STRAND EN ZEE Schoonhouden van het strand Op het strand staan al jaren bijzondere bakken met de tekst "Doe Mee, Verlos de Zee!" NM beheert die drie bak ken en zij worden zo vaak als nodig geleegd. Het afval kan kosteloos bij de milieustraat in Goedereede worden gebracht. Daarnaast hebben vorig jaar NM, de gemeente en Rijkswaterstaat afgesproken om twee maal per jaar een grote schoonmaakactie te organiseren. "Doe Mee, Verlos de Zee!" is tien jaar geleden opgezet door Matthijs lievaart. De eerste bak, een echte grote kist die aangespoeld was, werd neergezet bij de ingang van het strand van Goedereede. Matthijs, die ook op bovenge noemde avond een presentatie gaf, vertelde dat de bak, tot zijn verbazing, steeds verder gevuld werd. Veel mensen voelden zich erdoor aangesproken, namen afval mee van het strand en deponeerden het in de ludieke bak. Dit was ook Natuurmonumenten opgevallen en die wilde het afval wel afvoeren. Zo is dit burgerinitiatief geboren en heeft het zich sterk uitgebreid. Op veel plekken langs de kust zijn de bakken nu te vinden. Zij zijn in principe open, zo dat iedereen kan zien wat er allemaal in ligt. Op de website https://www.verlosdezee.nl/ staat een stappenplan om dit initiatief op te starten op stranden waar geen bak is. In 2018 is een ander burgerinitiatief van drie inwoners van Goeree-Overflakkee ontstaan: "Doe mee, samen voor een schoon GO". Marcel Breve en Karen van Burg vertelden vol vuur over hun missie. Op de website www.schoongoereeoverflakkee.nl staat hun visie beschreven: zij ijveren voor een heel schoon Goeree-Overflakkee en beperken zich daarbij niet tot het strand, maar betrekken er het hele eiland bij. Naast reguliere opruimacties op de kop van Goeree beogen zij om alle inwoners en bedrijven op het eiland te laten meedoen, geven zij educatieles- sen en maken zij in samenwerking met kringloopcentrum 'Goed voor Goed' houten vogels. Daarop staan teksten om het bewustzijn op het eiland aan te wakkeren. Deze vogels komen op plekken waar het afval in grote hoeveel heden lag en is opgeruimd. Tekst en foto's: Jan Baks Nieuw initiatief: Groene Stranden De natuur op de Nederlandse stranden krijgt met de toekenning van het project 'Het Groene Strand' weer de aan dacht die het verdient! De gezamenlijke Provinciale Landschappen, LandschappenNL, hebben een nieuw initiatief ontwikkeld tot het inrichten van Groene Stranden. De Postcode Loterij verraste dit initiatief met een honorering van ruim 2,4 miljoen. Volgens Chiel Jacobusse, ecoloog bij Het Zeeuws Landschap en een van de initiatiefnemers, gaat het project op 1 april van start. Hij zal het project uitrollen over Zeeland/de Delta. Het Groene Strand van Nederland staat voor samen zorgen voor een natuurlijker strand vol leven. Een strand, dat aan de hierna te noemen criteria voldoet krijgt een Groene Wimpel, zeg maar een vergelijkbare kwalificatie als de Blauwe Vlag voor schoon water. Die kwalificatie willen we toch wel halen op ons eiland! Wat is het probleem met de stranden? Door intensief strandbeheer met gebruik van groot materieel worden de stranden ontdaan van aangespoeld en ach tergelaten afval. Met het machinaal opruimen van afval wordt echter ook het aangespoelde zeeleven van het strand verwijderd. Hierdoor verdwijnt de voedingsbodem voor verder strandleven en krijgt natuur niet de kans zich te ontwikkelen. Het strand is hierdoor veranderd van een bijzonder natuurgebied in een aangeharkte zandbak, en daarmee in een ecologische woestijn. Sluipenderwijs en ongemerkt is een fraai landschap en een wonderlijke na tuur de afgelopen jaren verloren gegaan. Ook stranden dragen bij aan de biodiversiteit in ons land. In het vloed merk leven unieke plant- en diersoorten en vinden strandbroeders een plek om te broeden. Door het intensieve strandbeheer krijgt strandleven geen kans om zich te ontwikkelen.

Sterna | 2020 | | pagina 9