DE GROTE KAREKIET OP GOEREE-OYERFLAKKEE mil t 1 IV ra nl V,1 Tekst en foto's: Marja de Lange I i 26 Stevig, hoog, overjarig waterriet, dat is wat hij nodig heeft. De grote karekiet is namelijk 2,5 maal zo groot als zijn kleinere soortgenoot. Met het formaat van een lijster kan alleen dik, stevig riet hem dragen. Maar het gaat niet alleen om de vogel zelf.... Het was een grote verrassing toen ik in 2017 in de pol der van Dirksland hoorde! Bij navraag bleek dat hij hier al een paar jaar kwam. Op 18 mei 2014 is er voor de eerste keer op 'waarne- ming.nr een zingende grote karekiet in de rietkraag aan de Philiphoofjesweg bij Dirksland. In ieder geval vier weken heeft hij er gezongen. Daarna werd hij in dat jaar niet meer gemeld, evenmin als in 2015. In juni 2016 is de grote karekiet er weer gesignaleerd en vanaf toen keerde hij elk jaar naar dit gebied terug. Of het steeds dezelfde was weten we niet. Wel was zowel in 2017 als dit jaar de vogel ringdragen, dus het zou dezelfde vogel kunnen zijn. De grote karekiet in rietkraag aan de Philiphoofjesweg pol der Dirksland: - Ik vond het echter wel bijzonder dat er een grote ka rekiet op Goeree-Overflakkee neerstreek om daar een territorium te maken. Maar waarom is het zo bijzon der? Die grote karekiet waar vroeger over gezongen werd, was toen blijkbaar vaker te horen dan tegen woordig. Wat is er gebeurd dat hij nu als 'bedreigd' op de Rode Lijst van Nederlandse broedvogels staat? Begin vorige eeuw waren er nog duizenden paren, nu nog slechts rond de honderd. Na 1950 is een afname van 90% te zien! Ongelooflijke getallen die me bezig hielden. Op een gegeven moment kwam vanuit de vogelwerkgroep het verzoek of ik contact met het Waterschap wilde opnemen om na te gaan wanneer in het leefgebied van 'onze' grote karekiet de berging geschoond zou worden en of een deel van dat gebied dan kon worden veiliggesteld. Dat wilde ik wel, maar dan moest ik eerst meer van deze vogel afweten. De grote karekiet is een langeafstandstrekker. Eind maart verlaat hij zijn leefgebied in Afrika, ten zuiden van de Sahara, om een maand later in Nederland aan te komen. Grote karekieten trekken 's nachts. Vanaf eind april komen de mannetjes aan, de vrouwtjes volgen van af begin mei. Zodra een man een territorium heeft, pro beert hij met zijn karakteristieke, luide zang een vrouw te lokken. Het vrouwtje bouwt vervolgens een nest. Zij doet dat door nestmateriaal eerst in het water te dopen zodat het soepeler wordt en vlecht het vervolgens om de rietstengels heen. Die rietstengels moeten stevig ge noeg zijn om dit zware nest te dragen. Het wordt boven water en zo ver mogelijk bij de oever vandaan gebouwd, zodat predatoren er niet bij kunnen. Stevig, hoog, overjarig waterriet, dat is wat hij nodig heeft. Niet alleen voor de vogel zelf, maar dus ook voor het zware, diepe nest. De taken zijn duidelijk verdeeld: vrouw bouwt en broedt, man zingt en verdedigt het ter ritorium. Soms hebben mannetjes meerdere vrouwtjes. Eileg vindt plaats in mei en juni en de 4-7 eieren worden vervolgens twee weken bebroed. Beide ouders voeren de jongen die 10-11 dagen in het nest blijven. Er is één broedsel per jaar. Het voedsel van de grote karekiet bestaat uit waterinsecten zoals libellen en waterkevers, maar ook uit kleine visjes, kikkertjes of salamanders. Wat wel heel apart is, is dat sommige mannetjes het we kenlang volhouden om in afwijkend of zelfs ongeschikt broedgebied te zingen! In augustus verlaten de grote ka rekieten hun broedbiotoop en gaan weer richting Afrika. Stevig, hoog, overjarig waterriet, dat is wat hij nodig heeft. Hij zoekt een brede rietkraag die in diep water staat, liefst met een fluctuerend waterpeil. Dat is om te voorkomen dat zich dood materiaal tussen het riet verzamelt waardoor het riet verzwakt en door andere plantensoorten wordt verdrongen. Tegenwoordig echter ligt het waterpeil in moerassen en meren vast, wat een enorme afname van waterriet veroorzaakt heeft. Deze afname kent nog meer oorzaken. Het plaatsen van harde beschoeiingen verstikt het water, waardoor andere plan tensoorten de kans krijgen om zich te vestigen. Nog een andere oorzaak is begrazing door de sterk in aantal toegenomen grauwe ganzen. Zij eten de rietstengels waardoor de kragen smaller worden. Een andere nadelige factor is de groei van hoge bomen en veel struiken langs de oever. En tot slot worden er zelfs rietkragen verwijderd! Ziehier de oorzaak van de desastreuse achteruitgang van de grote karekiet. De specifieke leefomgeving, bestaande uit rietkragen en rietvelden die in het water staan, is in Nederland zeldzaam geworden. Plaatsen waar je deze rietkragen nog wel vindt en waar enkele grote karekieten broeden, zijn de noordelijke Randme ren en het Vechtplassengebied, vooral in de Loosdrecht- se Plassen. Daarom is het zo bijzonder dat er een grote karekiet op Goeree-Overflakkee is neergestreken! Het riet in de waterberging bij Dirksland is stevig, hoog, staat in het water en vormt een brede kraag met een mooie uitloopzone naar het midden van de plas. Het ge bied is ongeveer 200 meter lang en op het breedste stuk 20 meter breed, maar er is geen fluctuerend waterni veau. Ja, alleen een verschil in zomerpeil en winterpeil, beheerd door Waterschap Hollandse Delta. Toch is dit blijkbaar genoeg o m het water en het riet een aantal (inmiddels zes) geschikt te houden als leefgebied van een grote karekiet. De sloot die langs de waterberging loopt staat voor 2021 op de lijst om gebaggerd te worden. In de water berging zelf vindt dan waarschijnlijk groot onderhoud plaats, zoals het uitkrabben. Het is echter nog onzeker of deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd. Dit najaar wordt er eerst verkend hoe het er voor staat en de uitslag daarvan is bepalend. Mocht het uitkrabben inderdaad doorgaan, dan zal dat gefaseerd gebeuren zo dat er rietblokken blijven staan waar de grote karekiet het volgende jaar naar terug kan keren. eerste melding laatste melding bijzonderheden aanwesig- heid 2e grote karakiet 2014 28-05 13-06 2015 2016 08-06 19-06 - zangplek te noorden van de Philiph.weg 2017 26-06 10-07 - ringdragend - zangplek ten noorden van de Philiph.weg 2018 11-05 12-07 - zangplek vooral ten noorden, maar soms ten zuiden van de Philiph.weg 2019 22-05 10-07 - zangplek afwisse lend ten noorden en ten zuiden van de Philiph.weg - was de eerste 2 dagen ook in waterberging 300 m zuidelijker aanwezig 10-06 t/m 28-06 2e grote karakiet 2020 30-04 08-07 - ringdragend - zangplek vooral ten zuiden van de Philiph.weg - 25 mei geringd door Jan van de Winden (kleurring) op 15-05 2e grote karakiet

Sterna | 2020 | | pagina 14