Aantallen broedsels vanaf 2006 Een schuur vol zingende zwaluwen Boerenzwaluwen en de kunst "Niks geen timide begin, maar gelijk de houding 'dit is ons huis en dat jullie mensen hier toevallig ook wonen is bijzaak voor ons'." Gome wonder quietly and listen to the wind Gome here and listen to the sky There is no choir like their song There is no power like the freedom of their flight While the swallows roam alone Ook de brede sloot langs de Oude Zandweg vormt bij winderig weer een goed vanggebied. De zwaluwen uit onze schuur jagen, als de omstandigheden gunstig zijn, intensief over de aangrenzende weitjes. Als er dieren lopen te grazen, die telkens wat insecten uit het gras opjagen, trekt dit extra zwaluwen aan. Ze scheren dan rakelings langs deze dieren. Ook activiteiten als hooischudden met een trekker trekt jagende zwaluwen aan. Dit is prachtig zomer-'werk'; de geur van gemaaid gras en zwaluwen die aan alle kanten langs je heen scheren. In onze omgeving broedden tot 2018 alleen in onze schuur zwaluwen. De buren hebben vijf jaar geleden een paardenstal bij hun huis laten plaatsen. Vanaf 2018 broeden daar onder de luifel ook jaarlijks 2 tot 4 paren. Mogelijk kwam deze ontwik keling voort vanuit onze broedpopulatie. Het zwaluw-'bolwerkje' aan de Oude Zandweg is dus sinds enkele jaren versterkt, hetgeen tevens goed is voor de risicospreiding. In de bijgevoegde grafiek worden voor onze boerderij de jaar lijkse aantallen uitgevlogen broedsels weergegeven, zowel de totale aantallen als de aantallen tweede legsels. Deze boerderij vormt al decennia een vaste broedlocatie. Zoals de grafiek laat zien kan voor zo'n traditionele broedlo catie het totaal aantal uitgevlogen nesten per jaar zeer sterk variëren; van 2 nesten in 2006 en 2020 tot 17 in 2018. aantal uitgevlogen nesten ^tweede legsel totaal 2000 200 2010 2015 2020 Ik heb sterk de indruk dat de op onze boerderij broedende zwaluwen tot een vaste groep behoren, die hier jaarlijks terugkeert. Vogels die hier in april arriveren gaan linea recta naar een bestaand nest, om daar te gaan zingen. Enkele opvallende slaapplaatsen, zoals een klein ringetje dat aan een zolderbalk hangt met plaats voor net twee zwaluwen, worden elk jaar telkens direct gebruikt. Dit wijst op bekendheid met deze broedlocatie. Ook in de literatuur wordt gewezen op een grote broedplaatstrouw. Dus, gezien de grote jaarlijkse verschillen, kunnen kennelijk eerder gearriveerde zwaluwen toch na enige tijd besluiten, «óndanks het bindend effect van traditie en locatie-bekendheid, om hier niet te gaan broeden en naar elders te vertrekken. Daarnaast kunnen de jaarlijkse verschillen in aantallen broed sels veroorzaakt worden door extra sterfte tijdens de trek en/ of in het overwinteringsgebied. Het tot broeden komen van in april op de boerderij gearriveerde zwaluwen wordt sterk bepaald door de weersomstandighe den in het voorjaar. Kou, regen en wind betekenen beperkte mogelijkheden voor het vangen van insecten. Ook extreme droogte blijkt problematisch te kunnen zijn. Zo was het gedu rende het voorjaar van 2020 zeer lang erg droog, met nauwelijks regenval vanaf eind maart tot juni. Achteraf geredeneerd zal het niet genoeg aanwezig zijn van modderpoelen op onze boerderij voor zwaluwen de reden gevormd kunnen hebben om te vertrekken. Frappant was in dit verband dat enkele oude nesten, die nagenoeg jaarlijks gebruikt werden, van de balken gevallen waren. Kennelijk was de jaarlijkse renovatie van die nesten, met natte klei, mislukt. Wat betreft het jaarlijkse aantal tweede legsels wijken onze resultaten af van de literatuurgegevens, zoals die hiervoor zijn aangegeven. Als de jaren 2006 en 2020 buiten beschouwing gelaten worden omdat er toen geen, respectievelijk alleen maar tweede legsels waren, geven onze gegevens het volgende aan; in de reeks van 13 jaren waren er 6 waarin het aantal tweede legsels gelijk aan (100 of groter (117 en 150 was dan het aantal eerste legsels. Een mogelijke reden daarvoor zou kunnen zijn dat bij de tellingen voor die andere studies een aantal tweede legsels gemist is. Zoals ik hiervoor heb op gemerkt moet je voor een exacte telling bij een broedkolonie vanaf het voorjaar tot in de nazomer waarnemingen verrichten. Zo verlieten bijvoorbeeld op onze boerderij in 2018 de laatste jongen pas op 16 september hun nest. Dit, terwijl hier in 2013 al op 11 augustus de laatste jongen uitvlogen. Jonge zwaluwen worden op het nest gevoerd. Hierna