VUURWERK AAN HET FIRMAMENT Dat is mijns inziens verzamelen langs fotografische weg, net zoiets als men postzegels verzamelt en probeert de verza meling compleet te krijgen. Allemaal natuurlijk heel legi tiem, maar het is niet mijn manier van fotograferen. Ik wil niet meer de werkelijkheid vastleggen, maar de werkelijk heid interpreteren naar mijn persoonlijke smaak. Net zoals bijvoorbeeld Monet zijn waterlelies in schitterende tinten vastlegde. Was ik maar zo briljant...." Wat zijn je favoriete gebieden? "Waar maak ik nou mijn meeste foto's? Bijna allemaal in natuurgebieden binnen dertig kilometer van mijn woning in Zierikzee. Het 'ondergaan' van een ander landschap dan het bekende gebied kost mij relatief veel moeite. Zo was ik een paar jaar geleden op uitnodiging van een jeugdvriend zes weken op een eiland voor de Noorse kust en het duurde tot aan de laatste week voordat ik enige platen van betekenis kon schieten. Overal was ik wel minimaal zes keer geweest om mij het landschap eigen te maken, maar het kostte mij geestelijk heel veel moeite om tot de kern te geraken. Naar mijn mening moet je eerst het landschap redelijk tot goed leren kennen en kom je er dan pas voorzichtig aan toe om iets meer dan het geijkte plaatje te schieten. Hier in de regio zijn dat vooral voor mij de Domeinen, de Kwade Hoek, Stevensluis, de Kreken van Ouwerkerk de Brou- wersdam, de Slikken van De Heen en de Dintelse Gorzen. Kwade Hoek Daarnaast speelt misschien een kleine rol dat ik weinig zin meer heb in verre reizen. Alleen een kleine vakantie in Ne derland en een spaarzaam bezoekje aan Salzburg in Oosten rijk, waar mijn zoon nu woont, doe ik nog. Saai he?" Welke foto van Goeree-Overflakkee wil je met ons delen, waar je zelf heel blij van wordt en waarom? "Een onooglijk duindoornstruikje in de Kwade Hoek, dit vroege voorjaar. Het was mij al vaker opgevallen, maar nooit wist ik hoe ik dat nou eens lekker in beeld moest krijgen. Opeens zag ik het: met een andere lucht was de plaat compleet. Een echt 'aha-erlebnis', zoals veel toeristen plegen te zeggen. Je loopt er steeds langs en je weet dat je er iets mee moet doen. Je fotografeert het regelmatig maar het wordt nooit wat totdat juist alles een keer tezamen komt!" Welke foto van Schouwen-Duiveland wil je ons laten zien en wat kun je daarover vertellen? "Een plaatje van een dijk even buiten Noordgouwe. Het tegenlicht valt hier ongelooflijk fraai en verlicht nog nèt een klein stukje van de omgeploegde akker. Het lijkt net als op een schilderij van een meester uit vroeger tijden. Elk moment kan een postkoets aan de horizon verschij nen. Deze foto is van een paar jaar geleden. Nu zou ik hem waarschijnlijk anders bewerken, maar ik word er desondanks nog steeds erg gelukkig van." Noem eens een leuke gebeurtenis, die je heb meege maakt tijdens je fototochten. "Een tip voor de landschapsfotografen onder ons: draag altijd een hoed. Zo kun je de helderheidscontrasten tus sen de verschillende partijen in beeld beter onderschei den. Ik had op een bepaald moment een groene hoed op, een groen jack aan en een groene broek. Het was opval lend hoeveel mensen ineens hun loslopende hond aan lijnden! Sindsdien draag ik die kleding regelmatig, want ik heb een verschrikkelijke hekel aan niet-aangelijnde honden in natuurgebieden. Iedere keer amuseer ik mij dan weer kostelijk als het resultaat heeft." Wat ik met mijn foto's doe? "Nou, eigenlijk niets. Kwade Hoek Eén keer per jaar doe ik mee aan de expositie van kun stenaars in Poortambacht in Zierikzee en daar vertoon ik wat ik het laatste jaar geproduceerd heb als diashow op een tv. Na een