at r l 1 Steltkluten zijn elegante vogels en ik kan me nog goed herinneren dat ik jaren geleden hun paringsritueel op Lesbos heb vastgelegd. Dit najaar heb ik deze mooie vogels kunnen foto graferen in de Algarve in Portugal, maar om ze nu 'zomaar' in Nederland te zien, dat was een verrassing! Op 26 mei ontdekte ik twee steltkluten in de inlagen bij Westenschouwen op Schouwen-Duiveland. Zij hadden duidelijk plannen met elkaar en op 27 mei heb ik het wonder zien gebeuren en de paring kunnen fotograferen. Op 30 mei zat het vrouwtje op het nest, dat goed ver borgen lag en voor de toevallige voorbijganger niet was te zien. De dagen daarna zag ik dat er afwisselend door het mannetje en vrouwtje werd gebroed. Als één van de vogels op het nest zat, was de andere op afstand aan het foerageren. Intussen kregen de andere kluten ook jongen en dit gaf wat onderlinge misverstanden in de klutenwe- reld. Ook een scholekster zat in de buurt op zijn nest en deze niet-agressieve vogel keek vol verbazing en onbe grip wanneer hij werd weggejaagd op weg naar zijn nest. Volgens gegevens op internet is de broedperiode van de steltkluut 21-23 dagen. Met spanning keek ik uit naar het verloop. Op waarneming.nl zag ik geen berichten dat andere vogelaars of fotografen de steltkluten hadden gezien. Op de door mij uitgerekende dag, 20 juni, ben ik weer gaan kijken en wat was ik blij toen ik de vogel inderdaad naast de nestplaats in het water zag staan met de jongen onder zijn vleugels. Precies in dezelfde houding als andere kluten dat doen. Ze kwamen niet tevoorschijn en bleven lekker warm zitten. Dit beeld heb ik vastgelegd met mijn camera. Heel bijzonder dat ik dit heb mogen observeren. Waarschijnlijk waren ze net geboren en werden ze warm gehouden door de moeder. Op 21 juni ben ik weer gaan kijken en heb ik drie jongen gezien. Op 24 juni liepen de jongen zelfstandig en ver spreid van elkaar te foerageren. Wat een wonder om voor het eerst deze jonge vogels te zien en dat in Nederland! Net als kluten moeten ze zelf voor hun eten zorgen, zonder hulp van de ouders. Wel werd het luchtruim constant in de gaten gehouden. Er vloog een enkele keer een zilvermeeuw over en die werd met felheid weggejaagd uit het gebied. Verder geen preda tors gezien. Om verstoring te voorkomen waren al mijn bezoeken rond 06.00 uur in de morgen voordat de zon opkwam en was ik om 08.00 uur weer vertrokken. Nu was dat niet zwaar, want er waren net wat dagen met zeer hoge temperaturen tot 30 graden: gewoon voor de steltkluten, maar niet voor een Nederlander. De foto's zijn gemaakt met een 600 mm telelens met soms nog een converter ertussen (850 mm). De twee jongen van de scholekster zag ik voor het eerst op 24 juni. Zij worden wel door hun ouders gevoerd. Ik was heel benieuwd hoe het de jongen van de stelkluut zou vergaan. De volgende week was het onstuimig weer met veel regen en op sommige dagen windkracht 7. Op 5 juli was het ook windkracht 7, maar ik ben toen toch even gaan kijken. Zouden ze zich kunnen aanpassen aan het Nederlandse klimaat? Via de verrekijker kon ik twee jon gen ontdekken, het derde was waarschijnlijk verdwenen. De ouders liepen een stuk van de jongen af, maar zodra er een zilvermeeuw het te beschermen luchtruim invloog kwamen ze gelijk in actie. Zouden ze kunnen overleven? Volgens gegevens op internet worden jongen in Nederland zelden volwassen. Ook voor de daarop volgende week waren de weersvoorspellingen niet goed. Tekst en foto's: Jan Baks Op 7 juli waren de steltkluten duidelijk aanwezig en ver dedigden zij het luchtruim weer met verve tegen een zil vermeeuw. Na lang kijken kon ik één jong ontdekken dat best ver van de ouders aan het pikken was naar beestjes. Op 10 juli was het ene jong, nu 20 dagen oud, nog steeds aanwezig. Hij was druk met eten zoeken en ik kon er een foto van maken. De oudere vogels hielden op zeker 100 meter alles in de gaten. Op 15 juli was er een verrassing. De jonge steltkluut, inmiddels 25 dagen oud, was er nog steeds en had al aardig grote vleugels, maar een stuk achter deze vogel liep een heel klein broertje? De twee volwassen steltkluten waren er nog steeds en ik heb geen ander paar kunnen ontdekken. Had ik mij vergist? Op 20 juli ben ik weer gaan kijken en tot mijn verbazing zag ik nu toch drie jonge steltkluten, maar er was wel een duidelijk verschil in grootte. De grootste liep langs een oeverloper, was veel groter en had het formaat van een tureluur. Ze waren nu dus 30 dagen oud. Op 24 juli wa ren de steltkluten niet meer op dezelfde plaats, maar na enig speuren zag ik ze toch weer lopen: ik zag de ouders met twee grote jongen (34 dagen oud). Op 30 juli, het zou een warme dag worden, ben ik 's morgens weer gaan kijken. Ik zag ze gelijk, maar zonder jongen. Zou het nu toch nog fout zijn gegaan? Maar ze waren nog steeds in hetzelfde gebied. Na 30 minuten kwamen er ineens twee jonge steltkluten aanvliegen van een kant waar ik ze niet verwachtte. Ze waren mooi te fotograferen. Twee vlieg- vlugge jongen, 41 dagen oud, geboren in de Delta! Él s1 1 1 v 1 V 1 T H i- 1 f f 1

Sterna | 2020 | | pagina 4