Colofon VAN DE REDACTIE Zomer Jaargang 63 Augustus '2020 Tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee erschijnt 3 ol' 4 keer per jaar Contactgegevens Redactie: John Beijersbergen, Ellengard Jense, John Jansen, Jan Baks, Dirk van Straalen Redactieadres: Boogerdweg 12, 4321 SN Kerkwerve, tel. 06-23643902, duinendeltaagmail.com Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (www.nvsd.nl), ook op Facebook klik via de website Doelstelling van de vereniging: De vereniging stelt zich tot doel het bevorderen van de bescherming en verbetering van de natuur, het landschap en het milieu in de gemeente Schouwen-Duiveland Postadres: Boogerdweg 8, 432.1 SN Kerkwerve Adreswijzigingen en ledenadministratie (zie penningmeester) Bank: NL44INGB0000039368 t.n.v. Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Minimum contributie: 18 euro Bestuur Secretaris: Henk Visser, tel. 01 1 1-67126:3, secretariaat?'nvsd.nl Plv. secretaris: Hugo van der Wal, hugovclwal4 kpnmail.nl Penningmeester: Henk Dalebout, tel. 06-20743396, hwdaleboutzeelandnet.nl Lid: Gert-Jan Buth, tel. 01 11 671333 Lid: Johan van Helleman, johanavan-helleman.nl Lid: John Beijersbergen, duinendeltaagmail.com Lid: Ine van de Ven, tel. 01 11-413407, ventje-inea7.eelandnet.nl De Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee (www.nlgo.nl), ook op Facebook klik via de website Doelstelling van de vereniging: De Vereniging stelt zich tot doel het ijveren \oor behoud en versterking van de (bijzondere) natuur \an Goeree-Overflakkee en het karakteristieke landschap van de Zuid-Nederlandse delta Postadres: Postbus 170, 3240 AD Middelharnis Adreswijzigingen en ledenadministratie (zie penningmeester) Bank: NL39RAB00140907937 t.n.v. De Ver. voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee Minimum contributie: 18 euro Bestuur Voorzitter: Jan Baks, tel. 0622232234, voorzitteranlgo.nl Secretaris: Ed van W ijk, infoanlgo.nl Penningmeester: Bert Teune, tel. 071-3128880, penningmeesteranlgo.nl Lid: Ria de Graaf, tel. 0187-470244, ria.de.graafanlgo.nl Lid: Geert Eaasse, tel. 0013697100, geerr.faasse a nlgo.nl foto voorblad: Jan Baks. Steltkluut met jong Anders dan in omringende landen konden wij ondanks alle coronamaatregelen onverminderd genieten van de natuur om ons heen. De artikelen in dit nummer geven u daarvan een impressie. De Algemene Ledenvergaderingen van zowel NVSD als NLGO, onder voorbehoud aangekondigd in de vorige Sterna, konden inderdaad geen doorgang vinden. Een oplossing hiervoor wordt uitgewerkt. Inmiddels werden we opgeschrikt door nieuwe berichten over plannen voor het zgn. Brouwerseiland. Wat een misvat ting, te denken dat het gedaan was met dit onzalige plan! Gezien het enorme belang van deze kwestie en de betrok kenheid van beide verenigingen heeft de redactie gemeend hieraan dan ook opnieuw aandacht te moeten besteden. Overigens: blijf voorzichtig (1,5 meter) en veel leesplezier gewenst. BROUWERSEILAND Wordt de Brouwersdam, die volgens recente beleidsrapporten van het rijk een iconisch landschapselement van na tionaal belang vormt, dan toch onder een superklodder mayonaise gesmeerd? Met dergelijke termen beschreef de internationaal bekende landschapsarchitect Adriaan Geuze begin augustus in een interview in Trouw zijn ergernis en verdriet over het volbouwen van de Zeeuwse kust met naargeestige vakantieparken. Volgens hem verkwanselen onze lokale bestuurders het paradijselijke Zeeuwse landschap in hun neiging tot goedkoopte en korte termijndenken. Eind