aantal exposities van zo'n 30 jaar geleden heb ik geleerd dat het resultaat van exposeren is, dat je met een aantal ingelijste afdrukken blijft zitten die op zolder staan te verstoffen. Vroeger, toen ik beroepshalve bezig was, deed ik ook nog regelmatig mee aan wedstrij den van bijvoorbeeld het British Institute of Professional Photography. Daar heb ik een stuk of 50 a 60 grote prij zen behaald, maar dat was beroepsmatig en alleen voor de eer iets inzenden vind ik nu niet interessant meer. Verder doe ik er niets mee, behalve dat ik zo'n 30 a 40 foto's per maand op mijn Facebookpagina zet, wat voor mij als een soort online galerie werkt. Die foto's zijn opgevallen en hebben tot dit interview geleid!" 12 Door Peter Jelier Foto Dirksland: Allisha Jelier Als ik dit stukje eind juli schrijf is het bijna iedere dag in het nieuws: komeet Neowise staat voor het blote oog zichtbaar aan de hemel. Maar wat is dat nu eigenlijk, een komeet? Een komeet is in principe een grote, vuile sneeuwbal bestaand uit ijs, gas en stof met een doorsnede van 1 tot 50 kilometer. Kometen komen letterlijk uit verre oorden, namelijk uit de Oort- of Kuipergordel. Deze is gelegen in de buitenste regionen van het zonnestelsel, ver buiten de planeten. Het zijn restanten van de vorming van ons zonnestelsel en dus al erg oud (4600 miljoen jaar). Als ze door wat voor reden dan ook uit hun baan raken, door botsingen of zwaartekracht van de grote planeten, komen ze in een baan om de zon en dringen dan de bin nenste regionen van het zonnestelsel binnen. Bij het naderen van de zon worden ze warmer en gaat het ijs sublimeren (van vast naar gas). Daardoor wordt er een staart gevormd die miljoenen kilometers lang kan worden. Meestal merkt u hier niets van, te klein, te ver weg of niet de goede hoek, maar soms zijn ze met het blote oog zichtbaar. In een normaal mensenleven kan men er vier waarnemen, dus is het aan te raden om te kijken als ze er zijn. Vroeger werden kometen als brengers van onheil gezien, maar tegenwoordig weten we wel beter (hoewel de link met corona zo gelegd is....). Een ander onheil zou een inslag kunnen zijn, maar dat is niet erg waarschijnlijk. Jupiter, de grootste planeet uit het zonnestelsel, werkt namelijk als een stofzuiger. Door zijn immense zwaarte kracht ruimt hij veel rommel op en behoedt zo de aarde voor inslagen. Een goed voorbeeld daarvan zagen we in 1994 toen de komeet Shoemaker-Levy uiteen viel en botste met de planeet Jupiter. Sommige van die delen hadden een diameter van 2 kilometer. Die willen we hier op aarde niet hebben! De voorlaatste zichtbare komeet was Hale-Bopp in 1997, ruim 23 jaar geleden. Deze was 60 kilometer groot en niet te missen. Neowise is kleiner, namelijk 5 kilometer. Toch is hij goed te zien, zeker met een verrekijker. Kometen hebben een elliptische baan (soms zelfs para bolisch) en zijn vaak periodiek (ze komen steeds terug). Astronoom Jan Hendrik Oort ontdekte in 1950 dat lang- periodieke kometen uit een grote wolk afkomstig waren, de Oortwolk. Een jaar later ontdekte de Nederlands-Ame rikaanse astronoom Gerard Kuiper dat er nog een wolk was, de Kuipergordel. Hier komen de kortperiodieken vandaan. De bekendste van allemaal is de komeet van Halley, genoemd naar een Britse astronoom. Deze astronoom berekende voor het eerst de omloopperiode van komeet Halley (76 jaar kort periodiek). Neowise is langperiodiek en komt pas weer langs over 7000 jaar. Wachten is dus geen optie. Tot half augustus is hij met een verrekijker zeker nog te zien, waarna hij langzaam uit het zicht verdwijnt voor een lange eenzame reis. 13

Sterna | 2020 | | pagina 7