heeft al bepaalde zones aangewezen voor natuurontwikkeling. Uiteraard wordt daarop aangesloten. 3. het plan moet gedragen worden door alle (ook niet natuur-) partijen die actief zijn op de kop van het eiland en afgestemd worden met alle andere belanghebbenden zoals agrariërs, recreatie-ondernemers, gemeente, provin cie, waterschap etc. Aansluiten op bestaande plannen Om het plan vorm te geven is allereerst uitgezocht welke plannen en ambities er op dit gebied al zijn bij de ge meente en de provincie. Het blijkt dat er op papier meer staat beschreven dan er in de praktijk is gerealiseerd. Voor de natuur gaat het dan met name over de provinciale Ambitiekaarten voor het Natuur Netwerk Nederland en de Ecologische Verbindingszones. Grote delen van dit NNN en van de EVZ's zijn in de praktijk gerealiseerd, maar er ontbreken ook nog allerlei onderdelen. Deze kaarten zijn in te zien op de site van de provincie, http://pzh.b3p.nl/ viewer/app/Natuurbeheerplan. Belangen Als Groene Raad vinden wij goede samenwerking met alle belanghebbenden in het gebied belangrijk. We hebben daarom geïnventariseerd wat zij belangrijk vinden als het gaat om versterking van het landschap en de natuur. 6 t

Sterna | 2020 | | pagina 6