juli jl. kregen de bezwaarmakers tegen Brouwerseiland (d.w.z.de natuurorganisaties, de surfers-community en het surfcentrum Brouwersdam) als donderslag bij heldere hemel een ambtelijk bericht van de gemeente dat er een geheel nieuw bestemmingsplan plus een dikke stapel nieuwe bijlagen, in totaal duizenden pagina's beslaand, door Brouwerseiland BV was geproduceerd. Er zou ten opzichte van het vorige bestemmingsplan nagenoeg niets veranderd zijn, maar waarom dan toch duizenden pagina's nieuwe teksten, figuren en berekeningen? Het bericht vermeldde verder dat het college van burgemeester en wethouders, geadviseerd door ambtenaren die door Brouwerseiland BV betaald worden (Is dat bestuursrechtelijk zuivere koffie?), vindt dat de gemeenteraad in oktober gewoon weer het nieuwe bestemmingsplan moet vaststellen. Hiervoor zou geen formele, brede inspraakprocedure meer nodig zijn. Als eerdere bezwaarmakers mochten wij per gratie binnen drie weken reageren op dit nieuwe con ceptbestemmingsplan. Voor het college zullen die reacties waarschijnlijk niet veel uitmaken. Het negeert dat de gemeenteraad al op 8 mei 2019 in meerderheid heeft vastgesteld dat Brouwerseiland niet meer gerealiseerd mag worden. Het negeert de massale weerstand die de laatste jaren tegen dit project onder de vaste bewoners en vaste gasten van onze gemeente gegroeid is. En het negeert het feit dat de laatste jaren zowel de Brouwersdam als de gehele Schouwse Westhoek gedurende het zomerhalfjaar recreatief overvol is. Nog eens een omvangrijk vakantiedorp hier bovenop zou in meerdere opzichten een onverantwoord besluit zijn. Het lijkt alsof het college alleen maar slaafs de dictaten van Brouwerseiland BV uit voert om dit project koste wat kost te realiseren. De bezwaarmakers hebben in hun reacties aangegeven dat het college onnodig tijd en geld aan het verspillen is, omdat inmiddels door de vernietiging van het voorgaande Bestemmingsplan Brouwerseiland door de Raad van State (hetgeen betekent dat dit plan in juridische zin nooit heeft bestaan) de wet- en regelgeving van het nationale Kustpact en de Zeeuwse Kustvisie van kracht zijn. Daarin is vastgelegd dat er géén nieuwe vakantieparken meer langs de kust gebouwd mogen worden. Het college stelt hier, ten onrechte, een passage in de uitspraak van de Raad van State tegenover waarin gesteld wordt dat bij de toenmalige zitting het Kustpact en de Zeeuwse Kustvisie niet voor Brouwerseiland van toepassing waren. Dat was juist. Echter, vanaf het moment dat de Raad van State tot een eindoordeel kwam en het Bestemmingsplan niet meer bestond, is een geheel nieuwe situatie ontstaan waarin de huidige kustbeschermingsregelgeving wél geldt. Hopelijk houdt de gemeenteraad in oktober voet bij stuk en stelt zij het nieuwe bestemmingsplan niet vast. Dan is deze nare geest voorgoed in de fles gepropt en kan die vervol-gens onderin het gemeentehuis in het historisch archief geplaatst worden. Namens de redactie, John Beijersbergen OPROEP VOOR EEN OPMAAKREDACTEUR VAN DE STERNA John Jansen, onze opmaakredacteur, gaat de redactie na deze Zomer-uitgave verlaten wegens zijn verhuizing naar het midden van het land. Daarom zoekt de redactie een op\olger die feeling heeft met het opmaken van teksten, af beeldingen en foto's en misschien ook enigszins thuis is in opmaakprogramma's als Adobe Indesign, Photoshop, etc. W ie neemt de uitdaging aan? Hoofdredacteur John Beijersbergen kan verdere informatie verschaffen (06-23643902)

Sterna | 2020 | | pagina 2