Vanuit de gemeente wordt onder meer gestreefd naar versterking en het beleefbaar maken van landschap en na tuur. Dit is verwoord in allerlei beleidsnota's zoals onder meer de Toeristische Recreatievisie 2019. Ook de recreatieondernemers op het eiland vinden de mogelijkheden voor beleving van de natuur belangrijk. Het gaat dan bijvoorbeeld om wandelroutes, ook voor dagjesmensen en toeristen. De Provincie Zuid-Holland geeft aan dat er nog een opgaaf ligt voor het afmaken van het Natuur Netwerk Neder land en de Ecologische Verbindingszones op de kop. Zij vindt daarbij onze plannen zeker interessant, mits deze 'breed gedragen' worden door alle betrokken partijen in het gebied. De agrariërs aan de westzijde van Ouddorp zien vooral een probleem met zoet water. Er loopt een project met LTO Noord waarin gekeken wordt hoe het zoete water in winter en voorjaar langer vastgehouden kan worden, zodat dit in de zomer bij droogte gebruikt kan worden voor irrigatie. Extra natuurgebieden zijn niet hun priori teit, maar ze zijn ook niet tegen mits deze in een gezonde win-win situatie tot stand komen. Het waterschap heeft vooral een opdracht om de waterkwaliteit op orde te houden en de waterpeilen te hand haven, niet te hoog en niet te laag. Voor waterberging kan een bredere sloot of een lage plas-dras-natuurstrook langs een sloot interessant zijn. En dan de lokale bevolking. Dat is natuurlijk een lastige, hoe moet je dat inventariseren. Wij zijn er daarom van uitgegaan dat vooral het beleefbaar maken van de natuur (er kunnen wandelen of fietsen) met respect voor de natuur en de belangen van individuele grondeigenaren voor haar belangrijk is. Drie onderdelen Groene Raad heeft met deze input een plan opgesteld dat bestaat uit drie onderdelen: 1Versterken van het bestaande Natuurnetwerk ten westen van Ouddorp en ten zuiden van Goedereede door stro ken agrarische grond naast de bestaande Ecologische Verbindingszones om te vormen tot natuur. Het gaat dan om stroken van zo'n 10 meter breed naast kreken of watergangen, zoals de Stekelbaars- en Salamanderroute. De eerste meters naast de sloot een natte zone, wat verder weg van de sloot een wandelroute die ook gebruikt kan worden voor machines die de strook en de sloot moeten onderhouden. 2. Aankopen en/of omvormen van nu nog agrarische gronden in de omgeving van de Oude Oostdijk/Kwade Hoek en hier plas-dras-grasland/weidevogelgebied van maken. 3. In het kielzog van deze twee plannen: de zoetwatersituatie ten westen van Ouddorp verbeteren door het vast houden van zoet water in natuurgebieden, scheiden van zoet- en brakwatersloten, verhogen van het algemene peil, peilgestuurde drainage en wellicht ook kreekruginfiltratie. Het plan is uitgewerkt als een soort 'menukaart'. We noemen alle mogelijke maar wel realistische opties. In een vol gend stadium van de plannen moet dan uitgezocht worden welke daarvan ook echt realiseerbaar zijn. Uitsnede droomkaart Groene Raad Krijn Tanis en Wout Visser bestuderen ambitiekaarten Hoe hu verder? Onze ideeën hebben wij voorgelegd aan gemeente, provincie, waterschap, Veero (Recreatie en toerisme) en een aan tal agrariërs. Over het geheel kunnen we tevreden zijn: alle partijen hadden natuurlijk allerlei kanttekeningen, maar op hoofdlijnen was iedereen redelijk positief. We gaan de plannen nu nog verder uitwerken en dan aanbieden aan de provincie, want uiteindelijk zal die een plan moeten maken dat past binnen haar eigen natuuropgave. 7

Sterna | 2020 | | pagina 7