RUIM Verslag van een NVSD-vogelwachter op het Verklikkerstrand Na het succesvol verlopen broedseizoen van 2019 op het Verklikkerstrand met vijf uitgevlo gen jongen, te weten vier strandplevieren en één kleine plevier, is het 'Project Strandbroe- ders' dit jaar voortgezet Alhoewel de broedresultaten van de strand- en bontbekplevieren in het Deltagebied vorig jaar niet eens zo slecht waren, moet er nog veel gebeuren om de po pulaties zo te laten groeien dat de soorten in de toekomst voor Nederland behouden kunnen worden De voorbereidingen Begin dit jaar hebben Staatsbosbeheer en Vogelbescher ming een Vijfjarenvisie voor het Verklikkerstrand als broedstrand opgesteld. Deze visie is besproken met de gemeente Schouwen-Duiveland. Resultaat is dat er gedurende vijf jaar, van begin april tot het eind van het broedseizoen, afzettingen op het Verklikkerstrand kun nen staan met een totale lengte van 3000 meter. Nesten buiten de afzettingen kunnen individueel beschermd worden. Een raadsvoorstel voor een permanent aan- lijngebod voor honden op het Verklikkerstrand in de broedtijd is nog in de maak. De aanvraag voor plaatsing van een vogelwacht er shuis je tijdens het broedseizoen is helaas afgewezen. Een aantal nieuwe vogelwachters heeft zich in het vroe ge voorjaar aangemeld: er zijn nu 18 'strandbroeder- hoeders' actief. De kennismakingsavond met de nieuw komers is jammer genoeg niet doorgegaan in verband met de corona-maatregelen. Zodoende hebben we elkaar leren kennen tijdens de rondes op het Verklikkerstrand. Inmiddels is ook het project 'Groene Stranden' van de Landschappen, Stichting Duinbehoud en Stichting Anemoon van start gegaan. Doel van dit project is o.a. het inrichten van broedstranden op daarvoor geschikte plekken langs de Nederlandse kust, zoals het Verklik kerstrand. Dit sluit perfect aan op het al bestaande project 'Strand- broeders' van de Vogelbescherming. De ornithologen van Deltamilieu Projecten verzorgen het onderzoek naar de kustbroedvogels op o.a. het Verklikkerstrand en maken daarbij gebruik van de waarnemingen van de strandbroederhoeders en andere vrijwilligers. De start van het broedseizoen In maart keerden de plevieren terug op het Verklik kerstrand, de bontbekplevieren als eersten. Vanwege de coronamaatregelen was er voor de vogels veel minder verstoring door mensen dan normaal. De verwachtingen voor het nieuwe broedseizoen waren bij veel strandbroe derhoeders dan ook hooggespannen. Begin april werden de afzettingen geplaatst en begonnen de hoeders hun ronde te doen, aanvankelijk alleen in het weekeinde en met één persoon tegelijk. In de pas met de geleidelijke versoepelingen van de corona-maatregelen daarna weer met twee personen: een ervaren strandbroederhoeder met een nieuwkomer. Nu lopen er dagelijks hoeders op het Verklikkerstrand. In de tweede helft van april waren er zes paartjes strandplevieren, twee paartjes bontbek plevieren en drie paartjes kleine plevieren gezien, een veelbelovend begin! 8 Door Margo van der Meulen Eerste vestigingsperiode Vanaf de laatste week van april begonnen de plevieren zich te vestigen; een paartje kleine plevieren als eerste. Aanmerkelijk vroeger dan vorig jaar vonden de strand broederhoeders nest na nest, mogelijk omdat er veel minder verstoring was door mensen. Uiteindelijk waren er vijf nesten: drie van strandplevieren, alle tegen de duinrand; één van bontbekplevieren dicht bij zee; één van kleine plevieren in een van de afzettingen. De nesten buiten de afzettingen zijn individueel be schermd en over een strandpleviernest is een kooi gezet met cameraval erbij. Dit in het kader van onderzoek naar manieren om de broedresultaten te verbeteren. Na plaatsing van de kooi gaan de plevieren direct weer terug naar het nest. Wel lijken de vogels er geen besef van te hebben dat meeuwen en andere dieren die wel eitjes lusten, niet in de kooi kunnen komen (behalve misschien kleine marterachtigen). Zo verlaten zij bij na dering van bijvoorbeeld een meeuw direct het nest, een reactie om eierrovers om de tuin te leiden. Op 10 mei verslechterde het weer en was een strand- plevier- en het kleine pleviernest 's ochtends al verla