wordt kort beschreven hoe een zwaluwenseizoen op onze boerderij verloopt. De eerste zwaluwen die de schuur invliegen arriveren tussen 4 en 23 april. Onze zwaluwen blijken niet tot de kopgroep van de trekvogels te behoren. In de jaren dat ze hier omstreeks 20 april arriveerden, kwamen er uit Zeeuws-Vlaanderen berichten van broedgevallen in begin april. Meestal arriveren de eerste zwaluwen hier groepsgewijs. Ze 'duiken' dan gelijk op bestaande nesten en gaan direct uitgebreid zingen. Mannetjes arriveren een paar dagen eerder en verwerven al zingend een partner. Jonge zwaluwen voor het eerst buiten, zittend op schapengaas en wachtend op voedering. De zwaluwen voelen zich vanaf dag één direct weer thuis. Niks geen timide begin, maar gelijk de houding 'dit is ons huis en dat jullie mensen hier toevallig ook wonen is bijzaak voor ons'. Zwaluwen die groepsgewijs, min of meer in koloniever- band broeden, vertonen dit stoere gedrag van 'samen zijn we sterk'. Zwaluwen die met één of twee paartjes broeden, zoals sinds enkele jaren in de paardenstal van mijn broer, vertonen een veel bescheidener en stiller gedrag. Als bij ons 's zomers de poes openlijk de schuur durft over te steken, dan wordt ze gelijk door een groep duikende zwaluwen die snerpende alarmkreten uitslaan verjaagd. In mei wordt er gebroed. Eind mei komen de eerste nesten uit en vliegen pa en ma af en aan met in de vlucht samenge perste voedselboiletjes. Deze nestperiode duurt zo'n drie weken. Volgens de literatuur moeten in die tijd zo'n 6000 insecten aangevoerd worden. De jongen, zo'n 4 tot 6 per nest, gaan op het laatst op de rand van het nest zitten. Buiten het nest voeren de ouders ze nog circa twee weken. Eerst volgt een fase van een paar dagen dat de jongen onhandig door de schuur fladderen. Dan worden ze als groepje ergens op een balk zittend gevoerd. Daarna volgen enkele dagen dat de jongen zich al buiten de schuur bevinden. Ze zitten dan bij voorbeeld groepsgewijs in het schapengaas, waar ze telkens gevoerd worden. Daarna begint het echte vliegen, en wemelt het boven het weiland van jonge en oude vliegende zwaluwen. Ook dan worden de jongen nog een paar dagen gevoerd, in de lucht. Dat gebeurt razendsnel en het lijkt eerst even of er een botsing plaatsvindt. De jongen kunnen nog lang 's avonds terugkomen in de schuur om in of bij het nest gezamenlijk te slapen. De ouders zitten daar niet meer bij. Midden in de zomer kan het in de schuur een drukke en schijnbaar chaotische situatie zijn. In- en uitvliegende jonge en oude zwaluwen, waarbij de oude zwaluwen bezig zijn met hun tweede legsel. Er wordt dan ook nog vaak gezongen, hetgeen door kan gaan tot in september. Het zijn op het laatst alleen jonge vogels die nog zingen, alsof ze alvast voor het volgende jaar oefenen. Vanaf midden zomer zie je ook op meerdere plaatsen in de schuur zwaluwen die nieuwe broed plaatsen aan het verkennen zijn. Ze beginnen hierbij ook nieuwe nesten te bouwen. Maar, meestal wordt zo'n onderneming op een gegeven moment weer afgebroken. Onduidelijk is of dit zwaluwen van elders zijn, of nog onervaren eerstejaars zwaluwen uit de vaste groep. Vanaf eind augustus tot eind september loopt het zwaluwseizoen op zijn eind. De oudere zwaluwen zijn meestal al twee weken eerder van de boerderij vertrokken, terwijl jonge zwaluwen, herkenbaar aan kortere vleugels en staartpennen, nog een tijd blijven 'hangen', 's Nachts en bij slecht weer verblijven ze dan nog in de schuur. Vanaf half augustus tot eind september komen boerenzwaluwen buiten de broedlo- caties gedurende enkele weken in groepen bij elkaar voordat ze, groepsgewijs, aan hun reis naar Afrika, een tocht van zo'n 8000 km, beginnen. Op Schouwen vormt het Tureluur-gebied, in ieder geval het gedeelte tussen de Heerenkeet en Seroos- kerke, zo'n verzamelgebied en gemeenschappelijke slaapplaats voor boerenzwaluwen. Tenslotte nog iets kunstzinnigs. Door hun markante verschijning, vlieg- en zangkunst en als 'smaakmaker' van het buitengebied, worden deze zwaluwen van oudsher voor allerlei kunstvormen gebruikt. In het oude Griekenland werden op een fresco van 1600 jaar voor Christus al twee vliegende boerenzwaluwen afgebeeld. Deze vogels werden gezien ais de aankondigers van het voorjaar. Veel recenter, uit de jaren zestig en zeventig, is de Swallow Song die Joan Baez, samen met haar zus, zingt (te vinden op YouTube). Een paar refreinregels van die song luiden:

Sterna | 2020 | | pagina 13