Het wordt steeds duidelijker dat het afvalprobleem ook Goeree-Overflakkee niet voorbij gaat. Langs de kust van Goeree-Overflakkee komt plastic en andere rommel vanuit de rivieren en vanuit zee zo op de stranden terecht. De Kwade Hoek, een top-natuurgebied, is regelmatig zeer verontreinigd. Op een eiland dat duurzaam en energieneutraal wil zijn mag dit eigenlijk niet gebeuren. In de doelstellingen van de NLGO staat duidelijk dat zij de natuur op het eiland, maar ook die van de omliggende wateren, wil beschermen. Om die re den heeft de vereniging op 12 februari jl.een avond georganiseerd over de vervuiling van de stranden. Er was veel belangstelling voor dit onderwerp. Stichting Strand in Zicht kwam als eerste aan het woord. Deze stichting vertegenwoordigt o.a. de EHBZ (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) en is behulpzaam bij de opvang van zeehonden op het strand. Daarna vertelde Geert Faasse, bestuurslid van de NLGO, over zijn aanpak van de vervuilde stranden. Hij is hier al geruime tijd mee bezig. Geert heeft een gidsencursus gevolgd bij het IVN en had als afstudeerproject gekozen voor de Kwade Hoek. Zijn belangstelling voor dit gebied is steeds groter geworden, maar langzamerhand werd hij geconfronteerd met een enorme vervuiling in zijn geliefde natuurgebied. Tot wie moest hij zich wenden? Wie is aansprakelijk voor het schoonhouden van het strand? Je zou zeggen de gemeente, maar Natuurmonumenten (NM) is beheerder van het natuurreservaat de Kwade Hoek. Wie is verantwoordelijk voor het vuil in de zee dat daarna aan de vloedlijn ligt? Valt dat dan ook onder de verantwoording van genoemde organisaties? Tot wie moet je je wenden als je hulp nodig hebt? Je kunt dan wel vuil verzamelen, maar het afvoeren is weer een andere klus. En waar moet dat afval heen en wie gaat dat betalen? Rapport gemeente Goeree-Overflakkee De gemeente Goeree-Overflakkee is bezig een rapport op te stellen over de stranden, waarin allerlei aspecten aan de orde komen: kwaliteit zwemwater, activiteiten op het strand, hoe ga je om met paarden en honden, extreme sporten, strandveiligheid, vissen op het strand, toezicht, reddingsbrigade. Hoe gaat het met de opvang van zieke of gewonde zeezoogdieren? Maar ook: wie is waar verantwoordelijk voor het afval op de stranden en wie zal het oprui men betalen? Aan de NLGO en OKRR is gevraagd om commentaar te geven op het voorlopige rapport. De gemeente heeft de stranden ingedeeld in verschillende klassen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen familie- stranden, sportstranden en extreme sportstranden. De NLGO en de OKKR zouden ook graag de categorie 'natuur - stranden' willen invoeren. Men zou ook kunnen spreken van groene stranden, zie verderop in dit artikel. 8

Sterna | 2020 | | pagina 8