Epauletspreeuw. Foto Alex Koenders Rusty blackbird - Zwarte troepiaal Deze troepiaal is algemeen, geheel zwart en heeft een geel, witachtig oog! Hij is ongeveer even groot als een merel, vliegt buiten de broedtijd in groepen en heet blackbirdHet is een black bird die gelet op het oog, het zwart en het groepsgedrag buiten de broedtijd heel goed in aanmerking komt om op dertien manieren naar te kijken. Brewer's blackbird - Brewers troepiaal Deze troepiaal is vernoemd naar Thomas Mayo Brewer, een ornitholoog uit Massachusetts. Als buurstaat van Connecticut schept dat een band, zou je zeggen. Maar daar is hij slechts dwaalgast. Common grackle - Glanstroepiaal Deze grackle is aanzienlijk groter dan de eerder ge noemde soorten en niet algemeen. Boat-tailed grackle - Bootstaarttroepiaal Komt niet voor in Connecticut. Great-tailed grackle - Langstaarttroepiaal Is te groot 38 a 45 centimeter. European starling - Spreeuw De spreeuw werd ooit ingevoerd in Amerika. Volledig heidshalve vermeld ik hem hier. In de broedtijd is hij behoorlijk zwart en hij vliegt in flinke groepen rond. Hoewel het eervol zou zijn als "onze" spreeuw model had gestaan voor de vogel in het gedicht van Stevens, maar het zit er niet in. Het oog is gewoon zwart en onopvallend. Het lijkt voor de hand te liggen om de voorkeur te geven aan de rusty blackbird, een zangvogel met de wetenschappelijke naam Euphagus carolinus die in het Nederlands de naam zwarte troepiaal kreeg toebe deeld. Dat is dan geen turdus, maar toch. Contact met Catherine Browne, een auteur uit Québec die blackbird vertaalde met merle noir, leerde me dat de Amerikaanse roodborstlijster in Québec ondanks die bruinrode borst vaak merle wordt genoemd. Dat is een vogel die iedereen kent, die qua gedrag heel veel overeenkomst vertoont met onze merel en die een opvallend oog heeft doordat het wit omringd is. Het lijkt me niet uitgesloten dat Stevens de roodborstlijster in gedachten had toen hij het gedicht schreef. Bronnen Huub Beurskens, Merels vertalenblogspot.com 2012 Catherine Brown, Treize famous de regarder un merle noirwebsite Catherine Browne Peter Bulthuis, Dertien manieren om naar een lijster te kijkenTortuca nr 1, Rotterdam 1996 Paul Claes, Dertien wijzen om naar een merel te kijken Uitgeverij Druksel, Gent 2012 Bert Garthoff, Vogel van de week, Uitgeverij Ploegsma 1971 Bert Garthoff, ZondagsvogelUitgeverij Ploegsma 1972 Roger Tory Peterson, Peterson Field Guide, Eastern Birds, Houghton Mifflin Company, Boston 1980 Jac.P. Thijsse, Het Vogeljaar, Uitgeverij W. Versluys, Am sterdam 1904 Johan Velter, 78 manieren om een merel te zien, blog SFCDT 2016 16 Een collage van foto's gemaakt door Jaco Costerus. Hij is lid van de vlinderwerkgroep van NLGO en maakt mooie foto's van zijn waarnemingen. Dit jaar worden 14 routes gelopen en de gegevens worden doorgegeven aan de vlinderstichting.

Sterna | 2020 | | pagina 9