ten. Die middag stak er een storm op uit noordelijke richting, en in combinatie met springtij zijn alle nesten overspoeld. De eerste vestigingsperiode is daarmee door slecht weer jammerlijk mislukt. Tweede vestigingsperiode Na dit debacle hebben de strandplevieren zich een paar weken niet laten zien. Pas begin juni werd er weer een paartje gespot. De kleine plevieren hadden zich terug getrokken in de duinvallei. Regelmatig werden wel alarmeringen van ze gehoord, maar er zijn geen kui kens gezien. De bontbekplevieren zijn begin juni met een tweede nestje begonnen, nu meer van het water af binnen de afzetting. Zij hadden gezelschap van een scholekster, die al een week of twee zat te broeden even verderop in de afzetting. Opnieuw stak er op 6 juni een, nu zuidwester, storm op die deze nesten heeft wegge vaagd. Een tweede paartje scholeksters moet in deze periode gebroed hebben in de duinvallei. Het nest is niet gevon den, maar wel een alarmerend paar dat uit de vallei is gekomen met een kuiken dat twee maal gezien is. Waar schijnlijk is het niet uitgevlogen. Derde vestigingsperiode Half juni werd een nieuw nestje van bontbekplevieren ontdekt. Het lag aan de duinrand en is beschermd met afzetting, kooi en cameraval. Eén van de ouders in spé droeg een kleurring en had eerder gebroed bij Neel- tje Jans. Dat legsel was mislukt. Er werden regelmatig enkele strandplevierpaartjes gezien, er was weer hoop op nieuwe nestjes. Begin juli zag één van de strandbroe derhoeders, bij het bekijken van gemaakte foto's, tot zijn verbazing dat op één van de foto's een schijnbaar rustende strandplevier in werkelijkheid op eitjes zat! Diezelfde avond is er nog naar het nestje gezocht, maar pas de andere ochtend is het gevonden. Het nestje is beschermd met afzetting, kooi en cameraval. Er waren nog twee paartjes strandplevieren gezien, dus wie weet waren er nog meer nestjes te verwachten! Het nestje lag dicht bij zee nabij het Watergat en enkele dagen later werd opnieuw westerstorm tijdens springtij verwacht. De strandbroederhoeders hebben koortsachtig gedacht over een oplossing om het nestje te sparen, en overdag stonden ze klaar met o.a. een schop om een grep pel te graven om water van het nestje weg te leiden. Op advies van de vogelonderzoekers van Deltamilieu Pro jecten namen ze ook een doosje mee om de eitjes tijdelijk in te doen. Zo konden die uit het nestje gehaald worden als het water te dichtbij zou komen, en teruggelegd nadat het water gezakt was. Het echt hoge water kwam pas in de nacht naar 7 juli en heeft helaas ook dit nestje weggevaagd. Het nestje van de bontbekplevier lag hoger en is gespaard gebleven. Even vóór de kuikens verwacht werden is de afzetting rond de nestplaats vergroot en zijn kuikendakjes geplaatst, die daadwerkelijk door de kuikens gebruikt zijn. In het week einde van 11 juli zijn alle vier de eitjes uitgekomen; twee kuikens waren levensvatbaar. De afzetting bij het nest is nog een keer vergroot om de kuikens meer rust te geven. Voordeel is dat ze zich daardoor ook laten zien, wat voor veel voorbijgangers een onvergetelijke ervaring oplevert. Op het moment van schrijven is er nog één in leven. Het is geringd en is uitgevlogen. Er bestaat slechts een kleine kans dat er nu nog nieuwe nesten gevonden worden. Korte voorlopige terugblik op het broedseizoen 2020 op het Verklikkerstrand Alhoewel het seizoen, mede vanwege de coronamaatrege len, met hoge verwachtingen van start gegaan was, heeft het slechts één jonge bontbekplevier opgeleverd die hope lijk over een dag of tien uitvliegt. In vergelijking met 2019 zijn er niet veel minder nesten geteld en hebben er dezelfde soorten gebroed, maar slecht weer heeft ervoor gezorgd dat bijna alle nesten vroegtijdig verloren zijn gegaan. - - - - - Tabel 1 voorlopig overzicht broedresultaten Verklikkerstrand 2020. In rood: de niet succesvolle nesten. In groen: het nest met het nog niet uitgevlogen jong 9 m Soort Aantal broed- paren Nesten le ves tiging Nesten 2e ves tiging Nesten 3e ves tiging Nog levende kuikens Strand plevier 3 of 4 3 1 0 Bontbel- plevier 2 1 1 1 Kleine plevier 1 1 0 Scholek ster 2 2 0

Sterna | 2020 | | pagina 5